zlepsovak
Galéria (10) Zdroj: Marian Drobnica

Výborné domáce vychytávky, ktoré vám uľahčia prácu

Inšpirujte sa ďalšími šikovnými nápadmi, ktoré môžu zefektívniť vaše domáce projekty či prácu v dielni.

Galéria

zlepsovak
zlepsovak
zlepsovak
zlepsovak
zlepsovak
zlepsovak
zlepsovak
zlepsovak

Ako si vyznačiť kruh

Ak chcete rýchlo zamerať a vyznačiť presné oblúky alebo kruh, je tento tip pre vás ideálny. Zaobstarajte si latku s rozmermi asi 4 × 25 × 500 mm, papierový meter, lepidlo na drevo a vŕtačku s vrtákom veľkosti 3,5 mm (1). Papierový meter nalepte na latku a nechajte zaschnúť. Potom natrite lepidlom papierový meter aj zvrchu (2). Lepidlo bude po uschnutí priehľadné a vytvorí akúsi ochrannú vrstvu proti poškodeniu. Nakoniec vrtákom vyvŕtajte otvory podľa potreby, resp. priemeru kruhu (3). Cez prvú dierku upevnite klinček a cez ďalšiu (podľa potrebného priemeru) vyznačte ceruzkou kruh alebo oblúk (4).

meter a lepidlo na drevo
1 | Zdroj: Marian Drobnica
meter potretý lepidlom na drevo
2 | Zdroj: Marian Drobnica
meter s dierkami ako príprava na domáci zlepšovák
3 | Zdroj: Marian Drobnica
pomôcka na kreslenie kruhu
4 | Zdroj: Marian Drobnica

Spinka a lepiaca páska

Ak často pracujete s kancelárskou lepiacou páskou, určite viete, že preložením časti na konci zamedzíte tomu, aby sa páska prilepila sama o seba. Takto preložený kúsok je však už nepoužiteľný. Skúste však použiť spinku, ktorú nalepíte na koniec pásky, a je po probléme.

ukončenie lepiacej pásky pomocou spinky
Zdroj: Marian Drobnica

Kĺzavé vešiaky

Je frustrujúce, keď sa vám v šatníku alebo skrini zakaždým zošmyknú šaty z vešiaka. Či už je to materiálom, alebo strihom, niektoré odevy veľmi ľahko padajú dolu bez ohľadu na to, ako opatrne s nimi zaobchádzate pri prehliadaní skrine. Máme však pre vás malý trik, ako na vešiakoch takéto šaty udržať. Vezmite si tavnú lepiacu pištoľ a na hornú časť vešiaka naneste prúžok roztaveného lepidla. Po zatvrdnutí lepidla zaveste na vylepšený vešiak „problémové“ šaty a uvidíte, že už sa vám z neho neskĺznu, aj keď budete prehliadať skriňu vo veľkom zhone.

roztavenie vešiaka proti šmýkaniu odevov
Zdroj: Jana Komadelová

Držiak na recepty

Poznáte to, varíte podľa receptu a receptár sa vám neustále zatvára. Môžete si opláchnuť a osušiť ruky alebo si ho opätovne otvoríte špinavými rukami. Stačí však túto knihu zavesiť na skrinku pomocou vešiaka na nohavice s klipsňami. Takto budete mať recepty čisté, navyše neustále na očiach.

vešiak na recepty
Zdroj: Marian Drobnica

Organizér na topánky

Prečo platiť za luxusný skladovací box na obuv, keď si ho môžete vytvoriť z bežne dostupných škatúľ, ktoré už doma máte? Stačí do nich vyrobiť organizér z tvrdých kartónov, ktoré si narežete na požadované rozmery. Pozor, kartóny, z ktorých vytvoríte do škatule organizér, treba v každej tretine narezať asi do polovice a až potom ich vzájomne pospájať do mriežky.

organizér na topánky zo škatule
Zdroj: Jana Komadelová

Rozpoznáte si svoje kľúče?

S týmto užitočným tipom budete vždy vedieť, ktoré kľúče sú vaše. Stačí si vyrobiť na každé kľúče prívesok z jednej lego stavebnice, pomocou ktorého ich budete vešať (upevňovať) na dosku. Tú treba najskôr namontovať na vhodné miesto na stenu dvoma skrutkami a do každej farebne odlišnej časti stavebnice urobiť otvor na skrutku s očkom, cez ktorý si ju budete môcť prevliecť na krúžok na kľúčoch.

organizér na kľúče z lego stavebnice
Zdroj: Jana Komadelová

Text: redakcia
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Urob si sám

Páčil sa vám tento článok? Vyberte si zo zvýhodnených ponúk predplatného nášho časopisu a dostávajte užitočný obsah priamo domov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje