Nové číslo hobby magazínu Urob si sám 04/2012 už v predaji

Nové číslo hobby magazínu Urob si sám 04/2012 už v predaji

Milí čitatelia, nastávajúce obdobie by sa dalo krátko zhrnúť v slogane: Nová jar, nový život, nová vláda. Jar a život spolu súvisia, lebo zima s mrazom je porazená, svetlo a teplo víťazí a všetko sa prebúdza k novému životu. Rastliny, stromy a kvety začínajú hýriť farbami. Do farebného obrazu sa začína miešať bzukot hmyzu a štebotanie vtáčikov. S týmto všetkým naberáme nový dych aj my ľudia, pracujeme na roliach a v záhradách, aby sme z darov prírody získali čo najviac.

Keďže poslaním nášho mesačníka je pomáhať vám pri uskutočňovaní užitočných prác, pozrime sa, čím prispejeme k vašej snahe v tomto vydaní.
Rubrika Ovocná záhrada je zameraná na ríbezle – druhy, vysádzanie a pestovanie. Dopĺňajú ju užitočné poznatky zo zakladania biozáhonov, na ktorých možno dopestovať zdravú zeleneniu a liečivé bylinky bez chémie pre celú rodinu. Vďaka nášmu Kalendáru záhradkára nepremeškáte začiatky dôležitých prác. Vás, ktorí sa venujete pestovaniu črepníkových rastlín, iste poteší návod na pestovanie málo náročnej orchideje – cimbídie a sladkej liečivej rastliny – stévie. Samozrejmosťou sú užitočné tipy týkajúce sa záhrady, balkóna aj interiéru.
S prichádzajúcou jarou sa však prebúdza aj naše stavebníctvo. To, čo sme plánovali postaviť, zrekonštruovať, obnoviť či prerobiť, sa možno práve v tomto roku dočká realizácie.
Stavbe komína a moderným stavebným materiálom na jeho stavbu sa venujeme v téme čísla. Nejde iba o to, aby mal komín dobrý ťah, ale aby dlhodobo spoľahlivo a bezpečne plnil svoju funkciu pri tepelných spotrebičoch na rôzne druhy paliva.
Po zime zvyčajne kontrolujeme ako prvú strechu. Zanechalo na nej mrazivé počasie a návaly snehu najmä na severe Slovenska svoje stopy? Ak áno, dlho neotáľajme, lebo zanedbané, hoc aj drobné poškodenie strechy môže zapríčiniť veľké problémy – nielen v strešnom plášti, ale aj v ďalších konštrukciách domu. Výmena strešnej krytiny je preto témou našej rubriky Rekonštrukcie.
S blížiacimi sa sviatkami jari sa možno púšťate do úpravy interiéru. Na našich stránkach vám ponúkame návod na uloženie novej podlahy – či už z parkiet, alebo krytiny z PVC, ako aj informácie o náradí, ktoré budete potrebovať pri úprave stien a podlahy keramickým obkladom.
Okrem týchto hlavných tém nájdete v čísle viacero tipov a dobrých nápadov od profesionálov i domácich majstrov.
Milí čitatelia, najdôležitejšou témou prichádzajúcich sviatkov Veľkej noci je víťazstvo ľudského života nad smrťou. Kde zvíťazil život, tam sa z veľkých problémov stávajú maličkosti, ponad ktoré sa ľahko prenesieme a nájdeme pokoj a vzájomné porozumenie. Žičím to vám, členom vlády i poslancom a všetkým obyvateľom Slovenska.

Stanislav Botur

Náhľad

Nezabudnite! Súťaž pre Vás. Si šikovný? Tak sa ukáž!
SÚŤAŽ O NAJKRAJŠÍ DOM


Foto na titulnej strane: thinkstock.com


Z OBSAHU:

str. 16
Požiarna bezpečnosť domu
Pri požiarnej bezpečnosti stavieb sa sledujú viaceré kritériá. Je to trieda reakcie stavebného výrobku na oheň, šírenie požiaru po povrchu konštrukcie, požiarna odolnosť konštrukcií a konštrukčné úpravy. Požiarnu bezpečnosť môžeme zvýšiť použitím elektrickej požiarnej signalizácie a pripravenými hasiacimi zariadeniami.

str. 40
Stévia
Sladká tráva, ktorá lieči

Cukor je zákerná droga. Jeho zabijacké pôsobenie je pozvoľné, nebadané a veľmi chutné. Výsledkom sú zápalové ochorenia, ktoré sú spolu s obezitou predstupňom civilizačných chorôb. Rozumnejší únik
z neodolateľnej chuti na sladké je jesť sladkú prírodu – napríklad stéviu.

str. 44
Stavba komína
Pri návrhu komína by sme mali zohľadňovať viacero hľadísk: veľkosť miestnosti, druh spotrebiča, situovanie kozuba, veľkosť ohniska, materiál, protipožiarne požiadavky, architektonické požiadavky, druh paliva, prieduch, prívod vzduchu a iné.Viac sa dočítate v časopise Urob si sám apríl 2012
  –>

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.