/ Dom / Strecha /

Zdravý vzduch zabezpečí zdravý domov

Strešné okná
Zdroj: VELUX

Či už si to priznáme, alebo nie, náš život sa na 90 % odohráva vnútri. Väčšinu dňa trávime v miestnostiach s nedostatkom čerstvého vzduchu a slnečného svetla. Prichádzame o cenný zdroj vitamínu D, sme viac unavení, vyčerpaní a zle naladení.

Dlhodobý pobyt vnútri prináša aj mnohé ďalšie špecifické ťažkosti. Patria k nim podráždené oči, vysušená sliznica nosa, škriabanie v krku či bolesť hlavy. Hoci môžeme mať dojem, že ide o nachladnutie alebo začínajúcu chrípku, príčina môže byť úplne iná. Pokiaľ sa po opustení budovy tieto príznaky zlepšujú či úplne vytratia, pravdepodobne je na vine tzv. syndróm chorých budov – SBS (Sick Building Syndrom).

Výskyt syndrómu chorých budov sa často spája s pojmom uzatvorené budovy. Tento pojem vyplýva zo spôsobu, akým boli budovy navrhnuté, postavené, alebo z toho, akým spôsobom fungujú, ako sú udržiavané a užívané. V tejto súvislosti sa napríklad často hovorí o spôsoboch vetrania a vyhovujúcej vlhkosti vzduchu.

Ani priveľa, ani primálo – vlhkosť vzduchu je dôležitá

Vlhkosť vzduchu má na naše zdravie a celkovú obranyschopnosť zásadný vplyv. Podľa odborníkov je dôležité držať sa v rozpätí 40 – 60 % relatívnej vlhkosti. Jej nedostatočná aj nadmerná hodnota totiž spôsobujú problémy. Medzi prejavy príliš vlhkého vzduchu patria opakované infekcie dýchacích ciest, zápaly nosovej sliznice, prínosových dutín, spojoviek, upchatý nos, sťažené dýchanie alebo dráždivý kašeľ. Môžu sa vyskytovať aj bolesti hlavy, bolesti hrdla, únava a svrbivá vyrážka. Vo vlhkom a teplom vzduchu sa darí nielen plesniam, ale aj baktériám, dlhodobé fungovanie vo vlhkom prostredí môže mať za následok rozvoj alergie či dokonca astmy.

Ak sa ráno budíte s dusivým kašľom a po večeroch vás režú oči, na príčine môže byť, naopak, suchý vzduch. Objavuje sa najmä v zimných mesiacoch, keď sa snažíme vykúriť si domov na príjemnú teplotu. Pre citlivé osoby, malé deti či astmatikov predstavuje suchý vzduch veľký problém.

Ako možno znížiť vlhkosť vzduchu?

1. Správne vetrajte. Najlepšie je niekoľkokrát denne intenzívne prevetrať byt celkovým otvorením viacerých okien, pokojne vytvorte prievan. Vetranie s mierne pootvoreným oknom zbytočne ochladzujete steny, čím iba vytvárate nové podmienky na vznik plesní.
2. Pri varení majte neustále spustený odsávač pár, po sprchovaní a kúpaní miestnosť ihneď vyvetrajte.
3. Okná neotvárajte, keď prší ani keď je vonku hmla.
4. Vo veľmi vlhkých miestnostiach umiestnite nábytok ďalej od steny, aby za ním mohol cirkulovať vzduch.
5. Sledujte okná. Ak na nich pozorujete viditeľné zarosenie, dokonca stekajúce kvapôčky vody, dochádza ku kondenzácii. To sa deje vtedy, keď je povrchová teplota nižšia ako teplota rosného bodu vnútorného vzduchu. V takomto prípade je na mieste premyslieť si investíciu do nových kvalitných okien.

Strešné okná
Zdroj: VELUX

Ako bojovať so suchým vzduchom?

1. Vykurujte menej. Ak máte zateplený dom, v spálni vám postačí 16 – 18 °C, v izbách 20 – 21 °C.
2. Viac vetrajte. Aj v zime je nutné vetrať dokorán otvorenými oknami niekoľko minúť viac ráz denne. Žiaľ, v zime, keď suchým vzduchom v interiéri trpíme najviac, nám však vetranie veľa vlhkosti neprináša. V nízkoenergetických a pasívnych domoch je vhodné spoľahnúť sa na riadené vetranie, ktoré bez nášho pričinenia a bez straty tepla privádza do interiéru dostatočné množstvo čerstvého vzduchu.
3. Nepoužívajte klimatizáciu. Klimatizácia vzduch vysušuje, a keďže chladný a suchý vzduch pôsobí na dýchací systém negatívne, snažte sa jej používanie obmedziť na minimum.

Strešné okná udržiavajú zdravý domov

To, ako je budova navrhnutá, má rovnako zásadný vplyv na váš každodenný život. Vetranie a prirodzené svetlo sú kľúčové, najmä ak vo vnútri trávite väčšinu svojho času. S klasickými fasádnymi oknami miestnosť dostatočne prevetráte aj oknami orientovanými na rôzne svetové strany. Veľkú výhodu majú majitelia domov a bytov so strešnými oknami. Strešné okná v porovnaní s fasádnymi privádzajú dnu až dvakrát viac denného svetla, ale navyše umožňujú domácnosť aj rýchlejšie a efektívnejšie vyvetrať. Čerstvý vzduch sa vďaka nim dostane do interiéru rýchlejšie a jednoduchšie. Otvorením strešných a zároveň fasádnych okien využijete možnosť komínového efektu, vďaka ktorému sa vzduch v interiéri vymení za pár minút. Keď sa okná otvoria naraz v dvoch úrovniach nad sebou, dochádza k tzv. komínovému efektu. Teplý vzduch je totiž ľahší ako studený a prirodzene stúpa nahor. Namiesto neho prichádza čerstvý studený vzduch.

Strešné okná
Zdroj: VELUX

Inteligentná domácnosť

Vďaka inteligentným technológiám môžete automatizovať mnoho každodenných činností, ktoré sú spojené s chodom domácnosti. Inteligentné technológie vytvárajú vo vnútornom prostredí dobré podmienky na kvalitný spánok, pohodlnú vnútornú teplotu, čerstvý vzduch, vyhovujúcu úroveň denného svetla a primeranú vlhkosť.

Predstavte si, ako vaše strešné okno automaticky vpúšťa dovnútra čerstvý vzduch vo chvíli, keď to potrebujete. Počas horúceho popoludnia sa rolety automaticky zatiahnu, aby u vás doma zostalo príjemne. Pri odchode z domu by ste mohli všetky okná zatvoriť stlačením jediného tlačidla. Toto všetko je možné vďaka systému VELUX ACTIVE with NETATMO.

Vďaka tomuto inteligentnému systému ovládania strešných okien:

– Inteligentný algoritmus zabezpečí, aby sa interiér neprehrieval.
– Príliš vlhko? Senzory sa postarajú o automatické vyvetranie.
– Jedným klikom systém uzavrie všetky strešné okná v okamihu, keď opúšťate dom.
– Otvorenie alebo zatiahnutie roliet a žalúzií podľa lokálnej predpovede počasia.
– Automaticky znižuje hladinu CO2.

Inteligentný systém VELUX ACTIVE with NETATMO sa dokáže jednoducho postarať o to, aby sa nám doma príjemne a zdravo bývalo. Vďaka aplikácii VELUX ACTIVE v smartfóne budete mať všetko pod kontrolou.

www.velux.sk