/ Dom / Strecha /

Svojpomocná stavba domu. Rekonštrukcia strechy – ako na to?

Svojpomocná stavba domu. Rekonštrukcia strechy - ako na to?

Všetko by malo samozrejme začať pravidelnú kontrolou Vašej strechy, ktorá odhalí väčšie či menšie poruchy. Zima sa rýchlo blíži a predovšetkým v tomto období strechy trpia najviac. Ak ste teda na jar strechu neprehliadli, na nič nečakajte a urobte to teraz. Následná rekonštrukcia nemusí byť až tak zložitá, ak využijete kompletný systém fínskej spoločnosti Ruukki, ktorá ponúka širokú škálu strešných krytín a ďalšieho príslušenstva. Oceľové krytiny majú nesporné výhody: nízka hmotnosť, z ktorej plynie úspora materiálu na krovoch a teda úspora financií, jednoduchá montáž, dlhá životnosť a v dnešnej dobe aj jedinečný dizajn.

Postup od starej škridlovej krytiny k novej oceľovej streche Ruukki

1. Odstránenie starej škridlovej krytiny – nikdy nebola rekonštrukcia strešnej krytiny jednoduchšia. Preto sa do nej môžete pustiť sami, alebo využiť starostlivo vyškolenú certifikovanú realizačnú firmu.
2. Odstránenie starého latovanie – Zaťaženie strešnej konštrukcie je pri použití ľahkých oceľových krytín až 10 x nižšia ako u betónových škridiel, čo má značný vplyv na úsporu materiálu a financie stavebníka.
3. Položenie difúznej fólie – Tá poskytuje stavbe účinnú ochranu po dobu montáže, ale aj po montáži je jej funkcia dôležitá. Zabezpečuje hlavne ochranu proti vode – kondenzátu, ktorý sa môže za určitých podmienok v strešnom plášti (na spodnej strane krytiny) tvoriť.
4. Upevnenie kontralát na krokvách – Výška kontralát určuje veľkosť odvetranej medzery pod strešnou krytinou – pre bežné strechy rodinných domov v sklone strechy cca 45° a dĺžke krytiny od odkvapu k hrebeňu cca 5 m, je dostačujúca profil 40 x 60 mm.
5. Nové latovanie – Namontujte nové latovanie so správnymi rozostupmi pre novú krytinu. Za základné a štandardné sa teraz považuje profil 40 x 60 mm. A to najmä s ohľadom na klimatické vplyvy, vyššie nároky na snehové zaťaženie a dodatočné montáže solárnych panelov a kolektorov či strešných doplnkov.
6. Upevnenie novej krytiny na latovanie – Prvú šablónu položíme na strešné laty a na odkvapovej hrane vytvoríme presah do žľabu cez prvú latu podľa potreby (cca 7-10 cm). Spodnú hranu šablóny porovnáme rovnobežne s odkvapovou hranou strechy a pomocou 2 ks kotviacich skrutiek 4,8 x 35 mm pripevníme šablónu k latám. Potom podsunieme druhú šablónu a zlícované šablóny navzájom spojíme v celej dĺžke. Takto postupujeme v celej montáži, pričom dbáme na kontrolu merania roviny odkvapovej hrany a presahu strechy do žľabov.
7. Upevnenie všetkého príslušenstva – Jedná sa najmä o oplechovanie, tesnenia a tmely, odkvapový systém, strešné bezpečnostné prvky, zvody atď.

Ruukki Slovakia má vo svojej ponuke novším model, ktorý nemá na slovenskom trhu z hľadiska dizajnu konkurencii, je výrobok nesúci meno Ruukki Finnera. Ten pridá Vašej oceľové streche nielen na kráse, ale tiež na odolnosti a praktickosti. Revolučný ohyb prednej hrany maximalizuje odolnosť voči poveternostným vplyvom a vytvára úžasne celistvý povrch strechy, aj keď sa jedná o modulárny strešný systém, tzn. že strecha je zložená z maloformátových šablón. Získate vysokú kvalitu v kompletnom, štandardizovanom balení pripravenom na sklade, ktoré maximálne uľahčí celý proces pokládky strechy. Tento produkt, keďže plocha jednej šablóny je 0,75 m2 a váha jedného kusu cca 3,90 kg,  si bude môcť zákazník kúpiť kedykoľvek na predajnom mieste a odviezť si ho priamu na stavbu napr. aj v batožinovom priestore svojho motorového vozidla. Manipulácia s týmto materiálom je úplne jednoduchá, rovnako ako jeho montáž.  Dosiahnete rýchle výsledky s menšími starosťami. A tak by to malo byť. Tento model vyrábame v povrchovej úprave Purex a so zárukou 40 rokov.

Podrobnosti o montáži a jednotlivé montážne návody nájdete na www.ruukkistrechy.sk, alebo sa môžete obrátiť na tel. číslach: Západ SR: 0905 286 791, Stred SR: 0907 970 026, Východ SR: 0907 922 527. 
Bezplatné poradenstvo – Roof Doctor: 0800 11 66 55

–>

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.