Prevetrávaná drevárnička, v ktorej sa drevo rýchlo vysuší

image 35172 25 v1

Zima je síce ďaleko, ale o správny sklad na palivové drevo sa treba starať už teraz, aby ste stavbu stihli dokončiť. Pod strechou je drevo chránené pred hnilobou, a pritom je dostatočne rýchlo poruke aj na prípadnú letnú grilovačku v záhrade.

KONTROLNÝ ZOZNAM (SKUTOČNÁ SPOTREBA)

MATERIÁL 3 539 €

smrekové hranoly a dosky 1 280 €

suché, hobľované so zrazenými hranami a vlhkosťou max. 14 %, 2,3 m3 strešné laty 165 €

50 – 40 mm, 24 m, morené dosky na debnenie 350 €

perodrážkový profil, severská borovica 138 × 18 mm, 35 m2 krytina 950 €

napr. Zenit Carbon s oplechovaním a žľabmi makadam 120 €

najlepšie kremičitý, dolomit je nevhodný, frakcia 8 – 16 mm, 9 t betón 130 €

napr. Baumit WU, odolný proti vode 25 kg, 32 vriec oceľové pätky 64 €

nastavovacie, pozinkované, 8 ks spojovací materiál 80 €

vrátane chemických kotiev olejový náter 240 €

napr. Impra Walnuss 20 l skrutky 136 €

8 × 240 mm, 100 ks (pohon TX40), 5 × 80 mm, 500 ks (pohon PZ2) biocídne napúšťadlo 24 €

napr. Borowood 600 g, 1 ks

NÁRADIE

uhlová brúska s kotúčom

na rezanie betónovej škridly batériový skrutkovač

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestedvojrýchlostný, min. krútiaci moment 60 Nm príklepová vŕtačka, vrták 12 mm bity PZ2 a TX40 ručná okružná píla pokosová píla pásová brúska štetec, vodováha, 8 m meter lopata, hrable

PRACOVNÝ POSTUP

1. NA SUCHOM MIESTE Pozemok vyrovnáme, v prípade potreby odvodníme, hlavne aby sa tam nedržala voda, dážď a aby roztopený sneh čo najrýchlejšie vsiakol alebo odtiekol.

2. OZNAČENIE Urobíme 8 betónových základov s rozmermi cca 30 × 30 cm a hĺbkou aspoň 50 cm. Prekontrolujeme ich vzdialenosti, výšku a diagonály.

3. IMPREGNÁCIA A NÁTER Drevo napustíme biocídom. Po vysušení urobíme aspoň jeden náter hranolov (okrem strešných lát) olejom vrátane rezných plôch, a to v jednom pracovnom kroku.

4. MATERIÁL Pripravíme materiál na strechu. Keď postavíme stavbu, bude nutné ju čo najskôr zakryť strešnou krytinou a odvodniť pomocou žľabov.

5. RÁMY Na vyzreté pätky (14 dní, Baumit WU) postavíme 2 rámy. Označíme a vyvŕtame diery na kotvenie, potom ich pripevníme k základom chemickou kotvou a závitovými tyčami.

6. BOČNÉ STENY Rámy spojíme ich priečnymi pomúrnicami a spodnými trámami a spravíme prevetrávanú bočnú stenu, ktorá stavbu stuží. Zrezané konce dreva pretrieme olejom.

7. KROV Postavíme krov, dbáme na vytvorenie strešnej roviny. Vyhneme sa nepresnému čapovaniu krokiev, ak postavíme polia „A“ na klieštiny.

8. STENY Strechu si v štíte spojíme pomocnou latou a dokončíme bočné steny, ktoré by mali siahať aspoň do 2/3 vnútornej výšky. Umožnia dlhodobé sušenie palivového dreva.

9. PRIEČKY Urobíme vnútorné priečky, ktoré rozdelia priestor na niekoľko menších zón. Vďaka nim môžeme oddeliť staršie suchšie palivo od čerstvo naskladneného.

10. DEBNENIE Perodrážkové dosky ukladáme pohľadovou stranou nadol a perom smerom nahor! Na každú krokvu dosku pripevníme 2 skrutkami, čo strechu úplne stuží.

11. STREŠNÁ FÓLIA Ihneď prístrešok ochráni na pár dní pred dažďom. Pribijeme aj kontralaty, laty, uložíme krytinu, urobíme žľaby a odvodníme strechu mimo stavby.

12. MAKADAM ZHUTNÍME Má byť vo výške spodných trámov. Tým stužíme a ukotvíme spodok stavby, zamedzíme prístup hlodavcom, prerastanie rastlín, zaistíme spodné vetranie dreva.

13. ŠTRKOVÝ PODKLAD Spodok prihrnieme makadamom aj z vonkajšej strany. Pod makadam uložíme netkanú záhradkársku textíliu, zabránime tým prerastaniu trávy a burín cez okraje.

14. VSTUPNÁ ČASŤ Vo vstupnej časti je priestor na štiepanie dreva, ako aj na ukladanie naštiepaného dreva. Možno ním prejsť do zadnej časti skladu.

15. UKLADANIE DREVA Ideálne je v dvojradoch alebo trojradoch, aby sa drevo nenakláňalo do priechodnej uličky.

16. VEĽKÝ SKLAD Čistý ukladací priestor na drevo má obsah viac ako 20 m3, čo stačí na jednu zimu. Okrem toho ešte ostáva miesto na naštiepané podkurovacie drievka.

17. HOTOVO

DOBRÉ RADY

MAKADAM

Používajte kremičitý makadam (hrubý štrk), ten nemôže ťahať vlhkosť alebo vodu z podložia a zapríčiniť degradáciu konštrukcie alebo paliva. Nepoužívajte frakciu menšiu ako 4 mm a ani nepranú frakciu 0-XXX. Makadam má byť presne zarovno spodných trámov konštrukcie. Zabezpečí nám dodatočné a úplné stuženie spodku stavby vrátane dodatočného úplného ukotvenia.

OŠETRENIE DREVA

Chemickú impregnáciu urobte kvalitne a aj dvakrát po sebe, zabránite tým prelezeniu drevokazného hmyzu z palivového dreva do konštrukcie. Neuskladňujte nekvalitné a napadnuté palivové drevo.

Projekt 3D – zboku

Projekt 3D – spredu

Projekt 3D – zhora

Vďaka trojrozmernému projektovaniu môžeme veľa ušetriť, lebo si nekúpime nadbytočný materiál, ktorý neskôr väčšinou nezužitkujeme.

DEBNENIE STRECHY

Na strešnú konštrukciu priskrutkujeme perodrážkový záklop, takisto ošetrený proti plesniam, hubám a natretý olejom. Perodrážka nám zabezpečí celistvosť plášťa bez medzier a pri skrutkovaní spôsobom na každé kríženie spoja dva kusy spojovacieho materiálu. Takto strechu úplne zavetrujeme a stužíme.

KONTROLA ROZMEROV

Pri práci priebežne kontrolujeme rovnosť stien, strešnej roviny, pravouhlosť spojov a rohov premeriavaním diagonál, dlhou latou, vodováhou atď. Dodržanie rovnosti polí tvaru „A“ v konštrukcii strechy nám následne umožní kvalitné zhotovenie strešného plášťa. Môžeme si pomôcť tak, ako v to ukazuje náš návod tým, že postavíme polia „A“ na klieštiny. Takto dosiahneme presnú strešnú rovinu aj bez nepresného čapovania krokiev.

BEZPEČNOSŤ DETÍ

Na vchodový otvor dáme plné dvere aspoň do výšky odvetranej steny, zabránime tým vstupu detí a domácich maznáčikov – všetko pre ich bezpečnosť. Na stavbu dáme výstrahu pred manipuláciou s otvoreným ohňom a cigaretami.

VÝHODY

Kvalitne presušené drevo zabráni dechtovaniu vykurovacieho telesa do odvodových rúr a komína. Je to najlepšia prevencia samovoľného vyhorenia komína a následného požiaru domu či častých návštev kominára.

OLEJ ČI LAK

Na povrchový náter používajte výlučne exteriérové oleje. Laky a lazúry praskajú, šúpu sa a časom zle držia, opadávajú a pri renovácii treba potom drevo brúsiť.

Text, foto, kresby: Richard Bielek, WCUT®, wcut.sk :: Realizácia: Peter Cuper :: Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur

Zdroj: Časopis Urob si sám 7/2016

Komentáre

 1. madzin jozef says:

  pekne,páči sa mi .

 2. logicky spravim patky a uz si do nich osadim ocelove stojky, nie? preco by som to mal betonovat a potom vrtat? to ako keby som postavil stenu a az potom do nej vybural dvere.
  Ale ina celkom pekna stavba aj ked celkom draha

 3. Za toľko peňazí mám kotol na pelety a netreba mi drevo a nie šopu na drevo alebo mám 120 prm dreva tj 12 vetriesok dreva po 290eur.

 4. miroslav says:

  Na jar som postavil omnoho väčší sklad na sušenie dreva a aby som si bol istý dlhou životnosťou, tak som všetok materiál dal povrchovo upraviť fóliou z 18 karátového zlata o hrúbke 0,3 mm.Táto hrúbka by mala stačiť proti červotoču,drevokazným hubám, či zubu času.Na podkladovú platňu som použil brazilský mramor o hrúbke 30 cm so zabudovanými špeciálnymi kotviacimi skrutkami o priemere 40 mm, taktiež z 18 kar. zlata . Nechcel som dôležitosť prístrešku podceňovať a aby som čosi ušetril na parozábrane ,tak som na prekrytie použil plech z 20 kar.zlata o hrúbke 3 mm. Hoci na stavbu prístrešku som použil len tie najkvalitnejšie materiály a nech som sa snažil akokoľvek čo najviac preinvestovať,ani tak som nedosiahol ani 1/3-nu z vyššie uvedených nákladov. Nuž čo,prístrešok je síce pekný, akurát sa mi smeje celá dedina a s ňou aj pol Slovenska.

 5. Za t[ cenu sa dal voľakedy pomaly postaviť celkom slušný domček.

 6. 3500? vam hrabe…nie kazdy ma ksefty ako bastrnak s kalinakom…navod ako postavit draho je jednoduchy, ale navod ako postavit lacno a kvalitne uz neviete dat, vy vsivaci…ze urob si sam…ked to dam spravit firme vypyta 2000 aj s robotou…blbci

 7. kubik betonu vyjde nejakych 80 eur…ako ste dostali ze 8 takych dier vyjde 130? dost prehnane sumy, alebo hranoly suche a odhranene, a naco pre boha, niektore tie vase navody su na hlavu postavene, akoby ste chceli dakomu dohadzovat kseft

 8. skrutky 136ecok, nater 240ecok….chlapci to myslite vazne?

 9. šikovná drevárnička!

 10. typicky PR clanok :-). Navrhuju seversky smrekovec a exterierove ojele ,Impra Walnuss ktore sami predavaju. Aku cenu maju tieto informacie, ked si clovek moze urobit rovnaky prestresok za podstate lacnejsie? Mimochodom ten WCUT ma vsetko sialene predrazene…

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.