Starostlivosť o stromy pohodlne a bez rizika úrazu

Starostlivosť o stromy pohodlne a bez rizika úrazu

Práca v korunách stromov je často náročná a nebezpečná úloha. Najmä ak ošetrujeme staršie stromy. Existuje však riešenie, ktoré umožňuje strihať konáre priamo zo zeme - ľahko a bezpečne.

To je úžasná výhoda, vďaka ktorej odpadá riziko úrazu. Rez konárov priamo v korune stromu totiž často komplikuje studené a vlhké jesenné počasie, konáre sú celé mokré, takže nám po nich ruky aj nohy nebezpečne kĺžu. Rezanie aj tých najstarších a najväčších stromov však môže byť oveľa jednoduchšie pomocou odvetvovacích nožníc. Pri práci môžeme pohodlne stáť aj priamo na zemi a rebrík ani len nevytiahneme z kôlne. Takto pohodlne a bezpečne odrežeme všetky konáre a to navyše bez väčšej námahy. Prečo?


Menej sily, viac výkonu

Odvetvovacie nožnice majú totiž prevod na princípe mnohonásobnej páky. Tá efektívne prenáša vynaloženú silu a v konečnom dôsledku znižuje pri strihaní energiu potrebnú na prestrihnutie konára. Hoci pracujeme zo zeme a mohlo by sa zdať, že je to síce bezpečné, ale prácne, opak je pravdou. Nielenže celý čas stojíme bezpečne na zemi, ale narobíme sa ešte menej, ako keby sme rezali v korune stromu pomocou klasických nožníc. Všetku prácu máme stále plne pod kontrolou a odvetvovacie nožnice poskytujú ešte jednu praktickú výhodu.


O komforte práce ani nehovoriac. Nožnice Gardena sú veľmi kvalitné a dobre padnú do ruky. Pracuje sa s nimi výborne. Gardena navyše ponúka široký sortiment nožníc na každé použitie.

Rada odborníka

Nože odvetvovacích nožníc by mali byť vždy ostré, aby na okrajoch konára nezostávali požmolené kúsky kôry, či pomliaždené drevo. Malo by to za následok horšie hojenie rezu a mohlo by to dokonca viesť k rozšíreniu chorôb v rane a na strome.

Rozdiel medzi dvojbritvovými (bypassovými) a nákovkovými záhradnými nožnicami

Dvojbritvové nožnice ponúkajú presnosť, zatiaľ čo nákovkové zase silu. Pri akej práci ich využijeme?

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteDvojbritvové záhradné nožnice

Využívajú dva nože, ktoré tesne kĺžu proti sebe, čo umožňuje ostrý, čistý strih, blízko pri kmeni alebo koreni. Dvojbrité nožnice sú obzvlášť vhodné na strihanie živých rastlinných tkanív. Možno ich použiť na strih mladých výhonkov alebo mäkkého dreva, rovnako ako polodrevitých záhradných kríkov.

Nákovkové záhradné nožnice

Majú jeden nôž, ktorý sa dostáva do kontaktu s hladkou nákovkou, a sú vhodné na strihanie konárov silných ako prst a suchého dreva. Avšak, aby nákovka nespôsobovala otlaky na rastlinnom tkanive, mali by sa naozaj používať iba pre strih suchého dreva.

Viac o širokom sortimente záhradných nožníc Gardena na www.gardena.sk.

ZDROJ PR článok spoločnosti Husqvarna Slovensko s.r.o. 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.