Výborné domáce vychytávky, ktoré vám uľahčia prácu

zlepsovak
Zdroj: Marian Drobnica

Inšpirujte sa ďalšími šikovnými nápadmi, ktoré môžu zefektívniť vaše domáce projekty či prácu v dielni.

Ako si vyznačiť kruh

Ak chcete rýchlo zamerať a vyznačiť presné oblúky alebo kruh, je tento tip pre vás ideálny. Zaobstarajte si latku s rozmermi asi 4 × 25 × 500 mm, papierový meter, lepidlo na drevo a vŕtačku s vrtákom veľkosti 3,5 mm (1). Papierový meter nalepte na latku a nechajte zaschnúť. Potom natrite lepidlom papierový meter aj zvrchu (2). Lepidlo bude po uschnutí priehľadné a vytvorí akúsi ochrannú vrstvu proti poškodeniu. Nakoniec vrtákom vyvŕtajte otvory podľa potreby, resp. priemeru kruhu (3). Cez prvú dierku upevnite klinček a cez ďalšiu (podľa potrebného priemeru) vyznačte ceruzkou kruh alebo oblúk (4).

meter a lepidlo na drevo
1 | Zdroj: Marian Drobnica
meter potretý lepidlom na drevo
2 | Zdroj: Marian Drobnica
meter s dierkami ako príprava na domáci zlepšovák
3 | Zdroj: Marian Drobnica
pomôcka na kreslenie kruhu
4 | Zdroj: Marian Drobnica

Spinka a lepiaca páska

Ak často pracujete s kancelárskou lepiacou páskou, určite viete, že preložením časti na konci zamedzíte tomu, aby sa páska prilepila sama o seba. Takto preložený kúsok je však už nepoužiteľný. Skúste však použiť spinku, ktorú nalepíte na koniec pásky, a je po probléme.

ukončenie lepiacej pásky pomocou spinky
Zdroj: Marian Drobnica

Kĺzavé vešiaky

Je frustrujúce, keď sa vám v šatníku alebo skrini zakaždým zošmyknú šaty z vešiaka. Či už je to materiálom, alebo strihom, niektoré odevy veľmi ľahko padajú dolu bez ohľadu na to, ako opatrne s nimi zaobchádzate pri prehliadaní skrine. Máme však pre vás malý trik, ako na vešiakoch takéto šaty udržať. Vezmite si tavnú lepiacu pištoľ a na hornú časť vešiaka naneste prúžok roztaveného lepidla. Po zatvrdnutí lepidla zaveste na vylepšený vešiak „problémové“ šaty a uvidíte, že už sa vám z neho neskĺznu, aj keď budete prehliadať skriňu vo veľkom zhone.

roztavenie vešiaka proti šmýkaniu odevov
Zdroj: Jana Komadelová

Držiak na recepty

Poznáte to, varíte podľa receptu a receptár sa vám neustále zatvára. Môžete si opláchnuť a osušiť ruky alebo si ho opätovne otvoríte špinavými rukami. Stačí však túto knihu zavesiť na skrinku pomocou vešiaka na nohavice s klipsňami. Takto budete mať recepty čisté, navyše neustále na očiach.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestevešiak na recepty
Zdroj: Marian Drobnica

Organizér na topánky

Prečo platiť za luxusný skladovací box na obuv, keď si ho môžete vytvoriť z bežne dostupných škatúľ, ktoré už doma máte? Stačí do nich vyrobiť organizér z tvrdých kartónov, ktoré si narežete na požadované rozmery. Pozor, kartóny, z ktorých vytvoríte do škatule organizér, treba v každej tretine narezať asi do polovice a až potom ich vzájomne pospájať do mriežky.

organizér na topánky zo škatule
Zdroj: Jana Komadelová

Rozpoznáte si svoje kľúče?

S týmto užitočným tipom budete vždy vedieť, ktoré kľúče sú vaše. Stačí si vyrobiť na každé kľúče prívesok z jednej lego stavebnice, pomocou ktorého ich budete vešať (upevňovať) na dosku. Tú treba najskôr namontovať na vhodné miesto na stenu dvoma skrutkami a do každej farebne odlišnej časti stavebnice urobiť otvor na skrutku s očkom, cez ktorý si ju budete môcť prevliecť na krúžok na kľúčoch.

organizér na kľúče z lego stavebnice
Zdroj: Jana Komadelová

Text: redakcia
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Urob si sám

Páčil sa vám tento článok? Vyberte si zo zvýhodnených ponúk predplatného nášho časopisu a dostávajte užitočný obsah priamo domov.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.