Vypadli vám strany z knihy? Vieme, ako ich dostanete naspäť

image 31566 25 v1

Hoci niektoré zo starších knižiek môžu svojím vzhľadom pripomínať „šalátové vydanie“, na ich stránkach sa skrývajú nestarnúce myšlienky. Nedá však veľa námahy prinavrátiť im zašlú slávu. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a fľaštičkou lepidla.

UROB SI SÁM

náročnosť: *
čas: 1 deň
náklady: 0,05 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 0,05 €
(skutočná spotreba)
• disperzné lepidlo 0,01 €
napr. Duvilax BD-20 (3 €/1 kg)
• baliaci papier 0,03 €
napr. rolka 83 g/m2, 100 cm × 5 m, hnedá (1,79 €/ks)
• riedke plátno 0,01 €
napr. gázové štvorce 7,5 × 7,5 cm, skladané (0,90 €/200 ks)

NÁRADIE A POMÔCKY
 ostrý nôž
 ceruzka
 nožnice
 pravítko
 zvierky
 latky
 pevná podložka na rezanie 

PRACOVNÝ POSTUP

1. INVENTÚRA
Prezrieme si knižky a na chrbte označíme tie, ktoré si vyžadujú opravu. Čím menej sú poškodené, tým jednoduchšia bude ich oprava. 

2. ROZOBRANIE
Vyberieme rozpadnuté hárky, oslobodíme poškodenú väzbu a ak je to nutné, prerežeme predsádky. Pracujeme šetrne, s rozvahou. 

3. UPEVNENIE
Celý balíček zarovnáme o plochu stola. Dvo­mi latkami a zvierkami spevníme chrbtovú časť. Stred musí byť voľný, manipulačný priestor má šírku približne 5 milimetrov. 

4. ČISTENIE
Nožom odstránime zvyšky zostarnutého lepidla, uvoľnené nite, mole i znečistenie. Odhalíme čistý, hladký povrch väzby. 

5. ZÁREZY
Na chrbte knihy vytvoríme zárezy hlboké približne 3 milimetre. Použiť môžeme pílku, ale i oscilačné náradie. Vyhneme sa nitiam pôvodnej väzby. 

6. NANÁŠANIE
Na plochu nanesieme disperzné lepidlo. Tuhými štetinami ho zatláčame do rýh, aby sa dostalo až na spodok. Vytvárame súvislý povlak. 

7. VIAZANIE
Tenkú bielu niť vtláčame do škár, aby sme vytvorili jednoduché viazanie. Drážkami prechádzame tam a späť, vznikajú akési osmičky. 

8. FIXOVANIE
Ak nám na zárezoch zmizlo lepidlo, štetcom pridáme ďalšiu dávku. Ak bude vrstva hrubšia, nebude to na škodu kvality väzby. 

9. PLÁTNO
Do mokrého lepidlového lôžka vtlačíme gázu. Tá naša pochádza z obväzových tampónov, môže to však byť akýkoľvek riedky materiál.

10. SUŠENIE
Väzbu necháme dôkladne zaschnúť a odzvierkujeme. Na radiátore môže zasychanie trvať aj niekoľko hodín, lepidlo totiž zasychá v škárach veľmi pomaly.

11. PREDSÁDKY
Z baliaceho alebo dekoratívneho papiera si narežeme predsádky. Sú to prehnuté dvojhárky vo formáte stránok knihy. 

12. NANESENIE
Na predsádky nanesieme 2-centimetrové pruhy lepidla. Ak použijeme disperznú tyčinku, obyčajný papier sa nám nebude priveľmi vlniť. 

13. VLEPENIE
Predsádky nalepíme na jadro knihy. Dáme pozor na zlícovanie so stranami, plátno nám musí zostať voľné pre ďalšie ukotvenie. Z obálky odstránime prekážajúce časti.

14. SKLADANIE
Z pruhu papiera si zostavíme skladačku, ktorá bude mať šírku zadnej stredovej časti. Zakrátime ju na výšku obálky. 

15. RÚRKA
Lepidlom vytvoríme rúrku, ktorú si z plochej podoby na oválnu vytvarujeme ceruzkou. Necháme ju chvíľu preschnúť. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste16. LEPENIE
Zadnú stranu obálky natrieme vrstvou lepidla. Snažíme sa zachovať čisté okraje a lemy, vrstva by nemala byť príliš hrubá. 

17. VLEPENIE
Gázu vlepíme na zadnú obálku ako prvú. Snažíme sa ju narovnať čo najlepšie, chrbát knihy musí lícovať s chrbtom našej obálky. 

18. DOPLNENIE
Gázu pretrieme lepidlom, tentokrát už stačí na doplnenie úplne tenká vrstva. Ak sa nám lepidlo vytláčalo, tento krok vynecháme. 

19. HLADENIE
Do lôžka vtisneme predsádku. Oblou ceruzkou vyhladíme lepenú plochu. Tým nám zaniknú stopy po gáze, všetko naberá čistý, uhladený výzor, ako ho poznáme. 

20. LEPIDLO
Lepidlo nanesieme aj na chrbát obálky. Voľné časti spojovacieho papiera či textílie obálky ponechávame zámerne suché. 

21. RÚRKA
Do lôžka vtlačíme papierovú rúrku. Tá sa nám stane akousi výstuhou, ktorá bude držať väzbu v obale, aj keď sa bude otvorená prehýbať. 

22. LEPENIE
Na rúrku nanesieme primeranú vrstvu lepidla. Dávame si pozor, aby nám nikde nezatekalo, škáry musia zostať voľné a suché. 

23. FORMOVANIE
Knižku zavrieme a sformujeme do správneho tvaru. Potrvá niekoľko minút, kým sa rúrka na väzbu prilepí, necháme tomu čas na spevnenie.

24. GÁZA
Teraz vlepíme na čelnú stranu obálky gázu. Lepidlo vieme naniesť iba v potrebnej šírke. Gázu napneme štetcom alebo hrotom ceruzky. 

25. PREDSÁDKA
Celoplošne nalepíme prednú predsádku. I tá by nám mala presne lícovať pôvodnú, ak sme zadnú časť väzby osadili správne. 

26. ZOTRETIE
Vlhkou handričkou zotrieme pred zahladením prebytočné lepidlo. Hoci je teraz biele, po zaschnutí bude úplne priehľadné. 

27. ZAŤAŽENIE
Knihu zaťažíme a necháme vyschnúť. Tentokrát bude zasychanie rýchlejšie ako pri chrbte väzby. Pozor dáme iba pri veľkých, hrubých formátoch. 

dobré rady

LEPENIE S ROZVAHOU
Lepiaca páska môže byť prvou pomocou pri prasknutí väzby či vypadnutí stránky, vždy by sme však mali siahnuť po papierovej. Plastové pásky v priebehu rokov tvrdnú a spolu s nimi starne aj lepivá vrstva. Papier stránok sa poškodí, väzba sa opäť rozpadne.

PAPIEROVÉ PÁSKY
Sú z pevného, sulfátového papiera a majú škrobovú lepiacu vrstvu, ktorú možno kedykoľvek uvoľniť parou. Ak opäť príde čas na opravu a rekonštrukciu knižky, takéto opravy bude možné odstrániť. A to aj vtedy, ak ide o vzácnejšie tituly. Lepený spoj však má iba dočasnú životnosť, škrob v priebehu rokov starne, a to i v suchom prostredí.

ŠKROBOVÉ LEPIDLÁ
Na opravu väzby sú nevhodné, pretože starnú a rozpadávajú sa. Vhodnejší je glej, ten však pred použitím vyžaduje nahrievanie. Preto sa veľkej popularite tešia pri opravách disperzie, ktoré sú v každom momente pripravené na použitie a možno ich na rozdiel od syntetických lepidiel po rokoch v prípade potreby uvoľniť.

DISPERZIE
Sú ekologické, líšia sa hlavne v tom, koľko zmäkčovadla do nich výrobca pridal. Kým nejedno lepidlo na drevo je po vytvrdnutí pevné a tuhé, niektoré sú mäkšie, ohybnejšie. Práve to svedčí väzbe knihy, ktorá pri listovaní stránok neustále pracuje. Vyzretý mäkčený polymér je ako ohybná priehľadná guma a práve taký je aj Duvilax BD-20 či knihovnícky BD-50, ktorý sa používa na väzbu nových kníh.

ČAS NA LEPENIE KNÍH
Vyhraďme si čas, keď nás netlačia termíny a stres, aby sme okolo seba nerozložili prácu, ktorú nemôžeme dokončiť. Keďže opravy vyžadujú citlivý prístup a viac vyčkávania ako práce, vyplatí sa rozložiť si plány na drobnejšie časti a vždy siahnuť iba po dvoch-troch knižkách zároveň.

Z ČOHO A ČÍM

PREDSÁDKA
z baliaceho papiera pôsobí v starších knižkách prirodzene, do novších sa viac hodí hrubší kancelársky papier, ktorý by mal mať vždy vyššiu objemovú hmotnosť ako 80 g/m2. Veľmi pôsobivé môžu byť rôzne druhy papierových a vliesových tapiet, obzvlášť pri veľkých a hrubých knižkách, ktoré potrebujú pevnejší spoj medzi viazaním a obálkou. V oboch prípadoch však pri lepení treba počítať s tým, že s vlhkosťou lepidla sa bude papier vždy trošku vlniť. Keď sa voda odparí, papier sa zosychaním opäť napriami.

VIAZANIE
sme v našom prípade vyrobili vlepením tenkej krajčírskej nite do drážok, často sa však používa šitie hárkov s ich záverečným zväzovaním alebo vlepovanie hrubších nití či dokonca povrázkov. V domácich potrebách nájdete tenký potravinársky motúz, ktorý je na tento účel najvhodnejší, z hrubších sú to konopné nite a šnúry, ktorých konce sa dajú rozstrapkať, aby pomohli pri vlepovaní, podobne ako riedka tkanina, ktorú sme použili.

GÁZU
by sme mali nájsť v lekárničke každej domácnosti, zaiste sa nájde v povinnej zdravotníckej výbave automobilov. Obväz by nemal byť elastický, použiť namiesto neho možno aj bielu netkanú textíliu. Tú používajú záhradkári na zakrývanie hriadok pred mrazom a škodcami, vyrábajú sa z nej aj zdravotnícke trojuholníky na viazanie poranených končatín. Cez túto textíliu prechádza lepidlová disperzia, spoj je pevný a kvalitný. A to aj napriek tomu, že ide o plast – polypropylén.

ZVIERKY
s vloženými latkami sú pri viazaní rýchlou improvizáciou, ak máte rozpadnutých knižiek veľa, spraviť si môžete aj kníhviazačskú pomôcku, s ktorou bude práca jednoduchšia. Sú to dva pruhy preglejky spojené skrutkami s metrickým závitom, ktoré sú osadené podložkami a krídlovými maticami. S takouto výbavou nepotrebujete šikovné ruky alebo pomocníka, ktorý vám listy pred zostavením väzby pri zvierkovaní podrží. Všetko obslúžite priamo na pracovnom stole.

AUTOR RADÍ
Bez toho, aby ste sa museli priučiť veľkému umeniu kníhviazačstva, môžete si vo svojom domove opraviť knihy, ktorých väzba sa v priebehu rokov poškodila.

Text, foto: Marcela Gigelová
Realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Jednoduché, zrozumiteľné a hlavne ďalšia zručnosť, ktorú využijem. Vďaka

 2. jozef Kutlík says:

  Super!
  Konečne som sa dozvedel ako na to.
  Ďakujem!
  Pozdravuje
  J.K

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.