Na čo sa opýtať dodávateľa terasy
Zvažujete novú terasu z kompozitu, ale neviete, na čo sa pri výbere zamerať? Je vhodné rozhodnúť sa iba na základe ceny? Prinášame vám niekoľko tipov, na čo by ste sa výrobcu či dodávateľa terasy (obzvlášť tej z kompozitu) mali opýtať predtým, než podpíšete objednávku.
1. Čo všetko zahŕňa inzerovaná cena?
Aby firmy zákazníkov nalákali, inzerujú cenu za m2 materiálu. Tá však nemusí zahŕňať i cenu podkladového roštu alebo spojovacieho materiálu. Pre niektorých zákazníkov môže byť mätúca aj cena materiálu uvádzaná v bežných metroch, pretože dosky rôznych výrobcov majú rôzne šírky, takže dostať sa ku konečnej cene za m2, vyžaduje trochu matematiky.
2. Na aký podklad môžem terasu položiť?
Najlacnejšia je terasa kladená na betón. Pokiaľ ale chceme pokladať terasu na štrk alebo dokonca na hydroizoláciu, kde nemôžeme do podkladu kotviť (strechy a balkóny), musíme počítať s tým, že sa cena navýši. „Dodávateľa terasy sa opýtajte, či pre dané typy podkladu ponúka systémové riešenie. Na nesystémové riešenia typu ‚dobrý remeselník to nejako spraví‘ sa potom nevzťahujú záruky výrobcu, tj. dodávateľa materiálu,“ upozorňuje Petr Klaban, produktový manažér spoločnosti Deceuninck pre stavebné systémy Twinson.
3. Na čo sa vzťahuje záruka?
Mnoho výrobcov drevoplastových materiálov ponúka predĺženú záruku až 25 rokov. Opýtajte sa však dodávateľa terasy, na čo presne sa táto záruka vzťahuje, či iba na to, že sa materiál nezačne rozpadať, alebo na to, že na ňom 25 rokov nebudú rásť huby.
4. Aký je skutočný vzhľad materiálu?
Obrázky na internete často nie sú fotografiami skutočných dosiek. Určite by ste sa mali ísť pozrieť, ako dosky vyzerajú v skutočnosti. Niektoré drevoplasty sa svojím vzhľadom drevu veľmi približujú, iné (najlacnejšie) vyzerajú skôr ako z umelej hmoty. Väčšina drevoplastov získava svoju finálnu farbu postupne a určitý čas to trvá. Proces prirodzeného zosvetlenia by sa však mal po niekoľkých týždňoch zastaviť. Stálofarebnosť je jednou z výhod tohto materiálu.
5. Má dodávateľ terasy k dispozícii certifikáty preukazujúce inzerované vlastnosti?
Najlacnejšie kompozitné materiály k nám putujú z Číny. Ich dodávateľ pravdepodobne nebude schopný doložiť všetky deklarované vlastnosti certifikátmi. Twinson sa vyrába len v Belgicku a všetky jeho vlastnosti možno doložiť certifikátmi.
Nosnosť vyplýva zo zloženia terasového materiálu. Terasy z kompozitu, ktorých plastovú zložku tvorí polyetylén, majú nižšiu nosnosť než terasy s podielom PVC. Nosnosť materiálu má vplyv aj na rozostup podkladových profilov. Čím je nosnosť nižšia, tým menšiu vzdialenosť treba medzi podkladové hranoly dať, čo zvyšuje cenu terasy! Twinson má nosnosť 1 400 kg na m2 a kotví sa po 50 cm, čo predstavuje najväčšie rozostupy podkladových hranolov v kategórii WPC terás na našom trhu.
Vodoodolnosť materiálu vyplýva z podstaty drevoplastu, ktorému by nemal prekážať stály kontakt s vodou. Opýtajte sa ale radšej svojho dodávateľa, ako je to s chlórovou alebo slanou vodou a s nasiakavosťou konkrétneho typu dosky. Tá by mala byť definovaná v technickom liste.
Nehorľavosť, resp. odolnosť voči pôsobeniu vonkajšieho ohňa je treba doložiť testami. Napr. terasy Character Massive z masívnych dosiek z drevoplastového materiálu Twinson majú certifikáciu BROOF(t1), takže ich bez obáv môžete použiť i na plochých strechách alebo balkónoch.
Bezpečnosť pre vás a vašich najmenších – požadujte hygienický atest a protišmykový povrch bez triesok aspoň v triede R12, optimálna je však trieda R10. Materiál Twinson má konkrétne atest pre materiály používané na výrobu hračiek pre deti.
6. Opýtajte sa na montáž
Sú zamestnanci dodávateľskej firmy zaškolení na montáž daného terasového systému od jeho výrobcu? „Pokiaľ totiž bude terasa namontovaná nesprávne, napr. nebudú dodržané postupy z manuálu výrobcu, záruka od výrobcu vám zanikne,“ upozorňuje P. Klaban. Pri montáži hrá rolu aj variabilita dĺžok terasových dosiek. Čím väčší odpad pri montáži, tým viac peňazí zaplatíte zbytočne. Terasové dosky Twinson sú dostupné v dĺžkach 4, 4.5, 5 a 6 m. Pri kompozitoch dostupných v hobby marketoch sa však stretnete s doskami dĺžky okolo 3 a 4 m.
7. Údržba a čistenie
Jednou z hlavných výhod kompozitných materiálov je ich bezúdržbovosť. Jednoducho ich iba opláchnete vysokotlakovým čističom alebo aspoň záhradnou hadicou. Nie je potrebné žiadne brúsenie, natieranie alebo lakovanie. Niektoré drevoplasty však starnú rýchlejšie a dodávateľ vám následne bude ponúkať špeciálne nátery na oživenie povrchu. Materiál Twinson počas svojej životnosti žiadne renovačné nátery nepotrebuje.
Viac sa o materiáli dočítate na twinson.com/sk-sk/ a www.chcemterasu.sk
Zdroj: PR článok spoločnosti DECEUNINCK
Komentáre