jesenne svetielka z tekvice
Galéria (10)

Jesenné svetielka z tekvice

Dni sa krátia, vzduch je čím ďalej studenší. To je neklamný znak, že sa blíži zima. Prv než prevezme svoju vládu nad svetom, staňte sa na chvíľu pánmi svetla. Lebo svetlo symbolizuje nádej a prináša poznanie. Využite na to plody neskorého leta a jesene – tekvice. Pomocou vlastnej fantázie a nožíka si vyrobte jedinečné svetielka a cez ne okúste tajomnú atmosféru jesenného večera.

Galéria

Čo budete potrebovať:

– tekvičky s relatívne mäkkou šupkou (najvhodnejšia šupka na vyrezávanie motívov je taká, do ktorej po silnejšom pritlačení ešte vryjete necht)

– dosku na krájanie

– nožík

– lyžicu

– ceruzku

– čajové sviečky

– zápalky

Postup:

Na doske odrežte tú časť tekvičky, ktorá je pri státí na podložke nestabilná – zvyčajne je to horná časť. Lyžicou vydlabte vnútro tekvice (môžete ho využiť na výbornú falošnú kuraciu polievku). Ceruzkou si predkreslite rôzne vzory priamo na šupku. Fantázii sa medze nekladú. Kreslite spontánne, len tak, čo vám práve napadne, alebo si motív najprv premyslite.

Potom nožíkom opatrne režte kolmo na predkreslenú čiaru tak, aby ste prerezali aj dužinu, ktorá ešte v tekvici zostala. Druhou rukou zvnútra podopierajte šupku.

Do hotovej vyrezanej tekvice vložte čajovú sviečku a zapáľte ju.

Náš tip:
Na výrobu svetielok použite rozličné typy a tvary tekvíc, patizónov a cukiet. Vytvoríte tak netradičné a neopakovateľné vzory. Malé tekvičky môžete zavesiť na drôtiky a vzniknú závesné svetielka.

Pripravila: Monika Králová
Foto: Petra Bošanská
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje