rodinny dom svojpomocne 6.cast rozvody
Galéria (8)

Rodinný dom svojpomocne (6.časť): Rozvody

Nie všetko v dome sa dá a môže realizovať svojpomocne. Rozvody sme nechali radšej v rukách odborníkov.

Galéria

rozvody
rozvody
rozvody
rozvody
rozvody
Materiály na stavbu

Náklady na rozvody (plyn, voda, kanalizácia): 4 648 €

Čo na to majiteľ?

Kanalizácia

Rozvody kanalizácie a vývody do verejnej kanalizácie sa urobili už pri výstavbe základov rodinného domu. Keď­že išlo o typový projekt so štandardne určenými vývodmi kanalizácie, v niektorých častiach nám nevyhovovali. Pri dodržaní projektu a noriem by boli vonkajšie rozvody veľmi komplikované. S požiadavkou na úpravu projektu sme sa preto obrátili priamo na projekčnú kanceláriu, kde sme projekt kúpili. Do projektu nám zakreslili zmenu a prispôsobili inžinierskym sieťam na stavebnej parcele, čo nám podstatne znížilo rozsah vonkajších rozvodov kanalizácie. Výkopové práce sme realizovali svojpomocne. Spolu s vonkajšími rozvodmi kanalizácie sme budovali štrkovú drenáž okolo celého domu na zabezpečenie ochrany základov domu proti podzemnej vode. Vnútorné rozvody na 2. NP sme dobudovali po dostavaní hrubej stavby. Boli realizované podľa projektovej dokumentácie. Kanalizačné rúry sú v objekte inštalované v stenách. Kanalizačný systém má na určených miestach zriadené servisné otvory pre prípad upchatia a následného sfunkčnenia kanalizačného potrubia. Skúšky tesnosti nám zabezpečila dodávateľská firma a vystavila protokol.

Takto uložené zaizolované medené rúrky vedú od solárnych článkov k bojleru.

Voda

Rozvody vody a pripojenie do vodovodnej šachty realizovala dodávateľská firma podľa projektovej dokumentácie. Použili plastové rúrky požadovaných rozmerov. Rúry sú uložené v podlahe a zabudované v stenách. Skúšky tesnosti zabezpečila dodávateľská firma.

Kanalizačné potrubie a vývody do verejnej kanalizácie boli realizované svojpomocne. Nezaobišlo sa to však bez skúšky tesnosti vykonanej odborníkmi.

Plyn

Rozvody plynu a pripojenie na plynový kotol a na plynomer urobila podľa projektovej dokumentácie dodávateľská firma s oprávnením. Od plynomeru do domu sú realizované prívodné potrubia z dvoch smerov. Jeden ku kotlu a druhý do kuchyne, k plynovému sporáku. Rozvod plynu je vedený v kovových rúrach v zemi a kolmo na stenách a cez prierazy do domu.
Revíziu a spustenie kúrenia zabezpečila dodávateľská firma.Elektrické rozvody v obývačke čakajú na ukrytie pod sieťku a omietku.

Vnútorné rozvody elektrických káblov a vody sú pripravené na zaliatie do podlahy.

Elektrina

Od začiatku stavby bol objekt pripojený na stavebný rozvádzač. Mám vzdelanie v odbore elektrotechnika, takže vnútorné elektrické rozvody som robil svojpomocne. Na rozdiel od projektovej dokumentácie boli niektoré časti elektrických rozvodov upravené a prispôsobené budúcim potrebám. Išlo najmä o rozmiestnenie a množstvo zásuviek na 230V/50Hz.
Na revíziu elektrických rozvodov a pripojenie domového rozvádzača k verejnému rozvodu prizveme odborníkov a revízneho technika s potrebným oprávnením.

Čo na to odborník?

Čo materiál, to iná výhoda

Materiály používané na ťahanie vnútorných rozvodov vody:
▶ oceľ – rúrky na studenú vodu môžu byť pozinkované, na teplú vodu musia byť pozinkované,
▶ liatinové potrubie – na RD sa nepoužíva, pretože je určené len na studenú vodu,
▶ medené potrubie – používa sa na rozvod studenej aj teplej vody – je zdravotne neškodné,
▶ mosadzné potrubie – používa sa väčšinou len na pripojenie výtokových armatúr, splachovačov a zariadení,
▶ plasty – používajú sa najčastejšie, pretože sa dajú jednoducho opracovať a montovať a majú aj lepšie hydraulické vlastnosti – nepodliehajú korózii, nezanášajú sa. Nevýhodou plastov je ich životnosť.

S elektrotechnickým vzdelaním sme si do rozvodov elektriny trúfli aj sami.

Ľubomír Rebro, predaj, montáž, servis plynových kotlov a zariadení, solárnych systémov

R-servis, Peter Rebro, predaj, montáž, servis plynových kotlov a zariadení, solárnych systémov

INSTALEX – voda, kúrenie, plyn Igor Bagin

Text: stavebník, Ľubomír Rebro, Peter Rebro, Igor Bagin
Foto: stavebník, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o. –>

 1. motorovy_furik says:

  Mate perfektne a podla STN polozenu lezatu kanalizaciu bez pieskoveho lozka.Nepomoze vam ani skuska tesnosti a po case pride problem,alebo ste ani podklad pod podkladny beton nehutnili.Hodilo by sa to skorej do A JE TO a nie pre stavebnikov ako navod.Kde mate patkove kolena? Si robite prdel.

  1. peter says:

   vedel by ste poradit ako poskladat kanaliz potrubie od domu po kanal? kupili sme rori dom v krorom niesu odpady potahane. dakujem

 2. Jarko says:

  v zmysle platných STN a vyhlášky 508 by som sa veľmi rád pozrel na elektrické rozvody

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.