Trvácna debnička z dreva nielen na náradie
Galéria (16)

Trvácna debnička z dreva nielen na náradie

Je natoľko pevná, že unesie ťarchu dielenského náradia, ak s ním potrebujete pracovať v garáži či vonku. Záhradkári ju využijú na prenášanie priesad a drobných pomôcok. Výroba trvácnej debničky s rukoväťou je lacná a nezaberie mnoho času.

Galéria

Debnička na náradie a iné
Debnička na náradie a iné
Debnička na náradie a iné
Debnička na náradie a iné
Debnička na náradie a iné
Debnička na náradie a iné
Debnička na náradie a iné
Debnička na náradie a iné

UROB SI SÁM

náročnosť: **
čas: 2 hodiny
náklady: 3,20 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL                3,20 €
(skutočne spotrebovaný)
• smrekový masív 2,60 €
hrúbka 22 mm
bukové tyče         0,50 €
priemer 8 a 25 mm
 lepidlo                  0,10 €
Duvilax LS Express

NÁRADIE A POMÔCKY
• píla
 vŕtačka
 fréza
 brúska

PRACOVNÝ POSTUP

1. DNO
Spodnú dosku určenú na výrobu dna opílime so sklonom hrán 7°. Uhol na píle ponecháme nastavený, odrezky si odložíme bokom.

2. BOČNICE
Bočnice opílime podobným spôsobom. Vrchná hrana však bude mať sklon 14°. Dávame pozor, aby oba vrcholy boli na rovnakej strane. 

3. LEPENIE I
Z dna a bočníc zlepíme válovček. Pri zvierkovaní spoja si pomôžeme odrezkami so sklonom 7°. Dosiahneme tým presnosť i pevnosť. 

4. KRESLENIE
Na dosku s vláknami bežiacimi zhora nadol si načrtneme čelo – priložíme a obkreslíme príslušnú časř válovčeka, vrch čela symetricky rozrysujeme a obtiahneme. 

5. PÁROVANIE
Penovou montážnou páskou spojíme budúce čelo s nákresom a druhú rovnako veľkú dosku. Ušetrí nám to čas pri výrobe. 

6. OPÍLENIE
Podľa predkreslených línií opílime čelá do finálneho tvaru. Pásová píla s dobre nastaveným pílovým pásom je zárukou, že obe budú rovnaké.

7. FORSTNEROV VRTÁK
Forstnerovym vrtákom vykrúžime otvory na osadenie rukoväte. Aby sa nám materiál na rube nevytŕhal, čelá si podložíme dreveným odrezkom. 

8. LEPENIE II
Na zostavený válovček prilepíme čelá. Keďže lepíme kolmo na vlákna, tieto plochy si s minútovým predstihom prednatrieme vrstvičkou lepidla. 

9. VŔTANIE
Na čelnej strane vyvŕtame otvory na zosilnenie spojov kolíkmi. Vŕtačku vedieme kolmo a dodržiavame jednotný rozstup. 

10. UHLY
Aby sme uspeli pri vŕtaní otvorov na bočniciach, pomôžeme si jednorazovou šablónou, ktorú si vyrobíme z už raz použitých odrezkov. 

11. KOLÍKOVANIE
Do očistených otvorov nanesieme lepidlo a kladivom natlčieme bukové kolíky. Pracujeme s citom, aby dosky pri stlačenom lepidle nepraskli. 

12. ZREZANIE
Po vyzretí lepidla kolíky spílime. Použijeme pílový list s „nešrankovaným“ zubom (s nulovým rozvodom), aby sme nepoškrabali okolie.

13. BRÚSENIE
Kolíky zabrúsime dohladka s okolím a jednoručnou frézkou zaoblíme hrany. Pri bočniciach pomôže, ak možno frézu pod uhlom naklopiť. 

14. RÚČKA
Z bukovej tyče odpílime kus potrebný na výrobu rúčky a vlepíme ho do pripravených otvorov. Tesný kontakt nie je nutný. 

15. ZAISTENIE
Rúčku zaistíme dvojicou vlepených kolíkov. Je to poistka do budúcnosti, ak by lepidlo v namáhanom spoji v rozsušenom masíve zlyhalo. 

debnička na náradie
      HOTOVO
debnička do záhrady       Debnička do záhrady

dobré rady

SPÁJANIE KOLÍKMI
Kolíkové spoje majú vysokú pevnosť, vyžadujú si však presnosť vŕtania. Možno si to uľahčiť tým, že spájané dielce najprv spojíme a až po vyzretí spoja navŕtame otvory na kolíky, ktoré spoj spevnia. Hĺbka či odklon od kolmice nie sú problém. Dôležité je iba to, aby vrták neprešiel cez čelo spájaného materiálu.

VŔTACIE ŠABLÓNY
Pri vedení si pomáhame vŕtacími šablónami. Tie jednorazové si môžeme vyrobiť z hocijakej latky pomocou stojanovej vŕtačky, ktorá je zárukou kolmého smerovania otvorov. To využívame aj pri tomto projekte, keď z odrezkov vyrábame šablónu so sklonom 7°, ktorý tvorí doplnok k chýbajúcemu uhlu na spojených dielcoch.
kresba

ROZPIS DIELOV

• dno
15 × 40 × 2 cm 1 ks
• bočnice
13,1 × 40 × 2 cm 2 ks
 čelá
21,5 × 26 × 2 cm 2 ks

Text, foto a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám, august 2014, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje