Rozšírte svoj dom o podkrovie

Rozšírte svoj dom o podkrovie

Ak sa pod jednou strechou tiesni veľa hláv a váš dom stráca na pohodlí, pouvažujte o rozšírení jeho priestorov. Každý potrebuje svoje súkromie a zobytnenie podkrovia je vhodným riešením, ako tento problém vyriešiť. Avšak nie všetky podkrovia sú vhodné na rekonštrukciu.

Ideálne predpoklady na rekonštrukciu poskytujú sedlové a manzardové strechy. Tvar strechy, jej sklon, svetelnú výšku miestnosti či statiku dokážu zhodnotiť len odborníci, a preto dajte na ich rady, pretože najlepšie poznajú aktuálnu legislatívu a stavebné normy, ktoré musia stavby spĺňať. Ak zvažujete rekonštrukciu podkrovia, musíte rátať s tým, že v úvode budete potrebovať povolenie od stavebného úradu.

Nepodceňujte stabilitu a dostatok svetla

Ideálnou konštrukciou na zobytnenie podkrovia je krokvová sústava bez väzných trámov alebo hambálková s priečnymi vzperami. Poškodenú nosnú konštrukciu musíte za každých okolností vymeniť a novú prispôsobiť podľa pokynov statika a architekta. Vždy je potrebné zvážiť nosnosť, pretože konštrukcia by ťarchu novej krytiny a zateplenia nemusela uniesť. Drevené časti ošetrite proti hubám alebo drevokaznému hmyzu.

Dôležitou požiadavkou pri zobytnení podkrovia je aj dostatok svetla. Pri výbere okna myslite na celkovú konštrukciu a dispozičné riešenie priestoru, teda počet miestností a ich veľkosť. Presvetliť podkrovie môžete oknami v priečelí, vikiermi či strešnými oknami.

Minimalizujte vlhkosť

Pri rekonštrukcii podkrovia je dobré vyhýbať sa mokrým stavebným procesom. Ideálnou voľbou je technológia suchej výstavby, vďaka ktorej sa vyhnete murovaniu, malte, lepidlám a najmä zbytočnej vlhkosti. ,,Suchá výstavba je modernou technológiou s minimom mokrých zásahov vhodná do všetkých interiérov,“ radí Richard Klička, odborník na stavbu z Hornbachu.

Suchý proces môžete použiť pri izolácii, podhľadoch i realizácii podláh. Základom systému suchej montáže izolácie sú pásy zo sklenej vaty a sadrokartónové dosky. Tie sa pripevnia na nosné konštrukcie a vďaka tmelu a výstužným páskam dodajú interiéru nový rozmer. Ak sa rozhodnete pustiť sa do montáže svojpomocne, sústreďte sa v prvom rade na nosné konštrukcie medzi krokvami. Priestor medzi jednotlivými fošňami konštrukcie utesnite izolačnou vatou. Takúto izoláciu oceníte nielen v zime, ale aj v lete. „Zateplenie stropu a stien neslúži len na to, aby miestnosť nebola v zime premrznutá. V lete totiž zase napomáha k tomu, aby podkrovie nebolo prehriate, udržiava v ňom príjemnú klímu,“ vysvetľuje Klička z Hornbachu. Aby ste zabránili prieniku vlhkosti, prikryte izoláciu medzi krokvami parotesnou fóliou, ktorej pásy nepriedušne zlepte dohromady. Rovnaký postup aplikujte aj pri izolácii stien. Po inštalácii izolačných pásov sklenej vaty a ich prekrytí parozábranou pripevnite kolmo na nosníky drevenej konštrukcie krokiev profily na uchytenie dosiek. Narežte dosky sadrokartónu do požadovaných rozmerov a pustite sa do montáže, aby ste ich pomocou skrutiek pripevnili na všetky steny miestnosti. Po osadení sadrokartónovými doskami zostáva zakryť špáry a upraviť rohy a sokle lištami.

Suchý proces voľte aj pri podlahe. Nerovnosti dlážky vyrovnajte suchým podsypom, na ktorý umiestnite vrstvu tepelnej a zvukovej izolácie. Po položení izolačnej vrstvy pokračujte takzvanou roznášacou vrstvou, ktorej úlohou je rozložiť zaťaženie po celej podlahe. Túto vrstvu vytvoríte použitím preplátovaných sádrovláknitých, drevovláknitých alebo cementovláknitých dosiek. Podlahy oddeľte od stien a priečok dilatačnou medzerou. Na takto pripravenú podlahu napokon položte dlažbu, koberec, parketu alebo PVC krytinu.

Zdroj: PR článok spoločnosti Hornbach

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.