Ako si urobiť terasu pri rodinnom dome?
Terasa patrí k dôležitým prvkom príjemného posedenia v záhrade. Požiadavkou majiteľky bolo navrhnúť terasu, ktorá by plnohodnotne dokázala zabezpečiť stolovanie najmenej pre štyri osoby a ktorá by bola priamo napojená na rodinný dom.
Galéria
UROB SI SÁM
čas: 4 dni pri upravenom teréne
ľudia: ideálne 2 až 4
KONTROLNÝ ZOZNAM
MATERIÁL
• terasové dosky
27 m2 terasových dosiek podľa zvolenej dreviny
• podkladové hranoly
180 bežných metrov podkladových hranolov na roštovú konštrukciu
betónové platne
približne 30 betónových platní 500 × 500 mm (klasická exteriérová dlažba hr. 50 mm)
• kamenný štrk
drvina 0 – 4 alebo 0 – 8 na podsyp s výškou 50 mm (1,5 m3),
drvina 16, 22 na založenie terasy, podsyp s výškou 100 mm (3 m3)
• betónové obrubníky
parkovacie klasické obrubníky približne 21 bežných metrov
NÁRADIE
• gumené kladivo, vodováha
• lopata, krompáč, rýľ
• fúrik, pracovné rukavice
• spojovací materiál
• gumené kolenačky
(pre 2 osoby)
VÝHODY
Výhodou drevenej terasy je, že nepotrebuje výrazné spádovanie. Prebytočná voda prepadáva pomedzi štrbiny a stráca sa v podloží z kamennej drviny. Samozrejmosťou je prírodný vzhľad a minimálne použitie stavebnej chémie.
NEVÝHODY
Nepoteší nutnosť údržby v podobe pravidelných náterov. Na drevenú terasu je potrebná istá zručnosť a mať aspoň základné náradie, ale nie je to nezvládnuteľná úloha. V našom prípade je na prekážku, že samotný vstup do rodinného domu je vo výške 1,2 metra. Realizáciu drevených schodov, ktoré dokázali vyriešiť napojenie domu a terasy, je určite lepšie nechať na odborníka.
UMIESTNENIE
Je dané tvarom schodiska a blízkou spevnenou plochou pre príjazd automobilu. Terasa nemá klasický pravouhlý tvar. Jej zaoblenie na vonkajšom rohu zjemňuje celkový výraz a zároveň zbytočne nevystupuje do priestoru. Vzhľadom na obmedzené podmienky pre príjazd do existujúcej garáže je výsledné zaoblenie kompromisom medzi tvarom a funkčnosťou. Zaoblený tvar však pri drevenej terase kladie pomerne veľké nároky na správnu realizáciu detailov.
KONŠTRUKCIA
Po obvode je ohraničená klasickým betónovým obrubníkom zapusteným do zeme. Do vzniknutého uzavretého priestoru sa umiestňuje drvené kamenivo frakcie 16 – 22 mm, ktoré sa strojovo utlačí, aby bolo podložie v rámci možností čo najstabilnejšie. Nasleduje vrstva drviny frakcie 0 – 4 mm alebo 4 – 8 mm. Táto vrstva sa používa na zapracovanie betónových platní tak, aby sme dosiahli rovnakú výšku v každej časti budúcej terasy. Na betónové platne uložíme drevené podkladové hranoly, ktoré svojím vzájomným krížením vytvárajú roštovú konštrukciu. Odstupy jednotlivých podkladových hranolov by nemali byť väčšie ako 30 centimetrov v každom smere. Rozstup závisí aj od konkrétneho typu dreva použitého na stavbu konštrukcie. V našich podmienkach je najlacnejší smrek. Z drahších alternatív je prijateľný agát a ak sa pozrieme do cudziny, tak sú to tropické dreviny, ako napríklad tík.
Rozmer podkladového hranolu bez ohľadu na použitú drevinu by mal byť minimálne 50 × 30 mm. Odporúčaná hrúbka terasovej dosky je 22 mm. Skladobné rozmery dosky sú od dvoch do piatich metrov, šírka od 140 mm.
Zadná časť pozemku
01 Drvené kamenivo – biely makadam frakcia 16 – 22; 02 Štrk riečny praný frakcia 16 – 22; 03 Betńový pražec, imitácia dreva rozmer 900×225×50; 04 Betńový pražec, imitácia dreva rozmer 625×225×50; 05 Čierny plastový obrubník Eko-Brim; 06 Betónový obrubník parkový 500×200×50; 07 Zatrávňovacia tvárnica 600×400×80; P Parkovacie miesto
Text, vizualizácie, kresby: Ing. arch. Miroslav Šteiner
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2016, JAGA GROUP, s.r.o.
Komentáre