/ Dom / Strecha /

Rekonštrukcia strechy – ukladanie strešnej krytiny

image 27204 25 v1

Po namontovaní latovania sa konečne dostávame k záverečnej fáze rekonštrukcie strechy, teda k ukladaniu krytiny. Predchádza jej presné meranie. V tejto časti začneme ukladaním základnej škridly, ktorú nebudeme rezať. Najnamáhavejšie bude vynášanie materiálu na strechu.

Rekonštrukcia strechy – seriál

1. Búranie 9/2014
2. Krov 10/2014
3. Odkvapový plech 11/2014
4. Zateplenie 12/2014
5. Odkvap 1/2015
6. Fólie 2/2015
7. Latovanie 3/2015
8. Ukladanie 4/2015
9. Hrebeň 5/2015
10. Nárožie 6/2015
11. Úžľabie 7/2015
12. Okraje 8/2015

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 3 hodiny
NÁKLADY: 10,30 €/m2
ľudia: 1
obdobie: jar, leto, jeseň

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL
• škridla Bramac Klasik 10,30 €/m2
obvyklá cena základnej škridly na trhu

NÁRADIE
• stavebný výťah 16 €/deň
cena bez dopravy a vratnej kaucie 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePRACOVNÝ POSTUP

1. PLNENIE ZNAČKOVAČA
Aby strecha pekne pôsobila, musia sa na krove naznačiť čiary kolmé na odkvapovú hranu. Vychádza sa z krycej šírky, ktorú treba vyrátať a naniesť na laty značkovačom. 

2. KOLMÉ ŠNÚROVANIE
Línie sa urobia farebným šnúrovým značkovačom, „brnkačkou“. V prípade veľkoformátových škridiel Bramac Klasik sa rovnobežné línie nanesú s rozstupom 90 cm. 

3. VYNÁŠANIE ŠKRIDLY
Bez výťahu by bolo veľmi namáhavé, vyžadovalo by si viac pracovníkov (5 – 7), resp. času. Strechárske firmy však majú výťahy, čo značne urýchľuje a uľahčuje prácu. 

4. ŠIKMÝ VÝŤAH
Podobný rebríkový výťah si však možno aj prenajať (okolo 16 €/deň + 500 € kaucia). Treba ho na viacerých miestach ukotviť k latovaniu. 

5. UKLADANIE
Pri ukladaní sa postupuje sprava doľava a od odkvapu nahor. Z jedného miesta môžu začať robiť stavebníci, ktorí majú menej pracovníkov a dosť času. 

6. V STĹPCOCH
Ak je na streche viacero skúsených pokrývačov, ktorí strechu presne „vyšnúrujú“, môžu podľa línií ukladať naraz viacero „stĺpcov“ so šírkou 90 cm. 

7. SMER UKLADANIA
Smer ukladania je vždy sprava doľava. Na väčších strechách sa môže začať s ukladaním krytiny na viacerých úsekoch, napr. od konca a z polovice strechy. 

8. REŤAZ
Aby sa nemusel presúvať výťah, škridly sa dopravili na strechu cez pokryté krídlo a chlapi si ich teraz podávajú nadol na druhé krídlo strechy.

9. PRI HREBENI
Podľa technickej normy pripadá jedna vetracia škridla na 10 m2 strechy. Ukladá sa vždy v predposlednom rade od hrebeňa.

10. ÚŽĽABIA
Pri ukladaní strešnej krytiny sa najprv položia tzv. základné škridly. Úžľabia, hrebene a nárožia sa robia neskôr. Pri tom treba krytinu rezať. 

11. PRI ODKVAPE
Ešte treba vyrovnať a pozasúvať škridly, ktoré boli vysunuté kvôli chodeniu po streche. Piati ľudia uložili krytinu na jednom krídle strechy za tri hodiny. 

12. HOTOVO. Foto: Stanislav Botur

dobré rady

DÔSLEDNÉ ŠNÚROVANIE
Zaistí nielen ukladanie v priamej línii, ale aj krytie s optimálnou vôľou medzi škridlami na voľnú teplotnú dilatáciu.

MATERIÁL
Profilované strešné škridly Bramac Klasik sú škridly so zvýšenou dvojitou vodnou drážkou. Ich ukladanie je vďaka veľkému formátu (iba asi 10 ks/m2) a veľmi presným rozmerom rýchle a jednoduché.

Text: Stanislav Botur, Bramac
Foto: autor v spolupráci s firmou Stavby strechy Cerová
Zdroj: časopis Urob si sám, 04/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. čas 3 hodiny?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.