Rekonštrukcia stropu
Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., značka Rigips

Na niektorých veciach sa pri stavbe šetriť neoplatí. Pozrite sa, aké výhody vám prinesú certifikované konštrukčné profily

Pri stavbách a rekonštrukciách stropov a priečok sú okrem sadrokartónových dosiek rovnako dôležité aj konštrukčné profily. Správny výber certifikovaných profilov zabezpečí dlhšiu životnosť stavby, prinesie lepšie vlastnosti, ale uľahčí aj samotnú konštrukciu a fyzickú námahu montážnikov.

Konštrukčné profily spolu so sadrokartónovými doskami sú základnou časťou každej sadrokartónovej priečky alebo podhľadu. Spevnené konštrukčné profily sa starajú o pevnosť, únosnosť, bezpečnosť a protipožiarnu odolnosť celej konštrukcie, zvyšujú pevnosť spojov a znižujú riziko prasklín konštrukcií zo sadrokartónu. Tieto profily musia udržať celú konštrukciu podhľadu alebo priečky až 30 rokov, ich výber preto netreba podceňovať ani sa pri ňom snažiť neúmerne šetriť na úkor kvality.

Znakom kvality konštrukčných profilov je aj špeciálna technológia ULTRASTEEL®, ktorú využívajú jedinečné certifikované profily značky Rigips. Vďaka nej zabezpečujú RigiProfily v konštrukciách výrazne vyššiu pevnosť, ktorá sa prejavuje nižším rizikom vzniku prasklín a vysokou prídržnosťou skrutiek v profile.

Benefity certifikovaných RigiProfilov

Certifikované konštrukčné profily Rigips sú otestované aj v nezávislých skúšobných laboratóriách, ktoré potvrdili, že pri použití RigiProfilov dochádza k menšej deformácii stien pri ich zaťažení. Menšia záťaž bola preukázaná aj pri samotnej montáži: pri testoch bolo potvrdené nižšie  fyzické zaťaženie a pracovné napätie jednotlivých svalových skupín pri skrutkovaní dosiek do konštrukcie z RigiProfilov. Najvýraznejšie zníženie záťaže pociťovali testeri v oblasti chrbta.

Preukázateľne lepšie sú však aj vlastnosti, ktoré originálne RigiProfily ponúkajú. Vyššia prídržnosť skrutiek sa postará o to, že skrutky majú väčšiu styčnú plochu s profilom, a teda aj vyššiu odolnosť voči ich vytiahnutiu z profilu. Profily zabezpečujú sadrokartónovým konštrukciám aj vyššiu pevnosť – konštrukcie s RigiProfilmi vykazujú až o 50 % menšie deformácie pri ich zaťažení ako pri použití iných profilov. Vďaka vyššej pevnosti sa znižuje aj riziko vzniku prasklín na povrchoch sadrokartónových konštrukcií.

Pri vývoji profilov RigiProfil sa myslelo aj na jednoduchosť montáže, ich materiál preto umožňuje jednoduchšie a presnejšie strihanie, zamedzuje kĺzaniu a vychyľovaniu skrutiek pri pripevňovaní sadrokartónových dosiek k RigiProfilom a vďaka tvarovaniu RigiProfilov je možné ľahko a presne určiť stred profilu.

RigiProfil
Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., značka Rigips

Ako sa zorientovať pri označovaní konštrukčných profilov?

Pri sadrokartónových konštrukciách sa používajú štyri základné typy profilov: profily s označením UW a CW sa používajú pri priečkach, profily s označením UD a CD zas pri realizácii stropných podhľadov. Okrem toho existujú aj ďalšie typy profilov, ktoré sa používajú v špeciálnych prípadoch, napr. v priestoroch so zvýšenou vlhkosťou (profily Hydroprofil) alebo zvýšené akustické požiadavky (napríklad profily použité v konštrukcii Rigistil Akustik) a podobne. Všetky ponúka aj značka Rigips.

Stenové profily, ktoré sa používajú na priečky, a stropné profily používané na podhľady, sa vyrábajú z oceľového pozinkovaného plechu, ktorý prešiel procesom tzv. rigidizácie (stuženia). Možno ich používať s bežným originálnym príslušenstvom Rigips (strmene, závesy, spojky a pod.), pričom ich zdrsnený povrch zabezpečuje lepšie upevnenie závesov, a tým aj vyššiu pevnosť konštrukcií počas ich užívania.

Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., značka Rigips

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje