Zdobené dózy od kávy

zdobene dozy od kavy

Veci, ktoré sa v kuchyni denne používajú je praktické mať vždy po ruke, najlepšie vyložené na polici. Bylinky, koreniny, či cestoviny môžete prakticky aj esteticky uskladniť do nádob od kávy. Povrch nádob po odstránení etikety ponecháte buď čistý, alebo označíte nádobky pomocou nálepiek. Prípadne môžete kreatívne vyskúšať farby na sklo, či rôzne lepiace techniky. Inšpiráciou môžu byť napríklad originálne dózy na kávu, ktoré iste ozdobia každú kuchyňu.

Budete potrebovať:
– sklenený pohár s vrchnákom,
– disperzné lepidlo (napr. Herkules) a štetec,
– materiál na posyp – krupicu, mak, kávu, sezam a pod.,
– papier, lepiacu pásku a nožnice,
– sekundové lepidlo,
– lak.

Pracovný postup:

– Papier si stočte do kornútka, ktorý vám bude slúžiť ako pomôcka pri práci. Zlepte ho lepiacou páskou.
– Na sklenený pohár nakreslite lepidlom vzor podľa vlastnej fantázie. Vzor treba kresliť po častiach a hneď posypať, skôr než lepidlo zaschne. Na posýpanie použite pripravený papierový kornút. Prebytočný materiál odstráňte tak, že pohár obrátite a poklepete z druhej strany rukou. Takto pokračujte, kým nie je celý pohár ozdobený podľa vašich predstáv.

– Dávajte pozor, aby ste hotovú časť nerozmazali. Najlepšie je pokračovať, až keď jedna strana pohára poriadne zaschne. Aj keď pri posýpaní kombinujete rôzne materiály, musíte najprv nechať každý posyp dobre preschnúť, až potom môžete pokračovať iným materiálom.
– Ozdobiť sa dá aj vrchnák pohára – napríklad ak sú v ňom priehlbiny, môžete ich vyplniť zrnkami kávy, ktoré prilepíte sekundovým lepidlom.

– Keď je výzdoba hotová, celý výrobok nalakujte. Matný lak zmatní aj neposypané sklo, čo vyzerá zaujímavo najmä na veľkých plochách. Matné sklo je však menej priehľadné, preto ak chcete, aby náplň dózy zreteľne presvitala, použite radšej lesklý lak.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste



Tipy:
– Ak nemáte lepidlo vo fľaštičke s hrotom, môžete vzory maľovať tenkým štetcom alebo naplniť lepidlom napríklad starú olejničku.
– Na posýpanie môžete použiť rôzne materiály (piesok alebo drobné kamienky), záleží na tom, ako budete dózu používať.
– Sklenený pohár bez vrchnáka môžete uzatvoriť kúskom látky a gumičkou. Takéto riešenie je vhodné najmä na potraviny, ktoré si nemusia zachovať arómu a nemali by byť uzatvorené bez prístupu vzduchu.

Pripravila: Jana Sadloňová, Elena Bobeková
Foto: Soňa Sadloňová, Elena Bobeková
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.