Čo číha na váš dom alebo byt?

Čo číha na váš dom alebo byt?

Väčšina z nás má predstavu, aký typ domu či bytu by chcela vlastniť. Zdatnejší dokonca zvládnu aj debatu o spotrebe energie na vykurovanie či ohrev teplej vody. Vedeli by ste však zhodnotiť aj otázky ako kvalita izolácie, hlučnosť miestností či statika? Ponúkame vám pár tipov, ktoré môžu pomôcť pri zhodnotení technického stavu vášho budúceho vysnívaného domova.

Statika

Azda najviditeľnejšími príznakmi statických nedostatkov nehnuteľností sú pukliny. Ako laik však budete mať pravdepodobne problém rozoznať puklinu, ktorá vznikla opotrebovaním omietky (pri starších stavbách) od tých, ktoré hlásia vážnejší problém. Práve problémy so statikou patria k tým najťažšie riešiteľným – jednou z možností sú nákladné injektáže, no v skutočnosti bez odborného posudku nemáte nikdy istotu, že je problém riešiteľný.

Neexistuje zlé počasie, ale zle postavený dom

Izolácie, ktoré chránia dom pred únikmi tepla a naopak, pred vniknutím vody do konštrukcie, predstavujú veľmi ťažko odhaliteľný problém. Extrémnym príznakom nezvládnutých izolácií sú tak mokré mapy či plesne, ktoré však vznikajú až po nejakom čase. Pri novostavbách sú preto ťažko identifikovateľné. V prípade novej budovy vám nezostáva nič iné, len si vypýtať detailné informácie o type a hrúbke izolácií a poradiť sa s odborníkom.

Hluk

Je jedno, či sa zaujímate o dom či o byt, zvukovú izoláciu by ste nemali podceňovať. Zvuková izolácia je tiež jednou z technických vlastností nehnuteľnosti. Ak sa dom alebo byt nachádza pri rušnej ceste, overte si, ako tesnia okná. Ak sú orientované smerom na hlavný ťah, berte do úvahy fakt, že vám v lete okrem hluku budú život znepríjemňovať aj výfukové plyny.

Stiahnite si brožúru „7 rizík, ktoré číhajú na vašu nehnuteľnosť“ na webe SPP

V prípade, že ide o byt v novostavbe, informujte sa, či bola pri výstavbe použitá zvuková izolácia medzi poschodiami, ale aj jednotlivými bytmi. Ak zvuková izolácia chýba, pripravte sa na to, že ranný budíček vám urobí mladý pár s novonarodeným bábätkom odvedľa.

Spádovanie strechy a balkónov

Zlé spádovanie strechy, balkónov alebo terás ľahko identifikujete po daždivom počasí – v zle vyspádovaných častiach sa jednoducho drží voda. Niekedy je tento problém relatívne neškodný, inokedy môže mať vážne dôsledky: vlhnutie konštrukcie či stien alebo tvorbu plesní priamo pod parketami, čo je už život ohrozujúce situácia. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteNechajte to na odborníkov

Ak chcete mať istotu a nie ste práve špecialista na technický stav nehnuteľností, obráťte sa radšej na odborníkov. Niektorí kupci to riešia tak, že si na obhliadku vezmú svojho kamaráta architekta či inžiniera. Pozor, ani to však nemusí byť zárukou kvalitného posudku – architekt alebo inžinier vidí do problému viac ako laik, no menej ako odborník na jednotlivé technické detaily.

Užitočným nástrojom je napríklad Inšpekcia budov od SPP, pri ktorej vám odborníci pomôžu odhaliť skryté technické chyby bytu či domu a vypracujú posudok, v ktorom sú spomenuté všetky potenciálne technické riziká. V rozšírenej verzii dokonca môžete získať návrh na opravu týchto problémov a ocenenie opravy problematických konštrukcií.

S inšpektorom od SPP je navyše možné nehnuteľnosť skontrolovať ešte pred jej kúpou, aby ste mali istotu, že nekupujete mačku vo vreci. Opravy niektorých vyššie spomínaných nedostatkov vás totiž môžu vyjsť na tisíce eur.

Foto: Nemopas, Dollar Photo Club

ZDROJ PR článok spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s. 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.