
Ako si udržať čistú vodu v bazéne behom sezóny?
Na tom, že najlepšie je kúpanie v súkromí záhrady, sa asi zhodneme. „Domáca kúpačka“ má mnoho podôb – od veľkého zapusteného rodinného bazénu po plastový nafukovací bazénik na schladenie batoliat. A pretože kúpačka na záhrade vyžaduje základy alchýmie, odborníci z Hornbachu vám poradia, ako na to.
Starostlivosť o vodu
Udržať vodu v bazéne čistú neznamená len zbaviť sa lístia a drobných nečistôt pomocou sieťky či vysávača. Kľúčovú rolu zohráva filtrácia a chémia, ktorá spoločne zaisťuje vodu bez rias, baktérií a vírov. „Základ tvorí účinná filtrácia – zatiaľ čo kartušová zachytí len hrubé nečistoty, piesková filtrácia vodu zároveň aj čistí. Aby dobre fungovala, je potreba náplň pravidelne prepierať aspoň raz za 14 dní a každé dva roky kompletne vymeniť,“ odporúča David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.
„Najmenej dôležité je sledovať hodnotu pH, ktorá by sa mala ideálne pohybovať v rozmedzí 6,8 – 7,2. Tá ovplyvňuje účinnosť všetkej bazénovej chémie. Podľa nameranej hodnoty potom upravíte vodu pomocou prípravku pH plus alebo pH mínus,“ radí odborník z Hornbachu. Nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o bazén je taktiež chlór, ktorý vodu dezinfikuje. Jeho hladinu je nutné kontrolovať aspoň raz za týždeň a udržovať nad hranicou 0,3 mg/l.
„Pre bežné chlórovanie odporúčam používať Chlór Komplex, ktorý je dostupný vo vašom najbližšom markete Hornbach. Jedná sa o tablety, ktoré sa veľmi pohodlne aplikujú pomocou tzv. plaváku na chlórové tablety alebo do dávkovačov chlóru,“ hovorí špecialista David Benda.
Moderným riešením je inteligentný systém Ondilo ICO Smart Pool Partner. Ten nepretržite monitoruje hodnotu pH, chlór, teplotu vody a vodivosť (salinita) a cez aplikáciu odporúča, ako vodu udržať v perfektnom stave. Vy si tak môžete užívať kúpanie bez starostí.
Ako odstrániť usadeniny na dne bazénu?
K pravidelnej údržbe bazénu jednoznačne patrí vysávanie. Bez bazénového vysávača len ťažko odstránite nečistoty z dna bazénu. Výber vysávača pritom závisí nielen na veľkosti bazénu, ale aj na spôsobe vysávania, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať. Pre menšie bazény či vírivé vane je ideálny ručný podtlakový vysávač Marimex SpaVac Gila. Vďaka ľahkej konštrukcii a teleskopickej tyči s filtrom a spätnou klapkou je jeho používanie ľahké a efektívne.
Ďalším typom sú poloautomatické vysávače, ktoré sa pripájajú k filtrácii a pri každom ich zapnutí vysávajú dno bazéna za vás – bez nutnosti ručného čistenia. Napríklad model Marimex Prostar Vac Smart využíva kladivkový mechanizmus, ktorý prerušuje sací tlak a umožňuje vysávaču pohybovať sa po dne a zbierať nečistoty. Odporúčame si pred nákupom overiť, či prietok vody vášho filtračného zariadenia odpovedá vybranému modelu vysávača. Najväčšie pohodlie potom ponúkajú automatické akumulátorové vysávače.
Výkonný Aiper Seagull Pro Tile s dvojicou PVA pásov dokonalo priľne ku každému povrchu, vydrží až 2,5 hodiny prevádzky na jedno nabitie a umožňuje výber z troch režimov čistenia. Na popadané lístie, hmyz či ponorené hračky na dne bazéna sa vám bude určite hodiť bazénová sieťka. Vybrať si môžete hladinovú alebo hlbinnú.
Dobrým pomocníkom je aj skimmer – zberný kôš, ktorý umiestnite na okraj bazénu. Tým sťahuje do seba nečistoty z hladiny, ktoré ešte neklesli na dno, ako je drobný hmyz, lístie či malé úlomky vetvičiek.
Zdroj: PR článok HORNBACH – Baumarkt SK spol. s r.o.
Kde sa diskutuje