Energeticky úsporné svietenie

energeticky usporne svietenie

Nariadenie EÚ o svietení v domácnostiach poskytuje európskym spotrebiteľom návod, ako nakupovať nové svetelné zdroje. Postupné nahrádzanie klasických žiaroviek úspornejšími žiarivkami predstavuje zmenu, na ktorú sa musia pripraviť výrobcovia i spotrebitelia.

Nová smernica EÚ o svietidlách pre domáce použitie končí existenciu klasických žiaroviek v európskych domácnostiach. Rozbehla postupný proces, ktorý sa začal 1. septembra 2009 a skončí v roku 2016, keď by mali z Európy vymiznúť všetky klasické žiarovky a ďalšie svietidlá náročné na spotrebu elektriny. Počas ôsmich prechodných rokov nájdeme v obchodoch rozličné alternatívy na ich náhradu. Najskôr z predajných pultov zmiznú žiarovky s výkonom vyšším ako 80 wattov a matné žiarovky, ktoré nespadajú do kategórie A energetickej účinnosti. Zákaz predaja ostatných energeticky neefektívnych žiaroviek bude nasledovať v 12-mesačných cykloch, pričom celý proces vyvrcholí v septembri 2012, keď by z regálov mali zmiznúť všetky žiarovky s výkonom nad 7 wattov. Za ten čas musia, samozrejme, výrobcovia spotrebiteľom zabezpečiť plnohodnotné svetelné zdroje na ktoré sme boli zvyknutí.

Označenie výrobkov

V prechodnom období musia obchodníci a výrobcovia zabezpečiť, aby sa do predaja dostali len schválené svetelné zdroje. Aby sme sa pri nákupe žiariviek nepomýlili, európska smernica ukladá výrobcom povinnosť uverejňovať na obaloch svietidiel jednotné informácie, ktoré budú záväzné pre všetky krajiny Európskej únie. Podľa týchto informácií si potom ľahko vyberieme žiarivku, ktorú potrebujeme. Pôjde napríklad o zrozumiteľné piktogramy, ktoré nás budú informovať o farbe svetla, životnosti v hodinách, ale aj o tom, aký príkon by mala mať žiarivka, aby sme ňou mohli nahradiť klasickú žiarovku. Nová smernica EÚ reguluje iba maloobchodný predaj, takže budeme môcť aj naďalej používať napríklad žiarovky, ktoré máme už teraz doma v zásobe. Musíme si však uvedomiť, že hoci sú energeticky úsporné výrobky drahšie, vo väčšine prípadov sa samy zaplatia už v priebehu jedného roka, keďže spotrebujú oveľa menej elektriny.

Milióny kilowatthodín

Slovenské domácnosti spotrebujú len na osvetlenie približne 630 miliónov kilowatthodín za rok. Ak by sme v domácnostiach nahradili všetky klasické žiarovky úspornými kompaktnými žiarivkami, ušetríme toľko elektrickej energie, koľko vyrobia všetky naše tepelné elektrárne za viac ako mesiac. Úspora v domácnosti pritom vďaka jednej žiarivke môže predstavovať za desať rokov približne 112,86 eur. Ich životnosť pritom môže byť až 15 rokov, počas ktorých vydržia pol milióna spínacích cyklov. Výrobcovia vyvíjajú stále nový sortiment svetelných telies, takže dnes už môžeme úsporné žiarivky použiť aj v svietidlách, v ktorých sa donedávna použiť nedali.

Úspora energie

Kompaktné žiarivky potrebujú na dosiahnutie rovnakého osvetlenia ako obyčajné žiarovky o 80 % menej elektrickej energie. Je to spôsobené tým, že obyčajná žiarovka spotrebuje až 95 % dodanej energie na žeravenie volfrámového vlákna, pričom kompaktná žiarivka využíva na tvorbu svetelnej energie výboj a svieti celým povrchom trubice. Použitím 21-wattovej kompaktnej žiarivky, ktorá zodpovedá žiarovke s výkonom 100 wattov, môžeme počas jej životnosti ušetriť na elektrickej energii vyše 120 eur a 395 kg CO2. Domácnosť so štyrmi izbami, teda približne siedmimi svietidlami, by mohla po výmene obyčajných  100-wattových žiaroviek za spomínané žiarivky ušetriť za prvý rok približne 53 eur vrátane investícií do žiariviek. Pri použití kompaktných žiariviek s 10-ročnou životnosťou vynesie táto investícia približne 113,46 eur na žiarivku za 10 rokov, teda vyše 794 eur pri siedmich svietidlách. V menšom, dvojizbovom byte s piatimi 21-wattovými kompaktnými žiarivkami ušetríme takmer 38 eur za rok a viac ako 567 eur za 10 rokov.

Osvetlenie

Svetlo kompaktných žiariviek môže mať veľké množstvo odtieňov. Na rozdiel od klasickej žiarovky, ktorá je najčastejšie číra alebo matná, si môžeme vybrať z niekoľkých farieb svetla. Od teplej „žiarovkovej“ bielej cez neutrálnu bielu až po mierne modrastý odtieň imitujúci denné svetlo. Kompaktné žiarivky s teplým svetlom môžeme použiť v obývacích priestoroch na vytvorenie útulnej atmosféry, do kuchyne sa zasa hodí kompaktná žiarivka s neutrálnou bielou a zosvetliť alebo zvýrazniť detaily interiéru sa nám podarí kompaktnou žiarivkou s farbou denného svetla. Kým začnú kompaktné žiarivky plnohodnotne svietiť, potrebujú sa 3 až 5 minút zohrievať na pracovnú teplotu. Na 75 % relatívneho svetelného výkonu sa však dostanú už po necelej pol minúte. Kompaktné žiarivky, ktoré využívajú magnetickú indukciu namiesto klasických elektród, dosiahnu 75 % relatívneho svetelného výkonu už za menej ako 5 sekúnd.

Ako žiarivka funguje?

Svetlo v kompaktnej žiarivke vzniká pomocou nízkotlakového elektrického výboja v plyne, ktorým je naplnená. Elektronický predradník sa postará o vybudenie elektród vysokým napätím a tie vyvolajú v plynovej náplni výboj, ktorý sa prejavuje neviditeľným ultrafialovým žiarením. Toto žiarenie aktivuje vrstvičku látky luminofor, nanesenú na vnútornú stenu trubice. Luminofor svieti pre nás viditeľným svetlom bez významných tepelných strát.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteDizajn a použitie

Kompaktné žiarivky už dnes môžeme použiť všade tam, kde používame obyčajné žiarovky, keďže majú väčšinou rovnaké pätice. Niekedy však musíme prihliadať na ich predĺžený tvar – z niektorých svietidiel môžu bežné kompaktné žiarivky vytŕčať, a tým spôsobiť neželané oslnenie. Žiarivky však v súčasnosti už nie sú konštruované iba ako pätica s dvomi alebo tromi zahnutými trubicami. Rôzni výrobcovia prispôsobujú svoj výrobný program požiadavkám zákazníkov na špecifický tvar či veľkosť svetelného zdroja. V ich ponuke teda môžeme nájsť aj modely s klasickým tvarom a rozmermi žiarovky či modely so špeciálnym dizajnom.

Špeciálne žiarivky

Vďaka elektronickému predradníku môžu kompaktné žiarivky disponovať rôznymi užitočnými funkciami. Niektoré majú zabudovanú dvojúrovňovú funkciu stlmovania – jednoduchým zhasnutím a opätovným zasvietením žiarivky sa jej svetelný tok zníži na polovicu a spotreba energie tak klesne o 60 %. Iné typy dokonca poskytujú možnosť plynulého stlmovania v rozsahu od 100 do 7 %. Na trhu sa objavila aj bezelektródová žiarivka založená na princípe magnetickej indukcie, ktorej amalgámová technológia dodáva vysoký svetelný tok v širšom teplotnom rozsahu ako bežné kompaktné žiarivky. Spoľahlivo sa dá rozsvietiť pri teplotách až do –15 °C. Existujú aj kompaktné žiarivky napájané 12-voltovým jednosmerným prúdom, ktoré môžeme použiť v solárnych systémoch alebo v prenosných systémoch s batériami. Inteligentné žiarivky sa dokážu automaticky rozsvietiť po zotmení a opäť sa vypnúť na brieždení.

Halogénové žiarovky

Svojím hruškovitým dizajnom a klasickou závitovou päticou predstavujú úspornú alternatívu klasických žiaroviek. Halogénová žiarovka s príkonom 28 wattov bez problémov nahradí 40-wattovú žiarovku, 42-wattovú verziu môžeme zas použiť namiesto žiarovky s výkonom 60 wattov. Halogénové žiarivky môžeme kúpiť v klasických tvaroch sklenej banky – hruškovitom, sviečkovom a reflektorovom. Takto obyčajné žiarovky nahradia halogénové bez toho, že by sme si navonok všimli nejaký rozdiel. Oproti obyčajným žiarovkám však majú dvojnásobnú životnosť (2 000 hodín, resp. 2 roky) a šetria až 30 % energie a emisií CO2. Navyše sa dajú likvidovať s bežným odpadom, zachovajú si konštantný jas počas celej životnosti a môžeme ich používať v zariadeniach, ktoré umožňujú regulovať intenzitu svetla.

Ako bolo spomenuté v článku o elektroinštalácii, výmena žiaroviek za úsporné žiarivky je iba jedným z mnohých krokov, ktoré môžeme spraviť na ceste k úspornému bývaniu. Ak sa však necítime na zásadnú rekonštrukciu inštalácií v domácností, aj jediný krôčik predstavuje posun vpred. Tým skôr, že ho do ôsmich rokov aj tak napokon všetci budeme musieť urobiť.

Text: z podkladov spoločnosti OSRAM spracoval Milan Bohunický
Foto: OSRAM
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.