/ Dom / Strecha /

Riešením pre nedostatok denného svetla môže byť svetlovod

image 49325 25 v1

Denné svetlo spolu s viacerými faktormi, ako je pravidelné vetranie, tepelný komfort, či pestrá strava s obsahom zeleniny a ovocia, ovplyvňuje kvalitu prostredia, v ktorom žijeme.

V každom dome sa nachádzajú priestory, ktorých hodnota býva niekedy podceňovaná – chodba, predsieň, šatník alebo kúpeľňa – a zvyčajne sú lokalizované uprostred dispozície. Z tohto dôvodu do nich nemožno denné svetlo dostať len tak. Svetlovody sú riešením, ktoré ho cez strechu dokáže priviesť do interiéru. Zároveň ním presvetlí tieto miestnosti až do takej miery, aby počas dní a jasných nocí dokázali fungovať bez využívania umelých zdrojov svetla. Tento spôsob presvetlenia, ktorý spája dizajn s funkčnosťou, možno využiť aj v prípade veľkých obytných miestností, keďže denné svetlo prichádzajúce cez fasádu je schopné dosiahnuť najďalej 3,5 metra od okna. Správne umiestnený svetlovod je zaujímavým doplnkom aj tmavších častí obytných miestností, napríklad obývačky.

Správne umiestnený svetlovod je zaujímavým doplnkom aj tmavších častí obytných miestností, napríklad obývačky.

Umelé svetlo verzus prirodzené svetlo

Neodškriepiteľným faktom je, že umelé svetlo nikdy nenahradí prirodzené. Každý deň treba plne využiť potenciál denného svetla, ktoré do interiéru prichádza a je zadarmo. Jeho dostatok veľmi pozitívne vplýva na psychiku človeka. Veď si len predstavte – však vás ráno teší, keď vidíte, že svieti slnko? Rovnako si ho treba užívať a využívať ho, či už sme v práci, na prechádzke, alebo si doma čítame knihu a varíme. Ak neustále počas dňa zapíname svietidlá a dosvetľujeme miestnosti, niekde je problém – ten vie v prípade rodinných domov jednoducho a efektívne vyriešiť svetlovod.

Inštalácia svetlovodu: čo pri nej netreba podceniť?

Ing. arch. Klára Bukolská, spoločnosť VELUX

Svetlovody privádzajú denné svetlo na také miesta v dome, kam nie je možné umiestniť žiadny typ okien a zároveň dokážu dosvetliť tmavé časti veľkých miestností. Investori si niekedy neuvedomujú, že neustály prístup denného svetla nielen že skvalitňuje vnútorné prostredie, ale zároveň aj šetrí elektrickú energiu a v konečnom dôsledku tak pomáha šetriť financie.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePri inštalácii svetlovodu sa treba zamyslieť nad jeho umiestnením. Ak má priniesť svetlo do stredu dispozície, odporúčame ho umiestniť čo najbližšie ku hrebeňu strechy. Svetlovod sa skladá z troch častí: na streche je umiestnený štvorcový osadzovací rám, následne podhľadom prechádza pevný vysokoodrazivý tubus a v interiéri je ukončený stropným difúzorom, ktorý zabezpečuje rovnomerný rozptyl svetla v miestnosti. Odrazivosť tubusu je na úrovni 98 %, čo umožňuje takmer všetkým slnečným lúčom vojsť do interiéru. A dokonca, aj počas zamračených zimných dní je interiér osvetlený intenzitou tradičnej 60 W žiarovky.

Každý deň treba využiť potenciál denného svetla, ktoré je zadarmo.

www.velux.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.