image 51925 25 v1

Ako si pomocou špeciálnej peny postaviť tehlovú priečku

Chceme si väčšiu miestnosť v dome rozdeliť tehlovou priečkou. Dozvedel som sa, že tehly možno murovať aj pomocou špeciálnej peny. Ne­ohrozí to pevnosť priečky? Jakub, Chynorany

Nemusíte mať nijaké obavy, pomocou peny sa dnes priečky stavajú bežne a ich bezpečnosť je overená nielen výpočtom, ale aj skúsenosťou. Pri stavbe domu sa prvý rad tehál vymuruje bez výškových rozdielov na maltu. Na polyuretánovú penu sa murujú až ďalšie rady tehál. Pred nanášaním peny obe ložné plochy zbavíme prachu murárskym štetcom. Ak to podmienky dovoľujú, namáča sa štetec do vody, pri teplotách pod 0 °C však už vlhkosť nenanášame.

Základom je dôkladne pretrepať dózu (20-krát), aby sa všetky zložky náplne dobre premiešali. Na aplikačnej pištoli nastavíme dávkovanie peny. Pri murovaní nosných stien, teda pri hrúbkach steny 175 a viac mm, nanášame paralelne dva pásy polyuretánovej peny s priemerom približne 3 cm približne 5 cm od okrajov tehál. Pri priečkach do hrúbky 140 mm stačí iba jeden pás.

Tehly treba uložiť ešte pred vytvorením tuhšej vrstvy na povrchu peny. Tehlu ukladáme zvislo. Tehlu oprieme o už položenú susednú tehlu (okrem prvej tehly v rade) a spustíme ju nadol po drážkach. Viac ju nenadvihujeme ani neposúvame. Ak už musíme nalepenú tehlu posunúť či zdvihnúť, treba pred jej uložením naniesť nové pásy peny. Pri murovaní je okrem iného potrebné aj dodržať minimálnu dĺžku preväzovania (presahu) tehál 100 mm. Na založenie rohu preto použijeme kombináciu rohových tehál a polovičných koncových tehál. Pred osadením polovičných koncových tehál nanesieme penu aj na hladké styčné (zvislé) plochy po stranách kapsy. Tehla sa potom presne priloží k rohovej tehle. Kapsy na koncových tehlách sa vyplnia extrudovaným polystyrénom.

Text: Stanislav Botur podľa podkladov firiem
Foto: Heluz

  1. Hoho says:

    Barak postaveny s Pur peny 😀

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.