Nové číslo hobby magazínu Urob si sám 04/2012 už v predaji
Galéria (8)

Nové číslo hobby magazínu Urob si sám 04/2012 už v predaji

Milí čitatelia, nastávajúce obdobie by sa dalo krátko zhrnúť v slogane: Nová jar, nový život, nová vláda. Jar a život spolu súvisia, lebo zima s mrazom je porazená, svetlo a teplo víťazí a všetko sa prebúdza k novému životu. Rastliny, stromy a kvety začínajú hýriť farbami. Do farebného obrazu sa začína miešať bzukot hmyzu a štebotanie vtáčikov. S týmto všetkým naberáme nový dych aj my ľudia, pracujeme na roliach a v záhradách, aby sme z darov prírody získali čo najviac.

Galéria

Keďže poslaním nášho mesačníka je pomáhať vám pri uskutočňovaní užitočných prác, pozrime sa, čím prispejeme k vašej snahe v tomto vydaní.
Rubrika Ovocná záhrada je zameraná na ríbezle – druhy, vysádzanie a pestovanie. Dopĺňajú ju užitočné poznatky zo zakladania biozáhonov, na ktorých možno dopestovať zdravú zeleneniu a liečivé bylinky bez chémie pre celú rodinu. Vďaka nášmu Kalendáru záhradkára nepremeškáte začiatky dôležitých prác. Vás, ktorí sa venujete pestovaniu črepníkových rastlín, iste poteší návod na pestovanie málo náročnej orchideje – cimbídie a sladkej liečivej rastliny – stévie. Samozrejmosťou sú užitočné tipy týkajúce sa záhrady, balkóna aj interiéru.
S prichádzajúcou jarou sa však prebúdza aj naše stavebníctvo. To, čo sme plánovali postaviť, zrekonštruovať, obnoviť či prerobiť, sa možno práve v tomto roku dočká realizácie.
Stavbe komína a moderným stavebným materiálom na jeho stavbu sa venujeme v téme čísla. Nejde iba o to, aby mal komín dobrý ťah, ale aby dlhodobo spoľahlivo a bezpečne plnil svoju funkciu pri tepelných spotrebičoch na rôzne druhy paliva.
Po zime zvyčajne kontrolujeme ako prvú strechu. Zanechalo na nej mrazivé počasie a návaly snehu najmä na severe Slovenska svoje stopy? Ak áno, dlho neotáľajme, lebo zanedbané, hoc aj drobné poškodenie strechy môže zapríčiniť veľké problémy – nielen v strešnom plášti, ale aj v ďalších konštrukciách domu. Výmena strešnej krytiny je preto témou našej rubriky Rekonštrukcie.
S blížiacimi sa sviatkami jari sa možno púšťate do úpravy interiéru. Na našich stránkach vám ponúkame návod na uloženie novej podlahy – či už z parkiet, alebo krytiny z PVC, ako aj informácie o náradí, ktoré budete potrebovať pri úprave stien a podlahy keramickým obkladom.
Okrem týchto hlavných tém nájdete v čísle viacero tipov a dobrých nápadov od profesionálov i domácich majstrov.
Milí čitatelia, najdôležitejšou témou prichádzajúcich sviatkov Veľkej noci je víťazstvo ľudského života nad smrťou. Kde zvíťazil život, tam sa z veľkých problémov stávajú maličkosti, ponad ktoré sa ľahko prenesieme a nájdeme pokoj a vzájomné porozumenie. Žičím to vám, členom vlády i poslancom a všetkým obyvateľom Slovenska.

Stanislav Botur

Náhľad

Nezabudnite! Súťaž pre Vás. Si šikovný? Tak sa ukáž!
SÚŤAŽ O NAJKRAJŠÍ DOM


Foto na titulnej strane: thinkstock.com


Z OBSAHU:

str. 16
Požiarna bezpečnosť domu
Pri požiarnej bezpečnosti stavieb sa sledujú viaceré kritériá. Je to trieda reakcie stavebného výrobku na oheň, šírenie požiaru po povrchu konštrukcie, požiarna odolnosť konštrukcií a konštrukčné úpravy. Požiarnu bezpečnosť môžeme zvýšiť použitím elektrickej požiarnej signalizácie a pripravenými hasiacimi zariadeniami.

str. 40
Stévia
Sladká tráva, ktorá lieči

Cukor je zákerná droga. Jeho zabijacké pôsobenie je pozvoľné, nebadané a veľmi chutné. Výsledkom sú zápalové ochorenia, ktoré sú spolu s obezitou predstupňom civilizačných chorôb. Rozumnejší únik
z neodolateľnej chuti na sladké je jesť sladkú prírodu – napríklad stéviu.

str. 44
Stavba komína
Pri návrhu komína by sme mali zohľadňovať viacero hľadísk: veľkosť miestnosti, druh spotrebiča, situovanie kozuba, veľkosť ohniska, materiál, protipožiarne požiadavky, architektonické požiadavky, druh paliva, prieduch, prívod vzduchu a iné.Viac sa dočítate v časopise Urob si sám apríl 2012
  –>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje