Originálna rekonštrukcia chalupy v Plaveckom Štvrtku

17.05.2018
17.05.2018 (6) (1)
Originálna rekonštrukcia chalupy v Plaveckom Štvrtku

Dom, ktorý na prvý pohľad vyzerá skôr ako menšia lodička, vo svojich útrobách poskytuje miesto pre väčšiu flotilu.

Zvonka obyčajný vidiecky dom

Obývačka veľká ako loď

Výtvarníci Peter Stankovič a Monika Vančová sa, zdá sa, v ateliéri narodili, vyrástli, dokonca sa do neho aj presťahovali a dnes v ňom vychovávajú aj svojich troch milých potomkov. Mešťania od kosti sa pred niekoľkými rokmi presťahovali do starého domu, ktorý si krásne upravili. Veď posúďte sami. Obývačka je novopristavená k pôvodnému domu, od ktorého ju oddeľujú len masívne námornícke dvere. Nad nimi je „kapitánsky mostík“. Ponechaním plnej svetlej výšky krovu máte možnosť dívať sa až na „nebo“ samotného domu, ktoré je na niektorých stenách obrazne znázornené. Použitím starých trámov vykompenzovali chýbajúce trámové stropy.

Zvonka obyčajný vidiecky dom

V kuchyni nie je pracovných plôch nikdy dosť. A tak je tu jeden tip, ako si vytvoriť jednu netradičnú plochu navyše. Budete potrebovať pár starých tehál a kus starej masívnej skrine.

Kuchyňa má mnoho častí

Jedálenskú, na varenie, kde sa chystajú a koštujú dobroty, pracovnú, kde sa pracuje, a odkladaciu, kde sa váži, odkladá, ale aj košíkuje. Tvorivý talent umelcov vykukne aj v kuchyni. „Moja mama hovorí, že som si začal kresliť už vo dvoch rokoch, čo však bolo len čmáranie po knihách a všade, kam som dosiahol. Pamätám sa, že sa ma ako päťročného pýtali, čím budem, tak som odpovedal, že „malárom“. Odvtedy si nespomínam na chvíľu, keď by som bol bez ceruzky alebo bez štetca,“ spomína si Peter. „Mám to šťastie, že sa dnes môžem venovať veciam, ktoré ma bavia, aj keď cesta k tomuto stavu nebola ľahká. Ale vždy som tu mal svojich priateľov a zázemie. A tak je môj dnešný život ako moja hudba a obrázky – jednoducho funky.“

Zvonka obyčajný vidiecky dom

Ako riešili izoláciu starého domu

Peter a Monika chceli spočiatku odstrániť vlhkosť podrezaním muriva. Objavili však spôsob odvlhčovania starých domov na princípe magnetokinézy, čo majiteľom domu ušetrilo prácu a ako hovorí Peter – „bolo to bez bordelu a dokonca to funguje“. V priebehu vysúšacej fázy prebieha súčasne magnetokinetické odsolovanie. Malá časť vlhkosti muriva sa odparuje von a transportuje pritom v kapilárnej vode rozpustené soli starých omietok. Priemerná doba vysychania je jeden a pol až dva roky a fáza odparovania trvá niekoľko mesiacov. Po odstránení týchto starých, zasolených omietok mohli už dom definitívne povrchovo upraviť.

Zvonka obyčajný vidiecky dom

Historická spálňa

Spálňu obývajú Peter s Monikou aj so svojimi dvoma synmi. Konštrukcia manželskej postele, bezpochyby svetového originálu, vznikla v rukách kreatívnej výtvarníčky, teraz už maminy na plný úväzok, Moniky. O obrázkové záhlavie a zánožie sa zas postaral Peter.

Text Lucia Pristachová Hô-Chí
Foto Dano Veselský
Zdroj časopis Urob si sám 5/2018

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
aa | 17.05.2018, 20:56
cele zle
Prečítajte si
Reklama