10 skvelých zlepšovákov, ktoré vám zaručene uľahčia život

ako usporiadať malé káble
Zdroj: Miro Pochyba

Ponúkame vám tipy na užitočné vychytávky, ktoré vám ušetria peniaze a vylepšia váš domov. Vyskúšajte ich.

Keramický hrnček ako brúsny kameň

Spodok väčšiny keramických hrnčekov na kávu má plochý neglazúrovaný prstenec, ktorý je ideálnym povrchom na rýchle zaostrenie tupého noža alebo čepele nožníc. Ak teda zistíte, že máte tupé nožnice a nemáte poruke brúsny kameň, jednoducho prevráťte keramický hrnček a použite vonkajší okraj jeho dna ako náhradné riešenie. Samozrejme, tento spôsob nie je dokonalé riešenie na ostrenie, avšak v čase núdze vám trocha pomôže.

Keramický hrnček ako brúsny kameň
Zdroj: Miro Pochyba

Topánky ako nové

Aby vaše tenisky vyzerali opäť ako nové, potrebujete len starú zubnú kefku a trocha zubnej pasty. Na pogumovanú bielu podrážku alebo špičku však odporúčame použiť čistobielu pastu, ktorá neobsahuje prifarbované zložky. Aplikujte pastu pomocou kefky na topánky a nechajte ju asi 10 minút pôsobiť. Nakoniec ju vlhkou handrou zotrite. V prípade potreby postup ešte raz zopakujte.

čistič topánok
Zdroj: Miro Pochyba

Ako si vyrobiť chladiace médium

Chladiace médiá sú skvelou pomôckou, ako udržať potraviny v chlade hocikde na cestách. Ak ich však nemáte k dispozícii, médium si ľahko vyrobíte aj sami. Stačí namočiť špongiu do vody vložiť do uzatváracieho igelitového vrecka a zamraziť.

chladiace médium
Zdroj: Miro Pochyba

Mäkké ponožky na čistenie žalúzii

Aby ste vyčistili žalúzie, nepotrebujete na to žiadny špeciálny nástroj. Stačí si na ruku navliecť mäkkú ponožku. Rukou sa dostanete pod i medzi žalúzie či do každého kútika, v ktorom je nahromadený prach. Na ponožku môžete nastriekať aj trocha dezinfekčného alebo čistiaceho prostriedku.

Mäkké ponožky na čistenie žalúzii
Zdroj: Miro Pochyba

Usporiadajte malé káble do roliek

V dnešných domácnostiach je káblov viac než dosť a častokrát je problém vyznať sa v nich. Takmer každé elektronické zariadenie má kábel – fotoaparáty, smartfóny, počítače a tak ďalej. Skôr ako ich odložíte do zásuvky, kde sa môžu ľahko zamotať alebo zabudnúť, vyskúšajte toto jednoduché a lacné riešenie. Nájdite malú škatuľu, napríklad od topánok, naplňte ju prázdnymi toaletnými rolkami a do každej vložte jeden kábel.

ako usporiadať malé káble
Zdroj: Miro Pochyba

Čisté plechovky od farby

Ak nechcete, aby boli okraje plechoviek zakaždým od farby, skôr ako začnete maľovať, oviňte cez ňu gumičku. Vďaka nej si budete môcť štetec utrieť od prebytočnej farby a okraj plechovky ostane čistý.

Čisté plechovky od farby
Zdroj: Miro Pochyba

Domáci termoobklad

Keď budete mať nabudúce boľavý krk alebo chrbát, ľahko mu uľavíte pomocou teplého obkladu. Vyrobíte si ho celkom ľahko, a to pomocou ponožky, ryže, ktorú do nej nasypete, a mikrovlnnej rúry, ktorou ju zahrejete.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteDomáci termoobklad
Zdroj: Miro Pochyba

Stojan na telefón z „eskapások“

Pri zhotovovaní projektov používame nákresy, fotografie ako predlohu alebo inštruktážne videá prostredníctvom mobilných telefónov. Aby ste nemuseli pri práci neustále otáčať telefón, vyrobte si naň stojan. Napríklad aj pomocou dvoch „eskapások“. Jediné, čo treba urobiť, je utiahnuť ich po oboch krajoch telefónu tak, aby miesto spojenia smerovalo nadol.

Stojan na telefón z „eskapások“
Zdroj: Miro Pochyba

Zosilnenie reproduktora smartfónu

Zvuk zo smartfónu zosilníte pomocou malej keramickej alebo plastovej misky. Stačí, ak do nej vložíte svoj telefón tak, aby jeho reproduktor smeroval dovnútra misky. Zvuk sa odrazí od tvrdého povrchu a ponesie sa po celom okolí. Je to vynikajúci trik napríklad na sledovanie videí bez slúchadiel alebo na prehrávanie hudby.

Zosilnenie reproduktora smartfónu
Zdroj: Miro Pochyba

Vytvorte si protišmykovú dosku

Väčšina dosiek na krájanie, ktoré nemajú spodnú časť pogumovanú, sa na niektorých povrchoch pri krájaní kĺže. Pomocou dvoch gumičiek, ktoré prevlečiete po jej okrajoch, zabezpečíte jej protišmykovú funkciu. Dajte pozor, aby gumičky na doske boli rovno a nie pokrútené. Iba tak bude doska stabilne položená na vašej pracovnej doske.

protišmyková doska na krájanie
Zdroj: Miro Pochyba

Pochváľte sa!

Ukážte aj svoju vychytávku ostatným čitateľom. Pošlite nám ju na e-mail uss@jaga.sk a radi ju uverejníme.

Text:  Red Foto: Miro Pochyba Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.