Prvé hniezdo (VIDEO)
Sú byty a byty. Niektoré sa honosia rozlohou, iné dizajnovými kúskami nábytku. Ani jedno, ani druhé však nie sú zárukou toho, že sa v nich budete cítiť príjemne. Ale sú aj veľké-malé byty, s ktorými sa ich majitelia ruka v ruke s architektom trochu pohrali a výsledkom je miesto, kde by ste sa rovno pri prvej návšteve pokojne uhniezdili... ako doma.
Galéria
Hrad, šišky a okolieMali šťastie. Byt našli rýchlo. Napriek rozčarovaniu z jeho roztrieštenej dispozície, učaroval im. Jeho budúci majitelia však už pri prvej obhliadke v ňom tušili skryté rezervy, ktoré sľubovali lepšie využitie bytového priestoru. „Viete, Karolínka, má dostatok fantázie a predstavivosti. Pri prvej návšteve vedela, čo bude treba urobiť,“ vysvetľuje pani architektka Cimrová na adresu domácej panej. A vedela. Podmienkou kúpy bytu bola možnosť odstrániť nenosné priečky a získať tak viac priestoru pre život pučiacej mladej rodiny. „Byt bol v ponuke tri dni, my sme prišli na štvrtý, pozreli sme si ho, konzultovali možné zmeny so statikom a na ďalší deň už sme platili zálohu,“ spomína Karolínka pokojným hlasom, ktorý mierne kontrastuje so spomienkami na prežité hektické obdobie.
Nebol to však len verdikt statika, ktorý rozhodol o kúpe ich spoločného hniezda. Na prvom mieste bol dobrý a srdcu blízky pocit zo známeho okolia, v ktorom Karolínka vyrastala. No a potom prišiel na rad výhľad z balkóna, vlastne hneď z dvoch. Ten prvý mal na svojej strane históriu – ponúkal novým majiteľom neďaleký hrad doslova na dlani. A ten druhý bol síce, čo sa týkalo výhľadového menu, o niečo skromnejší, ale kto by odolal vôni ihličia a šiškám zvedavo a bez ostychu sa predvádzajúcim pred oknami?
Ako sa byt nadýchol
Nové dispozičné riešenie vychádzalo z myšlienky čím menej, tým lepšie. Samozrejme, vec sa týkala nenosných priečok. Plán bol jednoduchý a jasný od začiatku: využiť na bývanie celú plochu bytu, nenechať sa obmedzovať zbytočne rozšafnou chodbou, ktorá podľa Karolínky zabíjala veľa miesta, ako aj nezmyselne malými izbietkami. Zrušenie dlhej a úzkej chodby, ktorá spájala všetky miestnosti, ako aj vybúranie a posunutie priečok umožnilo zrodenie novej dispozície. Bytu sa uľavilo. Rozjasnil sa, stal sa veselším a akosi ľahšie dýchal (na rozdiel od domácich a ich známych, ktorí pol roka statočne odfukovali pod náporom rekonštrukčných prác). Chodba vedno s malou izbou (kedysi spálňou) a s malou chodbičkou do tvaru L vedúcou do kuchynky sa premenili na príjemnú obývačku s kuchynským kútikom. Posunutím priečky o 60 cm smerom do obývačky súčasná spálňa (pôvodne dva metre široký slíž) získala niekoľko cenných štvorcových centimetrov navyše. Obývačke to neuškodilo a domáci sú tak uchránení od skákania do postele rovno z prahu spálňových dverí, ako mali vo zvyku ich predchodcovia. Súčasťou spálňovej zóny je aj šatník, ktorý vznikol z časti pôvodnej a kedysi všadeprítomnej chodby. A hoci jeho kapacita časom len ťažko bude súperiť s nárokmi rozrastajúcej sa rodiny, nateraz vyhovuje a významnou mierou prispieva k riešeniu problému ukladania vecí.
Čokoládová dominanta
A ako to už býva, na niečo človek príde sám, niečo odkuká a niečo mu poradí dakto druhý. Pri rekonštrukcii bytu to býva väčšinou odborník. V tomto prípade to boli nápady architektky Edity Cimrovej, ktoré urobili z veľkého-malého bytu vskutku príjemné miesto. Dominantným prvkom v obývacej izbe, ktorý upúta pohľad každého návštevníka, je sadrokartónová sčasti tmavohnedá stena s nikami so zabudovanými bodovými svetlami, kde našli svoje miesto atmosféru dotvárajúce doplnky.
„Väčšia časť rekonštrukcie bola svojpomocná,“ hovorí Karolínka. „Práci so sadrokartónom sa u nás učil jeden náš kamarát, svojím spôsobom tu bola taká skúšobňa toho, čo kto dokáže. Celé to manažoval kamarát. Ale keďže tu skončil takmer každý náš známy, ktorý šiel okolo, je samozrejmé, že boli aj hádky. No… veľa hláv,“ spomína sympatická majiteľka s úsmevom. Môžem však vyhlásiť, že ani neskúsenosť „majstrov“ a množstvo názorov sa na výsledku negatívne nepodpísali. Práve naopak. Byt so svojimi 68 štvorcovými metrami (čo nie je veľa, ale ani málo, dalo by sa povedať, že tak akurát pre mladú rodinu) vrátane jednotlivých detailov „dýcha“ príjemnou a pokoj vyžarujúcou aurou, až sa človeku nechce z neho odísť. A hoci ešte všetky práce na ňom nefinišujú, s istotou možno už teraz predvídať, že jeho definitívna podoba (ak niečo také pri intenzívnej živej prevádzke v rozrastajúcej sa mladej rodine existuje) nikoho nesklame. Príjemné „hniezdenie“…
Pozrite si video z tohoto bytu
{video_start}
/UserFiles/File/inspiracie/byt/prve-hniezdo-video-421/byt_trencin2.flv
{video_end}
Vstup do kuchynky lemuje drevená „šibenica“, ktorá okrem dekoratívnej funkcie zabraňuje otĺkaniu rohu steny. | Umývadlu, ktoré si Karolínka vybrala ako prvé, sa museli prispôsobiť rozmery kuchynskej linky. |
Ing. Edita Cimrová, autorizovaná architektka Krátko po ukončení štúdia na SVŠT na Stavebnej fakulte v Bratislave pracovala tri roky v zahraničí. Po návrate sa začala venovať výlučne navrhovaniu interiérov. V roku 1999 sa autorizovala v SKA v odbore interiér a stavebný dizajn a následne otvorila svoje interiérové štúdio SEDIA ROSSA (Červená stolička). Okrem navrhovania interiérov rodinných víl a rekonštrukcií bytov sa venuje aj navrhovaniu interiérov kaviarní, reštaurácií, hotelov a administratívnych centier. www.sediarossa.eu interier@sediarossa.eu |
Pôvodný stav: 1 – chodba, 2 – kuchyňa, 3 – kúpeľňa, 4 – WC, 5 – spálňa, 6 – izba, 7 – obývacia izba, 8 – balkón | Nový stav: 1 – chodba, 2 – kuchynský kút, 3 – obývacia izba, 4 – kúpeľňa, 5 – WC, 6 – spálňa, 7 – šatník, 8 – detská izba, 9 – balkón |
Nábytok – jedálenský stôl, stoličky, stolík pod TV, svietidlo: IKEA Sedačka: AVAKS Uhrovec Kuchynská linka: Trenab |
Martina Deríková
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom
Komentáre