Sadrokartónové podhľady
Galéria (4) Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., značka Rigips

Sadrokartónové podhľady v domácnostiach pomôžu k lepšej estetike aj akustike

Pokiaľ hovoríme o kvalite bývania, berieme pri tom do úvahy atribúty ako celkové tepelné a svetelné pohodlie v domácnosti, dobre dýchateľný vzduch, ale aj akustický komfort či moderný vzhľad. Pri stavbe alebo rekonštrukcii domácnosti ich môžete docieliť použitím sadrokartónu, ako aj samotnou konštrukciou stropných podhľadov.

Galéria

Sadrokartónové podhľady
Sadrokartónové stropné konšrukcie
Stropné podhľady s perforáciou

Špecifické stropné podhľady s perforáciou si môžeme najčastejšie všimnúť v nebytových priestoroch – kanceláriách, predajniach, nemocničných zariadeniach či konferenčných priestoroch. Výber vhodných stropných podhľadov je však dôležité riešiť aj v domácnostiach,   kde splnia nielen estetickú funkciu a ozvláštnia priestor, ale pri znížení svetlej výšky miestnosti dokážu aj vylepšiť akustické alebo tepelné vlastnosti konkrétnej miestnosti.

Treba povedať, že podhľady v domácnostiach nie sú žiadnou novinkou. Zmenil sa len materiál, z ktorého sú vyrobené. Kým v minulosti bolo použité hlavne drevo, v súčasnosti sa využívajú najmä sadrokartónové podhľady. Sú jednoduchšie na konštrukciu a lepšie spĺňajú niektoré požiadavky, napr. na protipožiarne vlastnosti, zdravotné podmienky v interiéri, ale aj mnohé iné.

Prečo sadrokartón?

Sadrokartónové konštrukcie, či už ide o podhľady, priečky alebo podlahy, dokážu priniesť do domácnosti užívateľský komfort, ako aj energetickú úsporu a nízke energetické straty. Výhodou sadrokartónových dosiek je ich mechanická odolnosť, ako aj odolnosť voči vyššej vlhkosti. Sadra totiž pohlcuje a odovzdáva vlhkosť v závislosti od aktuálnych podmienok v miestnosti, vďaka čomu sú sadrokartónové podhľady schopné zlepšovať klimatické a zdravotné podmienky v interiéri.

Výhodou je tiež minimálne narušenie okolitého prostredia v štádiu rekonštrukcie, ktorú môžete vykonať aj svojpomocne. Lídrom na sadrokartónové konštrukcie na našom trhu je značka Rigips, ktorá ponúka sadrokartónové riešenia pre rôzne druhy stavieb.

Technickí špecialisti značky Rigips vám tiež pomôžu pri výbere vhodných sadrokartónových materiálov a konštrukcií pre docielenie čo najlepšieho akustického komfortu. Práve akustika patrí totiž k jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú pre sadrokartónové podhľady. Vďaka vhodnému výberu materiálov a konštrukcií totiž môžete dosiahnuť zníženie hluku až do 27dB, čo je očividný rozdiel – už na prvé počutie. Konkrétna hodnota takéhoto zníženia hluku sa však, samozrejme, odvíja od hrúbky a materiálu nosných stien a stropov, taktiež od zvoleného systému sadrokartónových podhľadových konštrukcií.

Sadrokartónové stropné konšrukcie
Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., značka Rigips

Ideálna akustika a estetika vďaka vhodne zvoleným podhľadom

Vďaka vhodne zvoleným sadrokartónovým podhľadom dokážete upraviť akustiku v miestnosti podľa vlastnej potreby.

Na zníženie dozvukov budú najvhodnejšie mäkké, pórovité a perforované materiály, ktoré opisuje koeficient pohlcovania zvuku. Na zlepšenie počuteľnosti a zrozumiteľnosti hovoreného slova vo veľkých miestnostiach bude lepšie cielene umiestňovať tvrdé a hladké materiály s odrazom, ktoré taktiež opisuje koeficient pohlcovania zvuku. Izolovať hluk, ktorý prichádza z vonkajšieho prostredia do miestnosti alebo z priestoru nad podhľadom, dokážu najlepšie husté, tvrdé, hladké a hrubé materiály.

Vyvážené akustické vlastnosti vám pomôžu docieliť rady Gyptone či Rigitone od Rigips. Majú vhodne zvolenú hustotu jadra, ktorú tvorí upravená sadrová kryštalická štruktúra so špecifickými tlmiacimi účinkami, vďaka čomu sú vhodné pre väčšinu typov interiérov.

Pokiaľ majú sadrokartónové stropné podhľady vo vašej novej domácnosti plniť predovšetkým estetickú funkciu,  vhodným riešením sú sadrokartónové dosky Gyptone, ktoré ponúkajú zaujímavý dizajn s rôznymi typmi perforácií – obdĺžnikovými, štvorcovými či šesťuholníkovými. Okrem estetickej funkcie majú aj dobré akustické vlastnosti.

Stropné podhľady s perforáciou
Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., značka Rigips

Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., značka Rigips

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje