Úsporné svietidlo

usporne svietidlo

Svietidlo je určené do priestorov, kde nie je potrebné silné osvetlenie. Môžeme ho využiť na osvetlenie pozadia za televízorom, intímne osvetlenie v spálni, osvetlenie v chodbe, dekoračné osvetlenie a pod. Tento návod je určený domácim majstrom, ktorí majú oprávnenie na prácu s elektrickým napätím.

Postup práce

Svietidlo má malú spotrebu, pretože ako svetelný zdroj môžeme použiť žiarovky rúrkové, sviečkové (15 W) alebo kompaktné úsporné žiarivky od 5 do 11 W so závitom E14 (obr. 1 a 2). Svietidlo sa skladá zo základnej časti (1, 6 a 7). Všetky tri časti sú zhotovené z plexiskla s hrúbkou 4 mm a zlepené do tvaru U. Pred zlepením vyvŕtame otvory a narežeme závity podľa nákresu (obr. 3) zhotovíme podložky (obr. 4), ktoré prilepíme na zadnú časť z vonkajšej strany. Tie slúžia ako vymedzovacie prvky medzi svietidlom a plochou, na ktorú upevníme svietidlo. Potom jednotlivé diely zlepíme lepidlom na plexisklo.

Zapojenie spínača na pohyblivý prívod

Po vytvrdnutí lepidla celý diel zdrsníme jemným brúsnym papierom, odmastíme a nastriekame vhodnou sprejovou rýchloschnúcou bielou farbou. Po zaschnutí farby namontujeme uholníček (2), ktorý nám slúži na upevnenie krytu svietidla (11), objímku (8). Ak chceme mať svietidlo s dvoma žiarovkami, tak namontujeme dve objímky a príchytku (5) na prepojovací káblik. Cez otvor prevlečieme prívodnú flexošnúru (3) a pripojíme k objímke. Kryt na svietidlo použijeme zo žiarivkového trubicového svietidla typu: 231 27 01, 1 × 40 W, rozmer krytu je 1 332 × 75 × 108 mm. Kryt rozrežeme na štyri časti, opracujeme ostré hrany a vyvŕtame otvor na skrutku (10). Svietidlo upevníme skrutkami do príchytiek (hmoždiniek). Nakoniec namontujeme jednu, prípadne dve žiarovky, ktoré odskúšame, a kryt na svietidlo.

Upevnenie svietidla na stenu pomocou príchytiek a skrutiek

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteŽiarovky môžeme farbou na žiarovky zafarbiť na žlto, červeno, zeleno. Pri výmene vypálenej žiarovky postupujeme tak, že vytiahneme zástrčku zo zásuvky a potom demontujeme kryt svietidla a vymeníme vypálenú žiarovku.

Rozpis materiálu

Imrich Jašinský, Levice
Foto a kresby: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.