Svojpomocná stavba domu. Rekonštrukcia strechy – ako na to?
Všetko by malo samozrejme začať pravidelnú kontrolou Vašej strechy, ktorá odhalí väčšie či menšie poruchy. Zima sa rýchlo blíži a predovšetkým v tomto období strechy trpia najviac. Ak ste teda na jar strechu neprehliadli, na nič nečakajte a urobte to teraz. Následná rekonštrukcia nemusí byť až tak zložitá, ak využijete kompletný systém fínskej spoločnosti Ruukki, ktorá ponúka širokú škálu strešných krytín a ďalšieho príslušenstva. Oceľové krytiny majú nesporné výhody: nízka hmotnosť, z ktorej plynie úspora materiálu na krovoch a teda úspora financií, jednoduchá montáž, dlhá životnosť a v dnešnej dobe aj jedinečný dizajn.
Galéria
Postup od starej škridlovej krytiny k novej oceľovej streche Ruukki1. Odstránenie starej škridlovej krytiny – nikdy nebola rekonštrukcia strešnej krytiny jednoduchšia. Preto sa do nej môžete pustiť sami, alebo využiť starostlivo vyškolenú certifikovanú realizačnú firmu.
2. Odstránenie starého latovanie – Zaťaženie strešnej konštrukcie je pri použití ľahkých oceľových krytín až 10 x nižšia ako u betónových škridiel, čo má značný vplyv na úsporu materiálu a financie stavebníka.
3. Položenie difúznej fólie – Tá poskytuje stavbe účinnú ochranu po dobu montáže, ale aj po montáži je jej funkcia dôležitá. Zabezpečuje hlavne ochranu proti vode – kondenzátu, ktorý sa môže za určitých podmienok v strešnom plášti (na spodnej strane krytiny) tvoriť.
4. Upevnenie kontralát na krokvách – Výška kontralát určuje veľkosť odvetranej medzery pod strešnou krytinou – pre bežné strechy rodinných domov v sklone strechy cca 45° a dĺžke krytiny od odkvapu k hrebeňu cca 5 m, je dostačujúca profil 40 x 60 mm.
5. Nové latovanie – Namontujte nové latovanie so správnymi rozostupmi pre novú krytinu. Za základné a štandardné sa teraz považuje profil 40 x 60 mm. A to najmä s ohľadom na klimatické vplyvy, vyššie nároky na snehové zaťaženie a dodatočné montáže solárnych panelov a kolektorov či strešných doplnkov.
6. Upevnenie novej krytiny na latovanie – Prvú šablónu položíme na strešné laty a na odkvapovej hrane vytvoríme presah do žľabu cez prvú latu podľa potreby (cca 7-10 cm). Spodnú hranu šablóny porovnáme rovnobežne s odkvapovou hranou strechy a pomocou 2 ks kotviacich skrutiek 4,8 x 35 mm pripevníme šablónu k latám. Potom podsunieme druhú šablónu a zlícované šablóny navzájom spojíme v celej dĺžke. Takto postupujeme v celej montáži, pričom dbáme na kontrolu merania roviny odkvapovej hrany a presahu strechy do žľabov.
7. Upevnenie všetkého príslušenstva – Jedná sa najmä o oplechovanie, tesnenia a tmely, odkvapový systém, strešné bezpečnostné prvky, zvody atď.
Ruukki Slovakia má vo svojej ponuke novším model, ktorý nemá na slovenskom trhu z hľadiska dizajnu konkurencii, je výrobok nesúci meno Ruukki Finnera. Ten pridá Vašej oceľové streche nielen na kráse, ale tiež na odolnosti a praktickosti. Revolučný ohyb prednej hrany maximalizuje odolnosť voči poveternostným vplyvom a vytvára úžasne celistvý povrch strechy, aj keď sa jedná o modulárny strešný systém, tzn. že strecha je zložená z maloformátových šablón. Získate vysokú kvalitu v kompletnom, štandardizovanom balení pripravenom na sklade, ktoré maximálne uľahčí celý proces pokládky strechy. Tento produkt, keďže plocha jednej šablóny je 0,75 m2 a váha jedného kusu cca 3,90 kg, si bude môcť zákazník kúpiť kedykoľvek na predajnom mieste a odviezť si ho priamu na stavbu napr. aj v batožinovom priestore svojho motorového vozidla. Manipulácia s týmto materiálom je úplne jednoduchá, rovnako ako jeho montáž. Dosiahnete rýchle výsledky s menšími starosťami. A tak by to malo byť. Tento model vyrábame v povrchovej úprave Purex a so zárukou 40 rokov.
Podrobnosti o montáži a jednotlivé montážne návody nájdete na www.ruukkistrechy.sk, alebo sa môžete obrátiť na tel. číslach: Západ SR: 0905 286 791, Stred SR: 0907 970 026, Východ SR: 0907 922 527.
Bezplatné poradenstvo – Roof Doctor: 0800 11 66 55
–>
Komentáre