Kamenný obklad dodá interiéru vznešenú surovosť
Galéria (7)

Kamenný obklad dodá interiéru vznešenú surovosť

Keramické obklady dokážu verne napodobniť aj kamenné štruktúry. Pravý kameň však svojou prírodnou surovosťou dokáže vyvolať silnejší dojem. Pri položení kamenných obkladov sa ozbrojte trpezlivosťou a k práci sa stavajte zodpovedne. Výsledok však bude stáť za to. 

Galéria

Zvolenský ForDom stavia dom plný konope
Zvolenský ForDom stavia dom plný konope
Zvolenský ForDom stavia dom plný konope
Čech si postavil otáčavý dom, ktorý môže zmiznúť v zemi
Čech si postavil otáčavý dom, ktorý môže zmiznúť v zemi
Čech si postavil otáčavý dom, ktorý môže zmiznúť v zemi

Kamenné obklady sú ekologické, neuvoľňujú do ovzdušia škodliviny a hodia sa tak aj pre alergikov. Sú veľmi odolné a dlho vydržia. Neprekáža im voda ani vyššia vlhkosť vzduchu. Moderný kameň nie je potrebné zložito a zdĺhavo zostavovať. 

1. Naplánujte vzhľad obkladu

Prv, než začnete s pokládkou, pripravte stenu, ktorá musí byť čistá a rovná. Odstráňte z nej všetko, čo by vám mohlo prekážať. Pomocou vodováhy alebo dlhej vyrovnávacej dosky skontrolujte, či je stena rovná. Nerovnosti je nutné opraviť tmelom. Ak máte na stene nalepené tapety, odstráňte ich. Na tapetách by dekoratívne kamenné obklady nedržali. Myslite aj na to, ako by mali byť obklady usporiadané. S pomocou dlhej vodováhy si ceruzkou vyznačte plochu, ktorú chcete obložiť. Ak plochu vypočítate tak, že priestor s dlaždicami obložíte bez nutnosti  rezania, ušetríte si čas aj energiu. ,,Až budete mať plochu a počet celých radov stanovený, môžete vypočítať spotrebu materiálu. Tú získate vynásobením výšky a šírky steny a pridaním 10 percent naviac,“ radí Richard Klička, odborník na stavby z projektového marketu Hornbach.

2. Pripravte stenu

Akonáhle máte nakúpený a pripravený materiál, vyznačenú plochu po obvode obklopte krepovou maskovacou páskou. Podlahu zakryte plachtou. Ak obklad nezačne nad podlahou, jeho spodný okraj vymedzte doskou, ktorú menšími klincami pripevnite na stenu. Tá vám zaistí, že sa obklady do uschnutia nezošmyknú. Okraje stien rovnako obklopte páskou. Keď na stene prekážajú vypínače a zásuvky, je potrebné vypnúť poistku, odstrániť kryt a elektroinštaláciu zalepiť páskou. Plochu, ktorú budete obkladať, nastriekajte penetračným náterom. Rozotrite ho plochým štetcom a nechajte aspoň dve hodiny schnúť.

3. Pustite sa do obkladania

Na pripevnenie je potrebné použiť lepidlo vhodné na prírodný kameň. Sypkú lepiacu hmotu zmiešajte s predpísaným množstvom vody. Použite na to vŕtačku so špirálovým miešačom. Lepidlo má takzvanú otvorenú dobu, behom ktorej s ním môžete pracovať. Nenatierajte ním celú plochu naraz, ale vždy len menšiu časť, ktorú zvládnete pred zaschnutím obložiť. Potrebné množstvo lepidla rovnomerne naneste murárskou lyžicou na stenu a prečešte zubatou stierkou na lepidlo veľkosti 8 mm. Snažte sa lyžicu viesť v 45 stupňovom uhle, aby ste po celej ploche naniesli rovnaké množstvo. Obklady sa pripevňujú kombinovanou metódou – lepidlo sa nanáša aj na rubovú stranu každej kamennej dosky. S obkladom začínajte zo spodnej časti.

4. Kamene si upravte

Vypínače a zásuvky, ktoré potrebujete obložiť, si vymerajte a vyznačte na obkladoch, ktoré by mali miesto zakryť. Požadovaný tvar vyrežte vŕtačkou s diamantovým vykružovákom vhodného priemeru. Aby sa vykružovák rýchlo neopotreboval, priebežne ho chlaďte vodou. Posledný obklad v rade si odmerajte a prerežte uhlovou brúskou s diamantovým kotúčom. Nezabudnite použiť ochranné okuliare a slúchadlá na uši.

5. Dokončite prácu

Predtým, ako lepidlo zaschne, odstráňte prebytky, ktoré zostali na dlaždiciach. Odstráňte tiež pomocnú dosku a zatmeľte otvory po klincoch, prípadne túto časť steny premaľujte. Kryty zásuviek a vypínačov je potom nutné primontovať späť. Elektroinštalačné krabičky však budú kvôli hrúbke obkladu o niečo hlbšie než pred položením obkladov. Bude preto potrebná úprava elektrikárom.

www.hornbach.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Hornbach

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje