/ Chalupa /

Ako si vyskladať ohnisko v záhrade alebo pri táborení

image 35702 25 v1

A aj na varenie. Ohnisko má oproti záhradnému kozubu tú výhodu, že na ňom môžete aj variť, napríklad chutný kotlíkový guláš. Prinášam niekoľko tipov, ako si môžete vyskladať ohnisko v záhrade alebo aj pri táborení v prírode.

ZAPUSTENÉ OHNISKO

Priemer je 1,7 m, doplnené je pozváraným roštom na nožičkách na grilovanie. Vyložené je kamennými kockami. Ideálne je použiť čadič alebo tufy, žule sa radšej vyhnite. Aj s roštom rátajte s cenou 200 – 300 €. Výhodou je, že steny sa nahrejú, takže hrejú ako pec. Bude vhodné na pečenie živánskej. Ak sedíte pri ohni, zohreje aj nohy, čo vyvýšené ohniská nedokážu.

PLECHOVÉ OHNISKO

Toto je vyrobené u remeselníka a aj s kotlíkom vyjde asi na 150 €. Výhodou je, že je prenosné, neznečistíte si ním podklad a môžete ho na zimu odložiť. Bude pre vás vhodné, ak máte stiesnený pozemok.

PRENOSNÁ SÚPRAVA NA GULÁŠ

Dobrý deň, rozhodol som sa prispieť do rubriky nápady a zlepšováky. Posielam svoj kovový stojan na guláš. Je univerzálny, praktický, prenosný. Je možné umiestniť ho kdekoľvek v záhrade. Celá zostava – ohnisko, držiak s kotlíkom a polička na koreniny – je nastoknutá na kovovej plotovej rúre s priemerom asi 6 cm. Objímky sú z rúry s o stupeň väčším priemerom. Prispôsobil som ich tak, že všetky 3 prvky zostavy možno okolo základnej tyče otáčať, takže keď je oheň príliš silný, otočí sa kotlík alebo ohnisko tak, aby plameň hrial iba na jednej strane, čím sa zoslabí. Taktiež polica na koreniny je otočná do strán. Jedinečnou výhodou je, že pri zakladaní ohňa si nezničíte trávnik a nezašpiníte si pozemok.

Vzdialenosť ohniska od zeme sa dá jednoducho regulovať. Objímka na kotol je z pásoviny širokej 6 cm, ktorú som zakrúžil „na kolene“, podobne aj obruč poličky. Plechy na ohnisko majú hrúbku 3 mm a pozvárané sú zvnútra, takže zvary na povrchu nevidieť. Povrch som ozdobil v snahe napodobiť ľudový, resp. salašnícky štýl. Zárezy sú vytvorené uhlovou brúskou, priehlbiny priebojníkom. Materiál som mal doma, ale ani pri kúpe by nebol drahý. Celkový čas na prácu odhadujem na 10 hodín. Mojou jedinou investíciou bol kotlík s objemom 14 l a pokrievkou – kúpil som ho za 17 €. Na výrobu treba mať zváračku, stôl so zverákom a zámočnícke náradie. K dobrému gulášu je však potrebná dobrá partia, inak sa guláš nepodarí.

František Halečka


OHNISKO Z DISKU

Tu je môj nápad ohniska, ktoré som si sám vyrobil z 2 plechových automobilových diskov (14- a 13-palcový). Vymyslel som ho preto, lebo som nemal kde na dvore spraviť klasické ohnisko na otvorený oheň a nechcel som mať neporiadok z obhorených kusov dreva a popola. Tak som pozváral 2 disky a k 14-palcovému som privaril 3 rúrky ako nôžky. Pôvodne som mal len 1 disk, ale keď sme si grilovali, musel som až zalievať pahrebu pre vysokú teplotu, lebo všetko sa veľmi škvarilo. Tak som v disku vyrezal dno a zospodku som prizváral 13-palcový disk.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteOhnisko ukladám na starý plech. Pod ohnisko som dal aj starý plech na pečenie. Doň nalejem vodu a slúži mi ako lapač popola a uhlíkov. Aspoň sa neobávam možnosti požiaru pri opekaní alebo grilovaní, keď pofukuje vietor, a na dvore mám čisto. Po opekaní nechám gril vychladnúť, popol vylejem do kompostu a odložím. Je to veľmi jednoduché, na materiál aj financie nenáročné. Treba len troška zručnosti. A každý, kto si chce také ohnisko spraviť, si ho vie ešte aj upraviť podľa vlastných predstáv.

Michal Ficík

PREFABRIKÁT

Ohniská z betónových segmentov vám vždy vyjdú presne, nemusíte dorezávať alebo lámať kamene. Hodí sa tomu, komu neprekáža umelý vzhľad a chce mať rýchlo postavené ohnisko. Predávajú sa aj ohniská z jedného kusa betónu. Superlacný variant je použiť šachtovú skruž s výškou 25 alebo 50 cm, ktorú kúpite od 20 €. Drahšia bude doprava, takéto skruže vážia 200 kg a viac.

ELEGANTNÉ ZÁHRADNÉ SEDENIE

so štvorcovým nadzemným ohniskom a grilom si vyžaduje murovanie so šamotovou maltou a tehlami. Vonkajšia strana ohniska má dĺžku 1,5 m. Obklad je z tehlových pásikov. Spolu s kamennou terasou vás materiál na takéto niečo môže vyjsť na 1 700 €.

Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Foto: isifa/Shutterstock, Michal Ficík, František Halečka
Zdroj: časopis Urob si sám 8/2016

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.