Príležitostné stolovanie v kuchyni

Príležitostné stolovanie v kuchyni

Návrh novej kuchyne má neobmedzené množstvo prvkov, variant, kombinácií, ale každý z nás je iný, a preto využitie kuchyne má svoje špecifiká. Dôležité je, aby výsledok spĺňal naše požiadavky. Príležitostné stolovanie v kuchyni je vec životného štýlu a priestorových možností, ale vždy je táto požiadavka v nejakej forme splniteľná, v menšom či veľkorysejšom riešení.

Nemusí to byť len sedenie pri barovom pulte na vysokých barových stoličkách, ale i v kresielkach, na čalúnenej či drevenej lavici, kockách. Príležitostné stolovanie môže mať veľa variant dispozičného, funkčného, materiálového a estetického stvárnenia, ale vždy by malo harmonizovať s celým priestorom. Vyrobiť doplňujúce prvky pre tento typ stolovania ku každej kuchyni by nemal byť v dnešnej dobe problém.

Hĺbka príležitostného stolovania sa pohybuje v rozpätí 30 až 50 cm. Minimálna plocha na stolovanie má mať šírku 55 cm a hĺbku 35 cm. Výška barového pultu je od 100 až do 115 cm. Polobar má výšku 90 cm, teda vo výške pracovnej plochy kuchynskej linky. Tretím variantom je príležitostné stolovanie vo výške klasického stola (72 až 75 cm). Vo všetkých troch typoch treba pri návrhu počítať s dostatočným priestorom na nohy, vrchná doska by mala vyčnievať aspoň 22 cm od zvislej steny. Barová, polobarová či klasická stolička pre príležitostné stolovania by mala mať sedadlo cca o 28 cm nižšie oproti výške vrchnej hrany stolovej dosky.

 
Barové stoličky vďaka tvorivej invencii dizajnérov vnášajú do interiéru i estetický prvok elegancie na vysokej nohe. Každý rok pribúdajú v tomto sortimente nové tvary od renomovaných výrobcov. Riešenie barového pultu, ktoré je postavené na kontraste chladného kovu, teplej keramickej dlažby a tepla z plápolajúceho ohňa v krbe, určite spríjemní víkendové chvíle na chalupe.

Správna atmosféra v kuchyni, či už ako samostatný priestor, alebo v súčasnej modernej verzii ako súčasť otvoreného obytného priestoru, je vtedy, ak je všetko v súhre, zladené – dizajn, technika, ergonómia spolu s vašimi individuálnymi potrebami, životným štýlom a estetickým cítením. Stále sa potvrdzuje stará známa pravda, že pohoda, útulné prostredie nie je len o peniazoch, ale i o nápadoch, luďoch a ich hodnotových rebríčkoch. Niekoľko ukážok pre prípadnú inšpiráciu pri návrhu príležitostného stolovania vo vašej kuchyni nájdete v obrazovej prílohe.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste 
Pre toho, kto pocit tepla domova spája s rustikálnym nábytkom, môže byť inšpiráciou i takéto riešenie príležitostného stolovania v kuchyni. Ostrov situovaný v strede kuchyne slúži na prípravu jedla, ako odkladací priestor a zároveň aj pre príležitostné stolovanie, respektíve na vypitie aperitívu s kuchárkou pred podávaním jedla. Oblé línie uľahčujú ergonomické využitie pracovných plôch i priestoru. Sklený polkruhový pult pre rýchle občerstvenie funkčne i esteticky dopĺňa toto zaujímavé riešenie kuchynského polostrova.

Viera Struhařová
Foto: archív autorky a firiem Dada, Leicht, Miele, Snaidero

Komentáre

  1. Kdo by mi doporucil do kuchyne jedalensky stol?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.