kosacky a krovinorezy

Kosačky a krovinorezy

Ak má trávnik spĺňať estetickú, rekreačnú a biotechnickú funkciu, musíme ho pravidelne kosiť, odstraňovať pokosená tráva, čistiť a zavlažovať. Na prvú kosbu trávnika začíname myslieť už s príchodom jari. K tomu však potrebujeme správnu kosačku i krovinorez.

S prvým kosením začíname v čase, keď tráva dosiahla výšku osem až desať centimetrov. Kosí sa na výšku päť centimetrov. Neskôr sa môže kosba znížiť na tri až päť centimetrov. Trávnik sa nikdy neskracuje na viac ako o tretinu pôvodnej dĺžky. Intenzívne trávniky si vyžadujú pravidelné kosenie počas vegetácie, najlepšie jeden raz za týždeň. Tráva, ktorá sa kosí často a nízko, rozprestiera listy viac do šírky, pokrýva väčšiu plochu a je farebne vyrovnaná.

Kosačky

Môžeme ich rozdeliť na:
– vretenové s ručným, elektrickým alebo benzínovým pohonom (spravidla dvojkolesové),
– rotačné elektrické alebo akumulátorové (spravidla štvorkolesové),
– motorové kosačky (bez alebo s pohonom),
– kosačky so sedadlom a záhradné traktory.

U niektorých výrobcov nájdeme aj kosačky – vznášadlá, ba aj kosačku, ktorá sa pri kosení sama presúva po záhrade.

 
Dolmar je značka, ktorú predáva firma Makita. Elektrická kosačka Dolmar EM 3310 s príkonom 1 000 W je vhodná na kosenie trávnikov s rozlohou do 400 m2. Jej hmotnosť je iba 12 kg. Zberný kôš má objem 27 l. Elektrická kosačka MTD 46 E, s príkonom 1 500 W/230 V, má 46 cm záber a je určená na plochy do 800 m2. Má trvanlivý podvozok z poplastovaného oceľového plechu, manuálne rýchle prestavenie výšky kosenia v  6-tich pozíciách. Plátený, ľahko udržiavateľny žací kôš má objem 80 litrov.

Elektrickú alebo benzínovú?

Najdôležitejším a logickým údajom, podľa ktorého si kosačku budeme vyberať, je veľkosť plochy trávnika. Často sa mylne domnievame, že prvým dôležitým údajom je cena. Ak listujeme v katalógoch alebo surfujeme po webe, osloví nás podstatne nižšia cena elektrických kosačiek začínajúca na hranici 66 EUR, zatiaľ čo motorová kosačka s benzínovým motorom je asi dvakrát drahšia. Aj prevádzkové náklady hovoria v prospech elektriny, avšak ani pri najvýkonnejších elektrických kosačkách príkon spravidla neprekračuje 1 600 W. Prevádzka benzínového motora je oveľa drahšia (spotrebuje za hodinu približne jeden liter benzínu a popritom aj mazací olej), ale jej bežný výkon je dvoj – až trojnásobný. Elektrický stroj sa jednoducho štartuje, neznečisťuje ovzdušie a je oproti benzínovému oveľa menej hlučný. Ak teda máme trávnik menších rozmerov – všetko „hovorí pre elektrinu“.

Nevýhodou elektrických kosačiek je, samozrejme, závislosť na energetickom zdroji a obmedzenie kosenej plochy dĺžkou kábla, ktorý naviac musíme ťahať za sebou a starostlivo  sledovať, aby sme ho nepresekli. Väčšina elektrických kosačiek nemá poháňané kolesá, a musíme ich tlačiť. V poslednej dobe je však v ponuke aj kosačka (napr. Husqvarna), ktorá má pohon kolies. Z toho dôvodu sú ideálne na kosenie plôch menších ako 1 000 m2.

 
Kosačku HUSQVARNA R 53 SV W je poháňaná motorom Honda s variabilným nastavením rýchlosti pohonu. Je vybavená systémom TrioClip, čo znamená tri rôzne systémy kosenia v jednej kosačke – zber do koša, BioClip alebo postranné vyhadzovanie. Vďaka záberu kosenia (53 cm) a veľkému zberaciemu košu je táto kosačka vhodná na úpravu väčších trávnatých plôch. Veľké zadné kolesá umožňujú vynikajúcu ovládateľnosť. HUSQVARNA R 152 SV BBC je všestranná kosačka s unikátnym dizajnom. Poháňa ju motor Honda s variabilným nastavením rýchlosti pohonu a katalyzátorom, ktorý zaručuje nízku hladinu emisií. Tri rozdielne typy žacieho ústrojenstva umožňujú vybrať kosenie s použitím zberného koša, bočného vyhadzovania alebo BioClip-u. Systém BBC umožňuje zabrzdiť otáčanie noža bez nutnosti vypnutia motora.

Na väčšie plochy

Majitelia rozľahlejších pozemkov určite využijú kosačky na benzínový pohon. Z nich si môžu vybrať stroje s dvojtaktovým motorom, ktoré sú vhodné na prácu v svahovitom teréne. Dvojtaktný motor je však pomerne hlučný a znečisťuje okolie exhalátmi. Oveľa menej hlučné a ekologicky čistejšie sú kosačky so štvortaktnými motormi. Kladú však väčšie nároky na majiteľa z hľadiska údržby a dopĺňania oleja. Poprední výrobcovia však už dnes vyrábajú prakticky modely iba so štvortaktným motorom. Motorové sa jednoducho ovládajú, majú ergonomicky riešené ovládacie prvky na reguláciu výšky kosenia jednou rukou a jednoduché vyprázdňovanie zberného koša. Najväčšie modely sú vybavené aj plynulo meniteľnou rýchlosťou pohonu kolies. Ideálne sú na plochy s výmerou do 2 000 m2.

Obr.: Kosačka Honda HRX 537C HXE patrí k výrobkom vysokej kvality. Zodpovedá tomu aj jej životnosť i cena. Ponúka možnosť mulčovania, bez nutnosti montáže akýchkoľvek prídavných zariadení, jednoduchým prepnutím páčky. Vďaka bezstupňovej hydrodynamickej prevodovke možno plynulo meniť rýchlosť jazdy.

Traktory

Jedna z firiem uvádza svoje záhradné traktory sloganom: ”Najpohodlnejší a najkomfortnejší spôsob kosenia veľkých trávnatých plôch. Zábava je v cene”. Takýto spôsob kosenia naozaj nie je namáhavý. Kosačky so sedadlom a záhradné traktory sú optimálne vybavené na starostlivosť o veľké trávnaté plochy a parky. Výkonné štvortaktné motory zaisťujú vytrvalú silu. Špeciálne nože zaisťujú perfektný strih trávy a veľký zberný kôš predlžuje fázu kosenia.

Obr.: Záhradná kosačka so sedadlom AL-KO Comfort. Tento jednoduchý stroj so šírkou záberu až 75 cm je vybavený motorom s výkonom 9,7 kW. Má 5 rýchlostí dopredu a jednu dozadu. Kôš s obsahom 220 l sa vyprázdňuje zo sedadla vodiča pákovým mechanizmom. Je vhodný na bežné kosenie väčších záhrad.

Vyprázdňovanie zberného koša sa dá pohodlne ovládať zo sedadla vodiča. Najpohodlnejšiu a najmenej únavnú polohu si nájde každý nastavením sedadla. Väčšina výrobcov kosačiek so sedadlom dopĺňa modely o príslušenstvo s možnosťou mulčovania alebo s bočným vyhadzovaním pokosenej trávy. Hydrostatická technika umožňuje jednoduché ovládanie rýchlosti a smeru. Pedálom plynu môžeme plynulo nastaviť rýchlosť pohybu – tak dopredu, ako aj dozadu.

 
Záhradný traktor Honda HF 2620 HTE je vybavený dvojvalcovým motorom s výkonom 15,2 kW. Výšku strihu nastavujeme stlačením gombíka, rovnako ovládame aj vyklápanie koša. Traktor je vybavený systémom diagnostiky porúch. Reflektory sa rozsvecujú automaticky. Sedadlo vodiča možno nastaviť výškovo i vodorovne. Rrider BOLENS RH 135/92 T, so zásobníkom a s výkonom 9,92 kW, má záber 92 cm. Je určený na plochy väčšie ako 1 000 m2. Má oceľový rám, elektrický štartér a 200 l zásobník. S prevodovkou Transmatic dosahuje rýchlosť 0 – 9,2 km/h. Umožňuje päťnásobné prestavenie výšky kosenia (od 30 do 100 mm). Je to jednoduchý a nenáročný stroj.

Vyžínače trávy a krovinorezy

Strunové vyžínače, resp. krovinorezy, sú určené najmä na miesta, kde sa už s klasickou dvoj – alebo štvorkolesovou kosačkou nedostaneme, alebo na extrémne členité terény. Na prvý pohľad sa vyžínače trávy a krovinorezy nelíšia. Vyžínače s bežným príkonom 0,7 až 1 kW pracujú s nylonovými lankami s priemerom 1,6 až 4 mm, avšak na vyčistenie plôch od kríkov sa používajú silnejšie stroje s výkonom nad 1 kW, do ktorých sa montujú sekacie nástroje i špeciálne pílové alebo zubové oceľové kotúče. Sú náročnejšie na obsluhu a ich výkony dosahujú 2,5 kW.

Obr.: Krovinorez od Hondy, s typovým označením UMK 435E UT3E, je vybavený štvortaktným vzduchom chladeným motorom s výkonom 1,22 kW. Vyznačuje sa ekonomickou prevádzkou, tichým režimom. V cene sú dva žacie nástroje: trojzubový nôž na neudržiavené plochy prerastené burinou a silonová hlava na trávniky.

Automatická kosačka

Technickú špičku predstavuje automatická kosačka Auto Mower (Husqvarna). Energiu získava z elektrickej siete, na ktorú je napojená nabíjacia stanica alebo zo slnečného žiarenia. Pohybuje sa celkom nehlučne, a jej dotykové senzory reagujú na každú prekážku. Je dokonca vybavené aj ochranou proti krádeži. Auto Mower pokosí trávnik s rozlohou až do 1 500 m2. Sama dokáže rozoznať stav batérie a vyhľadať nabíjaciu stanicu, kde sa dobije, aby mohla opäť kosiť.

Krovinorez Husqvarna 323R má výborný pomer výkonu a váhy. Možno ho použiť na kosenie udržiavaných trávnikov i hrubých bylí trávy. Otočná rukoväť a vynikajúca ergonómia zabezpečuje komfortné a jednoduché ovládanie a manévrovanie. V balení je aj s rýchloupínacími popruhmi, ktoré rozkladajú zaťaženie na chrbát a plecia, spolu s bedrovou podložkou.

Výber kosačky

Na čo sa teda zamerať pri výbere vhodnej kosačky? Na bežnú údržbu menších trávnikov sa takmer výhradne používajú rotačné kosačky, ktoré majú zospodu umiestnený rotujúci nôž. Podľa jeho rozmerov sa určuje šírka záberu, ktorá sa obvykle na elektrických kosačkách pohybuje od 32 do 45 cm a na benzínových od 45 do 57 cm. Výška rezu pokoseného trávnika sa nastavuje v niekoľkých stupňoch. Lacnejšie výrobky na elektrický pohon majú obvykle voľbu troch stupňov. Drahšie kosačky sú štvorstupňové a na výrobkoch, ktoré majú cenu od 300 EUR a viac, sa jedná spravidla o päťstupňové nastavenie. Niektoré výrobky, ako napríklad elektrická kosačka Bosch Rotak 34, majú dokonca 11 možností nastavenia výšky rezu.

Obr.: Bezinová kosačka Flymo XL 500 je určená pre záhrady s veľkosťou približne 1 000 m2. Zvláštnosťou je, že nemá kolieska, ale pohybuje sa na vzduchovom vankúši ako vznášadlo. Napriek tomu možno ňou kosiť aj na miernych svahoch. Šírka záberu je 50,5 cm, výšku kosenia možno nastaviť od 10 – 26 mm.

Lacnejšie benzínové kosačky, ktorých cena začína zhruba od 270 EUR, majú už väčšinou päťstupňové nastavenie. Najdrahšie výrobky sú už vybavené siedmymi stupňami nastavenia výšky rezu. Väčšina benzínových rotačných kosačiek má tiež motorový pohon kolies, takže ich nemusíme tlačiť. Niektoré modely od Husqvarny, so systémom TrioClip, naviac ponúkajú tri odlišné systémy kosenia v jednom stroji. Možno si vybrať medzi zberom trávy do koša a vyhadzovaním pokosenej trávy na plochu, alebo môžeme mulčovať systémom BioClip. Pri systéme BioClip sa jemne posekaná tráva vracia na trávnik, kde slúži ako hnojivo.

Základné údaje

Takmer pri všetkých kosačkách je uvedený výkon motora, šírka záberu, výškové nastavenie rezu, objem záchytného koša, hmotnosť kosačky a odporúčaná veľkosť kosenej plochy. Pri výbere, ako sme uviedli na začiatku, by sme mali vychádzať práve z posledného údaja, ktorý je obyčajne v priamej úmernosti s výkonom motora často aj s jej cenou. Údaje, ako je šírka záberu a objem koša, si už vyberáme podľa konkrétnych potrieb. Na väčších rovných plochách je optimálny čo najširší záber, zatiaľ čo v malej záhradke, kde sa budeme vyhýbať množstvu kríkov a záhonov, dáme prednosť úzkemu záberu. Pomerne dôležitá je hmotnosť stroja a aj šírka kolies. Z hľadiska univerzálneho využitia sú najvhodnejšie široké kolesá, ktoré sa nezabárajú do zmäknutej, napríklad dažďom rozmáčanej zeme.

Obr.: Benzínová kosačka AL-KO 6000BR Premium s jednostupňovým prevodom pohonu kolies. Výkon motora je 4,41 kW. Kôš na nakosenú trávu má neobyčajne veľký objem ( 80 l). Zvláštnosťou je, že táto kosačka kosí až k okraju trávnika – vďaka vyoseniu noža na bočnú stranu kosačky.

Príslušenstvo

Uvedené typy kosačiek patria prevažne do triedy hobby, čo znamená, že sú určené najmä pre amatérov. Ak patríte skôr k drobnejším poľnohospodárom, vyplatí sa uvažovať o drahších farmárskych alebo dokonca profesionálnych strojoch. Potom sa vyplatí kúpiť si stavebnicu, čo má podvozok na kolesách s motorom a prevodovkou, ku ktorému si môžeme postupne dokupovať listovú kosačku, kyprič pôdy, obracač sena, drvič záhradného odpadu alebo pluh na sneh. Najďalej je v tomto smere systém Vari Honda, ku ktorému môžeme použiť viac ako 60 jednotiek s rôznym náradím.

Pred kúpou by sme si mali, v každom prípade, nechať každý stroj predviesť za chodu. Na to sú ideálne firmy, ktoré náradie súčasne predávajú i požičiavajú.

Pár tipov na záver

Nezabúdame ani na tých, ktorí už vlastnia kosačku. Ponúkame niekoľko rád ako sa o ňu, najmä v zimných mesiacoch, postarať. Ideálne je dopriať jej servis v odbornej dielni. Ak si však chceme tento výdavok radšej ušetriť, mali by sme dbať na vykonanie aspoň nasledujúcich údržbárskych úkonov.

Pri uskladnení na zimu:
– vypustíme a zlikvidujeme motorový olej,
– do otvoru pre sviečku nalejeme 14 ml oleja,
– nasadíme znova sviečku zapaľovania a pomaly pretočíme motor, bez toho aby ste ho naštartovali,
– odstránime nečistoty a trávu, kosačku uložíme na čistom suchom mieste.

Uvedenie do prevádzky na jar:
– prečítame si návod na obsluhu (to je dôležité),
– skontrolujeme stav oleja v motore. Pridáme špeciálny prípravok na zamedzenie separácie olejového kalu,
– používame len čistý a čerstvý benzín (po 60 dňoch je benzín nepoužiteľný).

V sezóne
– pravidelne kontrolujeme stav oleja,
– olej dopĺňame až po značku na mierke oleja,
– používame len špeciálny olej určený pre kosačky na trávu,
– prvú výmenu oleja urobíme už po piatich prevádzkových hodinách, potom vždy po päťdesiatich hodinách alebo na začiatku každej sezóny,
– raz za sezónu vymeníme filter vzduchu, ktorý má byť originálnym náhradným dielom,
– ak pracujeme v prašnom prostredí, meníme filter častejšie,
– používame vždy čistý, čerstvý, bezolovnatý benzín,
– pri 4-taktných motoroch nemiešame benzín s olejom,
– palivo spotrebujme vvždy do 30 dní od zakúpení.

Text: Miloš Moravčík zo zdrojov Makita, Husqvarna, Solo, Bosch, Stihl, Honda
Foto: AGF Invest, AL-KO, Dolmar, Electrolux, Flymo, Honda, HUSQVARNA, Makita

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje