Ako si vybrať správny silikónový tmel

Na vyplnenie dilatačných škár v sanitárnych priestoroch sú určené silikónové tesniace tmely. Vybrať si spomedzi nich však nemusí byť také ľahké. Prinášame vám malý prehľad.

Sú elastické, po vytvrdnutí pripomínajú gumu a nedajú sa pretierať farbami. To sú sanitárne silikónové tmely. Vyrábajú sa aj ako transparentné, zostávajú pružné, neprepúšťajú vodu a sú odolné proti poveternostným vplyvom aj UV žiareniu. Je ich veľa druhov a líšia sa od seba farbou i vlastnosťami. Treba vždy rozlišovať, či ide o sanitárny tmel na škárovanie obkladov, neutrálny silikónový tmel na tmelenie betónových dielcov alebo o strešný silikónový tmel na dotesňovanie klampiarskych výrobkov.

Silikóny na kyslej báze

Sú najlacnejšie a spoznáte ich podľa toho, že voňajú po octe. Pozor, môžu poškodiť povrchy niektorých materiálov! Využijete ich na zlepenie skiel, hliníka, keramiky, akvária a podobne. Tieto tmely sú po vytvrdnutí pevné, odolné proti chemikáliám, morskej vode a UV žiareniu.

Silikóny na neutrálnej báze

Obsahujú rozpúšťadlo, ktoré je k materiálom šetrnejšie. Môžete ich použiť na kameň, drevo, keramiku, kovy, porcelán, kameninu, betón a podobne. Tieto spoje sú veľmi odolné proti silnému namáhaniu, poveternostným vplyvom či UV žiareniu a udržiavajú si farebnú stálosť. Všeobecne odolávajú teplotám od –50 °C až do +300 °C, majú dlhú životnosť a nedochádza pri nich k lineárnemu zmrašťovaniu. Uplatnia sa aj v exteriéri. Ak ich používame na porézne materiály, ako sú sadra, betón, tehla a podobne, treba pred ich aplikáciou vykonať penetračný náter.

Silikóny s fungicídnou prísadou

Sú vhodné do kúpeľní, pretože zabránia výskytu plesní. Môžete ich použiť nielen ako estetické zakončenie škár medzi obkladom a zariaďovacím predmetom, ale napríklad aj na opravu pretekajúceho záchoda v prípade, že sa poškodilo gumové tesnenie medzi keramikou a odpadom, ktoré smeruje k murivu. Využijete ich aj na miestach, kde je viditeľné zatesnenie drezu vsadeného do drevenej pracovnej dosky. Určite sa im vyhnite tam, kde je vysoká teplota.

Tmely na báze MS polymérov

Postupne nahrádzajú silikónové tmely. Sú schopné priľnúť k všetkým materiálom. Hoci sú drahšie, majú dlhú životnosť, výbornú štruktúru, sú odolné proti UV žiareniu a ekologické. Využijete ich najmä vtedy, ak potrebujete vytvoriť trvalo elastický spoj, ktorý je veľmi pevný, odoláva vlhkosti a plesniam.

silikónový tmel
Zdroj: shutterstock

Špecifické vlastnosti

 • Nezmršťuje sa.
 • Má dlhú životnosť – 10 až 25 rokov podľa typu.
 • Po vytvrdnutí zostáva elastický.
 • Väčšina rozpúšťadiel a chemikálií ho nepoškodí.
 • Je vodotesný a drží si farebnú stálosť.
 • Nezničia ho ani teploty –60 °C až 200 °C.
 • Po vytvrdnutí nie je toxický.
 • Veľmi dobre tesní.

Redakcia radí

Nie je tmel ako tmel. Aj keď z popisiek výrobkov na kartušiach sa zdá, že všetky silikónové tmely majú v podstate rovnaké zloženie, v praxi sa výrazne odlišujú. V zásade ide o to, vybrať si správny silikón, správne ho aplikovať a vedieť, ako sa oň starať, aby si dlhodobo udržal svoje vlastnosti.

Ako úspešne pracovať so silikónom

 • Vyberte si ten najlepší druh silikónu na svoju prácu.
 • Na odstránenie starého silikónu použite odstraňovač tmelu.
 • Pozrite si, aké veľké škáry treba zatmeliť, a podľa toho vyberte veľkosť násady.
 • Špičku na silikónovej tube zrežte pod uhlom 5°.
 • Silikón vytláčajte priamo do škáry, nie mimo nej.
 • Prácu so silikónom príliš časovo nenaťahujte.
 • Ihneď po dokončení práce vyčistite náradie papierovou utierkou.

Využitie silikónových tesnení podľa druhu

Všeobecné účely (dom a záhrada)

Priliehajú na väčšinu stavebných materiálov – malta, cement, betón, sadra, murivo a zrkadlo, sú odolné proti UV žiareniu a majú dobrú elasticitu.

Akvárium

Pevne zlepuje sklá pri výrobe akvária. Nie je toxický pre ryby.

Kúpeľňa a sprcha

Obsahuje fungicíd na zníženie tvorby plesní vo vlhkom prostredí.

Potraviny v bezpečí

Bezpečný aj v prípade výrobkov, ktoré prichádzajú do kontaktu s potravinami, má veľmi nízku toxicitu a často sa používa aj vnútri chladničiek.

Zasklievanie

Používa sa na utesnenie okrajov skla v okenných a dverových rámoch a na uloženie do zasklievacích panelov. Dobre priľne ku sklu.

Rámový tmel

Tento typ dobre odoláva UV žiareniu a poveternostným podmienkam. Prilepí sa na väčšinu stavebných materiálov a dodáva sa v rôznych farbách.

Vysoká teplota

Na priemyselnú alebo elektrickú aplikáciu, pričom po vytvrdnutí vydrží teploty až do 260 °C. Používa sa na vytváranie tesnení medzi povrchmi s vysokou teplotou.

Špecialista

Obvykle na priemyselné použitie, aby odolal prenikaniu vlhkosti – najmä v elektronike.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteUkážky nanášania silikónu

Na obrázkoch vpravo vidieť, že nanesené množstvo silikónu sa „prepadá“ do škáry a nevytvára dovnútra vtiahnutý oblúkovitý povrch. Pri následnej dilatácii sa vnútorná strana silikónu začne trhať. Na obrázkoch vľavo vidieť správne elipsovité nanesenie silikónu.

Výber silikónových tmelov

silikónový tmel
Zdroj: Henkel

Ceresit CS 9

Jednozložkový acetátový silikónový tmel na univerzálne použitie v interiéri i exteriéri.

Použitie: Vhodný na miesta so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, kuchyne a podobne. Má dobrú priľnavosť ku sklu, keramickým obkladom, glazovaným povrchom, k eloxovanému hliníku, a to bez nutnosti penetrácie.

Odolnosť: Odolný proti bežným čistiacim prostriedkom a mnohým chemikáliám, má výbornú dlhodobú ochranu pred prírodnými vplyvmi (UV žiareniu, dažďu, ozónu, soli a podobne). Nepoužívajte CS 9 na tmelenie škár obkladov a dlažby z prírodného kameňa (mramor, granit). V tomto prípade zvoľte špeciálny silikón na prírodný kameň.

Balenie: 280 ml
Cena: 4,99 €

silikónový tmel
Zdroj: Henkel

Pattex Express Sanitary

Rýchloschnúci sanitárny silikón. Už po 2 hodinách od aplikácie môže spoj prísť do kontaktu s vodou.

Použitie: Má vynikajúcu priľnavosť ku keramike, sklu, smaltu a k obkladom. Nepoužívajte na miestach, kde môže dôjsť ku kontaktu s potravinami a v zdravotníctve. Neodporúča sa používať na porézne materiály, ako sú betón, kameň, mramor alebo žula, na škáry ponorené pod vodou a na škáry vystavené namáhaniu a odieraniu.

Odolnosť: Odolný proti vonkajším vplyvom, ozónu, UV žiareniu, plesniam, starnutiu, zmrašťovaniu, praskaniu a blednutiu. Odoláva vysokým teplotám, neobsahuje rozpúšťadlá a po vytvrdnutí zostáva trvalo elastický.

Balenie: 280 ml
Cena: od 4,80 €

silikónový tmel
Zdroj: den braven

Den Braven

Sanitárny neutrálny silikónový tmel biely.

Použitie: Na tesnenie a lepenie zasklievacích systémov do drevených okenných rámov s povrchovou úpravou syntetickými a polyuretánovými lakmi. Silná priľnavosť ku sklu, k hliníku, nehrdzavejúcej oceli (tzv. nerez), tzv. pozinku a ostatným stavebným materiálom – nespôsobuje oxidáciu kovov. Tmelenie škár umývadiel, drezov, akrylátových vaní, chladiarenských boxov. Tesnenie vzduchotechniky, rúr, kolien či prechodov.

Odolnosť: Je takmer bez zápachu, trvalo pružný, odolný proti vode, čistiacim prostriedkom a UV žiareniu.

Balenie: 310 ml
Cena: 6,29 €

silikónový tmel
Zdroj: Mapei

Mapei Mapesil AC

Trvalo pružný 100 % sanitárny silikón na acetátovej báze.

Použitie: Na tesnenie dilatačných škár s pohybom 25 % ich pôvodného rozmeru, na dokonalé vytvorenie pružného tesnenia medzi rôznymi prvkami používanými v stavebnom, strojárskom, lodnom, automobilovom priemysle. Vhodný na tmelenie skla, keramiky a eloxovaného hliníka. Po predchádzajúcom ošetrení povrchu penetračným náterom Primer FD môže byť použitý aj na betón, drevo, kov, natreté plochy, plasty a gumu.

Odolnosť: Je odolný proti plesniam, vode a UV žiareniu, bez obsahu rozpúšťadiel.

Balenie: 310 ml
Cena: 6,95 €

silikónový tmel
Zdroj: Soudal

Soudal Sanitárny protiplesňový

Špeciálny trvalo pružný silikónový tmel so zvýšeným obsahom protiplesňových fungicídov.

Použitie: Tmelenie stavebných spojov vystavených zvýšenému pôsobeniu vlhkosti, tmelenie v sanitárnych miestnostiach a kuchyniach, pre spoje sanitárnej keramiky, kuchynských liniek, tmelenie chladiarenských skladov a kontajnerov vrátane skladov potravín.

Odolnosť: Po vyzretí je trvalo pružný, odolný proti pôsobeniu plesní a UV žiareniu.

Balenie: 310 ml
Cena: od 4,03 €

Text: Mária Kostolná
Foto: isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.