Ako si z konárov vyrobíte pevnú lavičku

image 35692 25 v1

Pevná lavica vyrobená z konárov prírode neuškodí a bez akéhokoľvek ošetrenia a údržby ponúkne svoje pohodlie na 1 či 2 sezóny. Prednosťou lavičiek je, že si ich vystaviate na mieru a svojím vzhľadom nenarušia prírodný ráz okolia.

UROB SI SÁM

náročnosť: ++
čas: 1 hodina
náklady: 0,20 €
ľudia: 1
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 0,20 €
(skutočná spotreba)
• drevo 0 €
lieskové konáre s priemerom 4 až 7 cm
• viazanie 0,20 €
konopný motúz 3 mm (2,47 €/500 g)

NÁRADIE A POMÔCKY
 skladacia pílka
 sekera, nôž
 odťahové lano

PRACOVNÝ POSTUP

1. REZANIE
V lieskovej húštine si narežeme rovné konáre. Odoberáme ich tak, aby sme ker zmladili a zachovali jeho silu, celistvosť a krásu. 

2. ZVIAZANIE
Aby bola manipulácia jednoduchá, zviažeme si konáre do slučky pomocou pevnej šnúry alebo tenkého manipulačného lanka. 

3. ŤAHANIE
Konáre odtiahneme na miesto, na ktorom budeme lavičky budovať. Je to praktické i vtedy, ak táboríme na vyvýšenom mieste.

4. ODKONÁRENIE
Nožom osekáme tenké bočné vetvičky, aby sme z konárov získali iba holé žŕdky. Odstránenie lístia nám jasne ukáže charakter dreva. 

5. NOHY
Z hrubších a rovných častí konárov si narežeme 4 kusy s dĺžkou 85 cm, z ktorých budú nohy pripravovanej lavičky. 

6. ZAHROTENIE
Krivšiu stranu zahrotíme nožom tak, aby sme mohli koly tlačiť do zeme i vtedy, ak k nej budú smerovať pod šikmým uhlom.

7. ZAOBLENIE
Druhú stranu zrežeme nožom tak, aby sme po obvode vytvorili fazetu. Tá zabráni štiepeniu dreva pri zatláčaní, zatĺkaní a zosychaní. 

8. DVOJICE KOLÍKOV
Z kolíkov si vo vrchnej časti zviažeme páry. Prírodný motúz niekoľkokrát ovinieme a následne ho stiahneme priečnym omotaním. 

9. ROZTVORENIE
Zviazané páry roztiahneme. Motúz sa automaticky dotiahne a vznikne nám pevná skupinka nôh, ktoré dokážu odolať aj vysokej záťaži. 

10. OSADENIE
Nohy zatlačíme do mäkkej lesnej zeme, a ak je to nutné, môžeme ich aj pritĺcť kameňom, sekerkou alebo kladivom, ak ich máme so sebou. 

11. PRIMERANIE
Priložením konára si zameriame konzolu, ktorá bude fungovať ako podstavec sedadla. Šírka lavičky závisí iba od vkusu. 

12. REZANIE
Z konárov si podľa zameraných rysiek napílime 2 konzoly. Je fajn vybrať taký úsek konárov, aby boli čo najrovnejšie a najhladšie. 

13. OREZ
Jednu stranu konzol zarežeme nožom do roviny. Vznikne nám tak excentrický tvar, vďaka ktorému budeme vedieť po čase dotiahnuť viazania. 

14. ZÁSEKY
Na nohách lavičky spravíme pod výškou kolena zárezy. Tie nám vytvoria pevný montážny bod, vďaka ktorému dosiahne zostava pevnosť. 

15. PRIVÄZOVANIE
Konzoly priväzujeme do zárezov tak, aby nahor smerovali zarezanou plochou. Povrázok ovíjame opakovane do kríža, uzly doťahujeme slučkou.

16. RÁM
V tejto chvíli máme hotový rám budúcej lavice. Ak sa nám niektoré z viazaní nezdá, môžeme ho posilniť ďalšou vrstvou ovíjania. 

17. SEDADLO
Na plochu na sedenie si napílime žŕdky tak, aby boli približne o 10 cm dlhšie ako rozstup sedadlových konzol. 

18. PRIMERANIE I
Potrebný počet žŕdok si kontrolujeme ich ukladaním nasucho na konzolu. Siahajú od jednej vnútornej nohy po druhú, bez šírkovej rezervy. 

19. ZROVNANIE
Zo žŕdok odrežeme dohladka všetky očká, zvyšky odumretých konárikov a hrče, ktoré by prekážali pohodliu pri vysedávaní na lavici. 

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste20. VIAZANIE I
Zo žŕdok formujeme sedaciu plochu. Viažeme ich krížovým ovíjaním, ktoré dáva spojom najväčšiu stabilitu i po čase.

21. PODVIHOVANIE
Pri viazaní druhej strany si budeme musieť pomáhať podvihovaním žŕdok. Už vtedy cítime, aké pevné krížové viazanie je. 

22. PRIMERANIE II
Lavičku treba zavetrovať, aby odolávala záťaži, nepriazni počasia, ale aj uvoľňovaniu ľahkej zeminy, na ktorej je osadená. 

23. VÝREZ
Do vzpery, ktorú sme si po primeraní nakrátili, vyrežeme zahĺbenie v tvare širokého písmena U. To nám vytvorí opornú plôšku.

24. ZAHROTENIE
Opačný koniec opäť zahrotíme. V tomto prípade sú lepšie tenšie konáre, ktoré ľahko preniknú do zeme pri osádzaní.

25. ŽLIABOK
Aby bolo viazanie pevné, vyrobíme ešte žliabok, ktorý umiestnime naproti U-plôške. nemusí byť hlboký, musí však pod lykom zasiahnuť do dreva. 

26. OSADENIE
Vzpery zapichneme do zeme a pribijeme ich tak, aby nám plôška dosadala na oblinu vonkajšej nohy. Mali by sadnúť presne pod motúz viazania. 

27. VIAZANIE II
Vzpery uviažeme motúzom, ktorý dotiahneme čo najväčšou silou. Od tejto chvíle získava lavica svoju plnú pevnosť, ktorú si dlho udrží.

HOTOVO

NIELEN LAVIČKA
Rybárska stolička, lavička na opekanie, oddychové posedenie v kúte záhrady, či dokonca posteľ, na ktorú sa môžete natiahnuť. V závislosti od dĺžky priečok a hrúbky konárov môžete dať tejto lavici najrôznorodejšiu podobu bez toho, aby ste museli meniť ktorýkoľvek z jej prvkov.

EKOLOGICKÝ MATERIÁL

LIESKY
Rastú v remízkach, na okrajoch lesa a všade tam, kde sa neobhospodarované lúky a pasienky postupne menia na zelené zalesnené plochy. Žiadny z konárov nie je úplne rovný od zeme až po špičku, pretože každý rok jeho vrchol dorastá z bočného očka. Podľa toho možno takmer vždy spočítať, koľko rokov rástol. Čím hustejší a zatienenejší porast je, tým sú konáre štíhlejšie, dlhšie a rovnejšie. Lieska rastie trsovito, takže každé rezanie je akousi zmladzovacou prebierkou, ktorá kru neublíži, ale posilní ho v raste.

MNOŽSTVO
Na jednomiestnu lavičku stačia 4 konáre, ktoré sú pri zemi hrubé ako zápästie. Aby ste mali pri ich rezaní dobrý pocit, každý odoberte z iného kra, ktorý ste si vyhliadli. Keď ich narezané položíte vedľa seba a zviažete, aby ste ich odtiahli na miesto budovania lavice, pohľadom ani nezistíte, že sa porast pred vami preriedil. Je to šetrná konštrukcia, ktorá prírodu nezaťažuje.

DO PRÍRODY
Odpílené konáre nie sú vytrhnuté z kolobehu života. Keďže zostávajú v prírode, aby poskytli na čas úžitok človeku, skonajú práve na tom istom mieste. Pri viazaní preto používame vždy motúzy z prírodných materiálov, pri ktorých odhadujeme podobnú dĺžku životnosti. Tým dávajú istotu, že zotlejú spolu s drevom a nestanú sa nástrahou, do ktorej by sa mohla zamotať zver. O rozklad sa postarajú huby, mikroorganizmy a hmyz, ktoré sú všade okolo nás.

TRVÁCNOSŤ
Závisí hlavne od zeminy a miesta, ako dlho lavička vydrží. V suchom lese pod veľkým statným smrekom prežije i 3 sezóny bez veľkého poškodenia, na brehu rieky v tieni vŕb iba rok. Niekedy sa stáva, že v mokrej zemi niektoré z lieskových žŕdok zakorenia, takže lavička sa zmení na nový žijúci ker. Vyplatí sa používať motúz s hrúbkou aspoň 3 mm, aby na konci životnosti nebol práve on. Juta, konope a sisal sú fajn, papierové špagáty pobyt vo vrtochoch nečasu neznesú.

AUTOR RADÍ
Stačia vám 4 urastené lieskové konáre, aby ste si kdekoľvek vytvorili pohodlné sedenie. Stavba je jednoduchá, zvládne ju ktorýkoľvek zručný mládenec.

dobré rady

OSADENIE
Hoci je lavica na zahrotených nohách, neveľmi záleží na tom, ako hlboko sa vám ich podarí zaraziť do zeminy. Pevné viazanie bráni ich roztiahnutiu rovnakou silou ako hroty, ktoré sa opierajú do zeminy. Máme vyskúšané, že takúto lavičku možno vyrobiť aj ako prenosnú, nie je to však praktické pre zavetrenie, ktoré by pod sedadlom prekážalo.

PREDĹŽENIE
Pri dlhej lavici nie je nutné vyrábať opakované série nôh, ktoré by jej poskytli dostatočnú oporu. Rozdelili by jej plochu a ubrali by jej z pohodlnosti. Osvedčilo sa nám nabiť koly priamo pod nosné priečniky, ktoré tak tvoria akúsi doplnkovú podperu na miestach, kde priečniky príliš pružia. Pri lavici dlhej 180 cm by mali byť priečniky z konárov hrubých 70 mm.

ERGONÓMIA
Praktické je, ak je sedadlo presne vo výške kolien. Vtedy sú pri sedení nohy pevne na zemi a pri vstávaní nie je potrebné vynaložiť neprimerané úsilie. Možno ste si už všimli, že doma na stoličkách je to podobné. Domáci majstri však často na takéto drobnosti zabúdajú, a preto nejedna záhradná lavica omína skôr, ako musí, iba preto, že jej výška nie je správna. Hĺbka sedadla nie je rozhodujúca, pretože lavica nemá žiadne operadlo.

VIAZANIE
Čím viac sa vám podarí motúz pri viazaní utiahnuť, tým pevnejšia konštrukcia bude. Surové drevo časom zoschne a nie je výnimočné, ak sa niektoré motúzy vo vlhkom počasí naťahujú. Do akej miery sa to deje, si môžete vyskúšať ich namočením. Skúšali sme lavice viazať mokrým motúzom, ale nie je to veľmi pohodlné. Preto sme navrhli napínací systém pod sedadlom, funguje prostredníctvom zmeny profilu priečnikov. Pri pootočení dokážu dopnúť viazanie o 20 %.

POLIČKA
Rovnakým spôsobom si dokážete vyrobiť poličku na batoh, topánky či potraviny, s ktorými pracujete pri pikniku či opekačke. Niekedy sa vyplatí poobzerať okolo seba a ako oporu využiť 2 susediace stromy. Ak medzi ne priviažete dvojicu žŕdok, priamo na ne už môžete z krátkych konárov vyrábať úložnú plochu.

Text, foto: Milan Gigel
Realizácia: Matej Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. je to pekná,ale ma to chybu ,po par mesiacov sa motúz,vplyvom ďažďa a vetra pretrhne,je to jednorazovka,ja by som vyplietol vrbovými konarikmi a bude funkčná roky

  2. Stačilo na konci galérie kto nafotil. Nemusí to byť pod každým obrázkom pokiaľ ide o jediného autora.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.