Rekonštrukcia strechy - montáž odkvapových plechov
Galéria (12)

Rekonštrukcia strechy – montáž odkvapových plechov

Blíži sa síce zima, ale pokiaľ to počasie dovoľuje, stavebníci sa ponáhľajú, aby strechy dokončili ešte pred príchodom snehu. Montáž odkvapových plechov patrí skôr k počiatočným prácam. Tento postup však uverejňujeme už v rámci prípravy na budúcu sezónu, pre tých, čo plánujú rekonštruovať strechu na svojom dome alebo chalupe.

Galéria

Montáž odkvapových plechov
Montáž odkvapových plechov
Montáž odkvapových plechov
Montáž odkvapových plechov
Montáž odkvapových plechov
Montáž odkvapových plechov
Montáž odkvapových plechov
Montáž odkvapových plechov

Rekonštrukcia strechy – seriál

1. Búranie 9/2014
2. Krov 10/2014
3. Odkvapový plech 11/2014
4. Zateplenie 12/2014
5. Odkvap 1/2015
6. Fólie 2/2015
7. Latovanie 3/2015
8. Ukladanie 4/2015
9. Hrebeň 5/2015
10. Nárožie 6/2015
11. Úžľabie 7/2015
12. Okraje 8/2015

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
ľudia: 2
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL
 hranoly
4 × 5 cm alebo 5 × 5 cm na strešné latovanie
odkvapový plech
ohnutý, s ochranným náterom, dĺžka jedného kusa 2 m
 spojovací materiál
klince s dĺžkou 80 – 100 mm, pozinkovné pokrývačské klince, 50 mm

NÁRADIE
• nožnice na plech
 píla, kladivo
 šnúra, meter, ceruzka
 vodováha  

PRACOVNÝ POSTUP

1. MERANIE
Odkvapové plechy sa montujú k dreveným hranolom, ktoré sa zasa upevnia na obnažené krokvy rekonštruovanej strechy. Podľa šnúry označíme líniu, tá určí miesto na hranoly. 

2. PÍLENIE
Na pílenie použijeme štyri hranoly s profilmi 40 × 50 mm, ktoré nahradia jeden hrubý drevený hranol. Ten by bol oveľa drahší a pevnostne zbytočne predimenzovaný.

3. UMIESTNENIE
Hranol priložíme na miesto v správnej polohe (tu platí dvakrát primeraj, potom pribíjaj) a môžeme začať s pribíjaním. Kontrolujeme vodováhou.

4. PRIBÍJANIE
Použijeme klince s dĺžkou 80 až 100 mm. Prvý hranol pribijeme v najnižšej polohe. Nadeň pribijeme priamo na krokvu susedný hranol.

5. PORADIE PRIBÍJANIA
Postupne pribijeme najprv dva spodné hranoly priamo na krokvu a na ne dva vyššie položené hranoly.

6. PRIPEVNENÉ HRANOLY
Miesta na klince vyberáme systematicky, aby sme pri pribíjaní vrchných hranolov nenarazili na hlavičky v spodných. 

7. SKRÁTENIE HRANOLOV
Pri stene manzardy pamätajme na medzeru na oplechovanie. Hranoly pribité s menšou rezervou teraz presne prispôsobíme na želanú veľkosť.

8. PRIPEVNENIE PLECHU
Použijeme pozinkované oceľové pokrývačské klince s dĺžkou 50 mm. Plech pribíjame klincami každých 40 až 50 cm. Prejdú cez plech až do hranola.

9. STRIHANIE
Odkvapové plechy sa dodávajú s dĺžkou 2 m. Posledný plech je potrebné odstrihnúť nožnicami na plech. Najprv odstrihneme rovný plech, potom ohyb (falc).

10. DOKoNČENIE RADU
Posledný plech v tejto časti strechy, ktorá sa začína nárožím a končí sa pri stene manzardy, pribijeme najmenej dvoma klincami, aj keby bol celkom krátky.

11. NAMONTOVANÝ PLECH
Odkvapový plech je namontovaný. Naša rekonštrukcia ďalej pokračuje montážou modernej nadkrokvovej izolácie a odkvapu. O tom však až v budúcom vydaní.

 rekonštrukcia strechy
       Montáž hotová

SKUTOČNÝ PRÍBEH

Druh a značka strešnej krytiny nemusia byť najdôležitejšie. Ani najkvalitnejšia strešná krytina nebude správne plniť svoj účel, ak ju uložia neprofesionálne a ak strešné príslušenstvo bude nekvalitné, prípadne nebude vôbec použité. Uloženie novej strechy alebo rekonštrukcia starej býva dôležitým a zásadným výdavkom v rozpočte každej domácnosti. V roku 2009 si dala osadiť strechu aj rodina Ladislava Chotváča z Malých Bielic pri Partizánskom. Pri výbere strešnej krytiny postupovali obozretne a zvolili si riešenie značky Bramac. Chotváčovci si ako pokrývača vybrali pána Jozefa O., ktorého im odporučil dlhoročný priateľ. Navyše, v tom čase jeho firma disponovala certifikátom. Nič nenasvedčovalo tomu, že Chotváčovci budú mať so svojou strechou problémy až doteraz.

stavba

PRVÉ PROBLÉMY

Nastali už po samotnom uložení, ktoré tím pána Jozefa realizoval neodborne. Krajné škridle na odkvapových hranách, hrebeni a úžľabí boli zakončené nesprávne, pričom veľa z nich bolo jednoducho zlomených, aby sa dodržala pôvodná plocha strechy. Počas letných búrok strecha niekoľkokrát zatiekla, takže sa majitelia opäť obrátili na remeselníka, ktorého priateľský prístup sa po skončení práce úplne otočil. Jeho strohé a neochotné vysvetlenie zatekania obsahovalo nič nehovoriace tvrdenia ako: „Vaša strecha sa potí.“ Neskôr si pán O. vymyslel ďalšiu výhovorku, ktorá hovorila o tom, že strecha zateká z dôvodu polámania škridiel, ktoré zapríčinilo chodenie po streche.

strecha

STRECHA NA ODPIS

Problémy manželov Chotváčovcov po dlhom období bez dažďov ustúpili do úzadia. Skutočný problém sa objavil v októbri 2010, keď sa manželia pre pretrvávajúce problémy rozhodli svoju strechu reklamovať. Po odbornej prehliadke sa zistilo, že problematických je až 80 % z nej. Uloženie škridiel bolo vyhotovené neodborne a podkrovie strechy bolo taktiež spravené fušersky. Celá strecha dodnes stojí na dvoch drevených trámoch, na ktorých sú navyše nezačapované hrady. Veľkým problémom však bola aj neodborná inštalácia nesystémových odkvapových hrán a rúr. Vetrací pás nebol dodaný vôbec, čo manželia zistili až rok po samotnom ukladaní, počas prebiehajúcej reklamácie.

PODVEDENÍ ZÁKAZNÍCI

Podarený strechár však bol prezieravý a jediný fakturačný doklad, ktorý rodine Chotváčovcov vystavil, sa týkal nákupu samotných škridiel. Celková cena za škridlu bola 2 200 €, no po zarátaní práce a inštalácii strešného príslušenstva sa cena vyšplhala na konečných 9 870 €. Faktúru za prácu a strešné príslušenstvo však poškodená rodina nedostala. Jediný doklad je pochybná tabuľka, v ktorej sú starostlivo zaznamenané všetky položky práce a strešných doplnkov. V skutočnosti na streche veľa z nich chýba.
Už prešlo viac ako päť rokov od dokončenia novej strechy. Pán O. už dávno nemá svoj certifikát a v okolí má povesť nepoctivého a fušerského strechára. Jediným želaním Chotváčovcov je, aby sa strecha konečne opravila a aby si rodina mohla vo svojom (inak krásnom) dome pokojne spolunažívať.

SO ŠŤASTNÝM KONCOM

Príbeh podvedených manželov však nakoniec mal šťastný koniec. Priamo s výrobcom strešných krytín sa dohodli na bezplatnej výmene škridiel, pričom cenu za strešné príslušenstvo si doplatili sami. Strecha sa im tak predražila o opätovné kúpenie celého príslušenstva, nehovoriac o tom, že päť rokov bývali pod strechou, ktorá im svojimi nedokonalosťami neustále pripomínala fušerskú robotu nesvedomitého strechára. Preto je veľmi dôležité niekoľkokrát si overiť kvalitu a spôsob práce jednotlivých pokrývačov vo vašom okolí.

Text: Stanislav Botur v spolupráci s firmami Bramac a Stavby Strechy Cerová
Foto: autor, Dano Veselský, Bramac
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Anonym says:

    Ak ten Bramag bol bez chyby ,tak ho prečo výrobca bezplatne vymenil? To mysléte ,že veríme na deduška večerníčka?

    1. Anonym says:

      to je bramac a nie bramag. a môžu byt radi že to takto vyriešili.

  2. fdsfdfds says:

    Ked vidim jak to nad nohou retazovou pilou reze a druhy v ruke drzi, konec oprety ozem nech mu fajne zoviera pilu v reze…. ach jaj pani sikovny nepoznaju kozu.. Su jak PAT A MAT… a sup odrezat si nohu…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje