Obnova odkvapov nátermi
Galéria (8)

Obnova odkvapov nátermi

Oceľové a pozinkované povrchy odkvapových systémov treba pravidelne udržiavať nátermi na ochranu proti korózii. Ak povrch kovu primerane ošetríme, predĺžime jeho životnosť. Keďže systémy z medi, hliníka a plastov sú bezúdržbové, ich úprava nátermi sa robí len na zmenu farebnosti, resp. z estetického hľadiska. Pozinkovaný oceľový plech, meď, hliník, mosadz a plasty sú známe ako problémové materiály na natieranie, pretože tradičné náterové látky širokej spotreby nemajú dobrú priľnavosť k týmto povrchom.

Galéria

Nátery hliníka
V prípade hliníka, medi, mosadze a iných farebných kovov vrstva oxidov vytvára jemnú ochrannú vrstvu, ktorá chráni tieto kovy pred oxidáciou. Ak sa nepožaduje lesklý a čistý povrch, tieto kovy nemusíme natierať. Pred natieraním sa hliníkový povrch najprv odmastí. Najprv ho dôkladne umyjeme štetkou alebo kefou horúcou vodou s obsahom saponátu a opláchneme. Po vyschnutí povrch natierame niektorou z uvedených základných farieb na nátery hliníka a jeho zliatin alebo použijeme napríklad Komaprim – základnú farbu zoxidovaný zinok a ľahké kovy. Na vrchný náter už môžeme použiť aj farby pre nátery ocele.

Náter mosadze a medi
Povrch medených odkvapov sa neodporúča natierať. Na medené (aj hliníkové) povrchy možno nanášať nitrocelulózové alebo syntetické farebné náterové látky. Povrch medi alebo hliníka pred náterom očistíme benzínom. Priehľadný (transparentný) nitrocelulózový lak chráni meď pred vytvorením oxidačnej vrstvy a obchytaním. Syntetické laky môžu meď alebo mosadz sfarbiť mierne do zelena. Najprv nanesieme základnú farbu a po jej vyschnutí a jemnom prebrúsení natierame emailom. Na základný náter medi môžeme použiť aj špeciálnu farbu na ľahké kovy Zinorex S2211/8142.

Na nový lesklý pozinkovaný odkvap musíme použiť špeciálnu základnú farbu.

Nátery pozinkovaných odkvapov
Pozinkované plechy sa používajú najmä ako materiál striech a na rôzne klampiarske výrobky na budovách, ako sú odkvapové žľaby, oplechovanie komínov a parapety. Tenká vrstva zinku na povrchu ocele ju síce dostatočne ochraňuje pred koróziou avšak aj v prípade pozinkovaného plechu sa kvalitným náterom predlžuje životnosť použitých predmetov. Nový žľab vyrobený z pozinkovaného plechu je striebristo lesklý a nemôžeme ho natrieť bežnými farbami, pretože väčšina náterových látok má nevyhovujúcu priľnavosť k čerstvému nezoxidovanému zinku alebo aj k zoxidovanému zinku. Priľnavosť náterovej látky môže zhoršovať aj zvýšený obsah chrómu v zinku, ktorý súčasne ovplyvňuje aj odolnosť proti vplyvu korózie.

Príprava povrchu
Keď už opravujeme starý náter na pozinkovanom žľabe, skontrolujeme, či je žľab správne vyspádovaný, pričom ho dôkladne vyčistíme od nečistôt. Žľab vymyjeme horúcou vodou s prídavkom saponátov a prepláchneme vodou. Potom ho necháme dokonale vyschnúť, oškrabeme odlupujúci sa starý náter, kov očistíme s použitím drôtenej kefy a brúsneho papiera.

Pred kúpou náterovej farby si vypočítame spotrebu náterovej látky podľa toho, že tri dĺžkové (bežné) metre žľabu so šírkou 10 cm predstavujú plochu približne 1 m2. Podľa výdatnosti náteru, ktorá by mala byť uvedená na obale výrobku, si kúpime jeho potrebné množstvo.

Pri natieraní si počkajme na chladnejšie počasie a zamračenú oblohu. Príliš rýchle odparovanie rozpúšťadiel z farby na rozpálenom plechu môže spôsobiť problémy a obsah plechovky s farbou budeme musieť stále riediť.

Pozinkovaný povrch pred nanášaním náteru odmastíme technickým benzínom. Najprv nanesieme základnú vrstvu náteru.
Vrchný náter v našom prípade robíme tou istou farbou ako základný. To je výhodné pri menších plochách – nemusíme kupovať dve balenia farby.

Postup pri natieraní
Ak nechceme čakať na prirodzenú oxidáciu zinkovej vrstvy vpylvom počasia (asi 2 mesiace), ako základný náter na nezoxidovanom (aj zoxidovanom) povrchu alebo na ľahkých kovoch a oceli môžeme použiť špeciálny prípravok – primer, napr. Okapol Primer V 2003, Rostex, Super, Metal, Primer. Umožňuje prídržnosť následných náterov. Tento prvý náter pretrieme základnou syntetickou farbou a za 24 hodín nanesieme ešte syntetický email na exteriérové použitie. Keďže náter sa musí prispôsobovať rozmerovým zmenám kovov pri zmenách teploty, vhodný je napríklad Okapol V 2025 alebo Balakryl Lesk V 2068, Balakryl Profi V 2024 v jednej alebo dvoch vrstvách. Na natieranie používame plochý štetec.

Na čerstvý pozinkovaný plech by sme mohli použiť aj reaktívnu polyuretánovú alebo epoxidovú základnú farbu. Keďže nové, lesklé a nezoxidované pozinkované plechy (odkvapy, odkvapové žľaby a rúry) môžeme nechať po určitý čas bez náteru, jednoduchšie (a lacnejšie) je počkať, kým zinkovaný plech sčasti nezoxiduje, pričom sa odstráni aj mastnota a zvyšky kyseliny použitej pri spájkovaní, a použiť jednoduchší náterový systém pozostávajúci zo základného syntetického (napr. Farba syntetická základná S 2003) a vrchného náteru (napríklad syntetického emailu).

Čo s pôvodným náterom
Pri obnove starých náterov na pozinkovanom plechu môžeme ponechať starý náter, ak sa neodlupuje. Pôvodný náter sa po očistení najskôr odmastí a zdrsní brúsnym papierom a potom sa natrie vrchnou náterovou farbou. V prípade, že sa starý náter zo zinkovaného plechu už odlupuje, musíme ho odstrániť a postupovať ako pri nenatretom pozinkovanom plechu. Ak je vo vnútri žľabu asfaltový náter, použijeme na opravu vnútra žľabu asfaltový lak.
–>

Ďalšie náterové látky
Môžeme použiť jednak klasické náterové látky, a jednak vodou riediteľné nátery. Z ďalších náterových látok použiteľných na náter výrobkov zo zinkovaného plechu môžeme ďalej uviesť syntetickú základnú farbu S 2003 na ľahké kovy, Syfaz S 2000, syntetickú univerzálnu farbu Synex U, syntetický vonkajší email Synex N, polyuretánovú základnú farbu Chemopur G, polyuretánový email Chemopur E a  polyuretánový lak Chemopur L. Všetky uvedené dvojzložkové polyuretánové náterové látky sa vytvrdzujú s použitím tvrdidla U 7081. Farba Formex Extra S 2810 je jednovrstvá základná a zároveň aj vrchná. Umožňuje dosiahnuť hrubšiu vrstvu a ochranné vlastnosti jedným náterom.

Pôvodný náter možno z podkladu ľahko zoškriabať po použití chemického odstraňovača náterov.

Pri použití základných antikoróznych vodou riediteľných farieb je výhodné, že neobsahujú organické rozpúšťadlá a sú zdravotne neškodné. Avšak vodou riediteľné farby si vyžadujú úplne odmastenie pozinkovaného plechu, napr. benzínom, takže práci so škodlivými výparmi sa nevyhneme. Ďalšie vrstvy vodou riediteľných náterových látok sa už nanášajú bez zápachu a výparov. Na pozinkovaný plech môžeme použiť antikoróznu farbu Neodur 1 SCH a tiež základnú antikoróznu farbu Akvakryl V 2053, ktorá sa používa ako základný náter na nový pozinkovaný plech a hliník. Z emailov (vrchných náterových látok) môžeme použiť napríklad akrylátový lak Balakryl, Tebakryl V 2023 alebo Polomat V 2024. Nový pozinkovaný oceľový plech môžeme tiež natierať farbami označenými ako 2v1 (dve v jednej) bez základného náteru, pričom s týmito farbami môžeme natrieť aj hliníkový alebo medený plech.



Farbu riediteľnú vodou môžeme z náradia ľahko umyť pod prúdom vody.

Odkvapové žľaby natierame nielen zvonku, ale aj zvnútra. Náter v odkvape je totiž vystavený vplyvu vody v prípade dažďa a rôzne nečistoty zadržiavajú vodu aj potom. Ideálne je nanesenie inej farby do vnútornej strany žľabov s väčšou odolnosťou proti vode ako z vonkajšej strany, napr. farbu na báze asfaltu.

Náter polyvinylchloridu (PVC) a polystyrénu
Povrch tvrdého PVC očistíme saponátom a obrúsime brúsnym papierom č. 800 alebo 1000. Zvyšky po brúsení povrchu PVC dôkladne umyjeme vodou. Po vysušení ho natierame základnou syntetickou farbou. Nátermi farbou Hammerite môžeme upraviť kanalizačné rúry a zvody vyrobené z tvrdého PVC. Na náter penového polystyrénu sú vhodné latexové farby.

Text: Ing. Igor Novák, PhD., Ing. Vladimír Pollák, PhD.
Foto a kresby: autor, Stanislav Botur, Colorlak, Finncolor Helios, Chemolak, PAM


Príspevok bol podporený projektom Centra pre materiály, vrstvy a systémy pre aplikácie a chemické procesy v extrémnych podmienkach v rámci operačného programu Výskum a vývoj financovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.