Zubná niť na krájanie syrov
Zdroj: iStock

8 vecí, ktorých využitie v kuchyni by ste naozaj nečakali: od dentálnej nite cez podložku pod myš až po sprchovú čiapku!

Šikovné gazdinky a gazdovia vedia, že takmer každý jeden predmet, ktorý majú doma, sa dá použiť aj iným spôsobom. Viete, akých pomocníkov, o ktorých by ste to nikdy nepovedali, oceníte v kuchyni či pri upratovaní a na čo? Nielenže perfektne fungujú, ale ešte aj ušetríte – hoci ich primárne používate na iné účely!

1. Zubná niť

Napriek tomu, že zubnú niť nemávame uloženú v kuchyni, aj tu vie v mnohom pomôcť. Ako? Vždy, keď potrebujete presne, ale zároveň jemne, nakrájať čokoľvek od mäkkého syra až po roládu. Hodí sa aj na zavesenie byliniek, ktoré chcete vysušiť.

2. Tablety na zubné protézy

Starší ľudia pravdepodobne majú doma tablety na zubné protézy. Viete o tom, že sú skvelé aj na rozpúšťanie nečistôt a špiny na dne úzkych fliaš, pohárov a iných ťažko dostupných miestach? Sú vyrobené tak, aby sa dostali medzi malé štrbiny umelých zubov, takže túto silu stojí za to využiť aj v kuchyni.

3. Vatové ušné tyčinky

Tento bežný kúpeľňový doplnok je skvelý na čistenie rohov foriem na pečenie, štrbín vaflovačov a iných ťažko prístupných zákutí.

4. Sprchovacia čiapka

Jednorazové či opakovane použiteľné sprchovacie čiapky vám pomôžu aj v kuchyni. Ako? Ochránite nimi čerstvo upečený koláč, misku s ovocím alebo syrom cestou na výlet či večierok, misky s pripravenými ingredienciami – nakrájaná zelenina, marinované mäso a podobne – v chladničke. Čiapkou do sprchy môžete zároveň prikryť kysnúce cesto alebo rozkvas.

Ďalší šikovný trik

Oblečte do nej topánky, aby nezašpinili ostatné veci v kufri či v taške, keď si ich potrebujete niekam zobrať.

Sprchovacia čiapka ako obal na topánky
Zdroj: iStock

5. Vodka

Samozrejme, vodka je skvelou ingredienciou do rôznych koktailov, ale môžete ju použiť aj úplne inak. Napríklad ako jednoduchý dezinfekčný a čistiaci prostriedok. Zmiešajte jeden diel vodky s tromi dielmi vody a nastriekajte roztok na miesta, ktoré chcete dezinfikovať, odmastiť alebo zbaviť pachov.

6. Podložka pod myš

Starú položku pod myš nevyhadzujte. Je to skvelý pomocník, keď potrebujete uvoľniť poriadne zatiahnuté viečko zo zaváraninového pohára.

7. Staršia elektrická zubná kefka

Elektrická zubná kefka je výborná na čistenie usadenín okolo vodovodných kohútikov, gombíkov na sporákoch či práčke, na čistenie zásobníka práčky a všetkých menej dostupných miest. Ak nemáte elektrickú, určite pomôže aj klasická zubná kefka.

Čistenie starou zubnou kefkou
Zdroj: iStock

8. Ručný naparovač odevov

Máte doma naparovač na odevy? Možno netušíte, že je to jeden z predmetov, ktoré sa dajú zužitkovať na mnoho rôznych účelov. Ako? Hravo porazí uviaznutú špinu v celej kuchyni. Použite ho na skrinky, kľučky, nehrdzavejúcu oceľ, dlaždice, dokonca i na okná, aby ste ich mohli ľahko očistiť. Vyhýbajte sa však plastom.

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.