Tri osvedčené triky, ako zistiť, že ananás je už zrelý

Ananás v obchode
Zdroj: istock.com

Pri niektorých druhoch ovocia zistíme veľmi ľahko, či je zrelé alebo nie, neraz v priebehu pár sekúnd. Avšak existuje ovocie, ktoré nesie tajomstvo zrelosti ukryté v sebe. Rovnako ako melón, aj ananás neukáže na prvý pohľad či je vhodný na konzumáciu alebo ešte potrebuje pár dní dozrieť.

Textúra ananásu vás neprivedie k zisteniu, či je zrelý alebo nie. Tieto tri tipy vám však prezradia, či je pripravený na tanier.

Otestujte listy ananásu

Najjednoduchšia indícia zrelosti ananásov. Každý plod má približne 30 až 40 špicatých tmavozelených listov, ktoré sú veľmi podobné agáve a sukulentom. Na nezrelom ananáse sú tieto húževnaté listy pevne vsunuté do plodu a je ich ťažké odstrániť bez silného ťahania. Keď ananás dozrieva, jeho listy sa menia, uvoľňujú. Ak sa vám darí jednotlivé listy odstrániť ľahko, len pri miernom ťahu, je to znamenie, že je zrelý.

Mladý rastúci ananás
Mladý rastúci ananás. Zdroj: istock.com

Ovoňajte spodok plodu

Nezrelé ananásy nemajú arómu. Na druhej strane, úplne zrelé ananásy majú špeciálny ľahko rozpoznateľný pach. Ovoňajte jeho spodok. Zrelý plod vydáva sladkú a bohatú vôňu, ktorá pripomína sladkú chuť zrelého ovocia. Ak cítite sladkú vôňu, je to signál, že ste si vybrali aj sladkú chuť, ktorá už potlačila kyslé tóny nezrelých plodov.

Ananás v obchode
Ananás v obchode. Zdroj: istock.com

Skontrolujte farbu plodu

Väčšina milovníkov ananásov tento spôsob zisťovania zrelosti plodov pozná, ale pre úplnosť ho stojí za to zdôrazniť. V supermarketoch sa ananás často javí ako zelený. Zelené plody sú nedozreté. Ananás je zrelý a pripravený na konzumáciu vtedy, keď nažltne – a to nielen na malom kúsočku.

Najlepší znak zrelosti je, keď má ananás aspoň jednu stranu žltú. Pozor, keď zmizne všetka zelená, už môže byť prezretý.

Ako skladovať ananás

Podarilo sa vám vybrať perfektný ananás a máte chuť ho uložiť do chladničky. Nie je to najlepší nápad! Ak nie je váš ananás úplne zrelý, skladujte ho mimo chladničky, pretože narušíte proces dozrievania a nikdy sladký nebude.

Zrelý ananás
Zrelý ananás. | Zdroj: istock.com

Do chladničky môžete uložiť úplne zrelý ananás pred tým, ako ho nakrájate, aby sa vychladil (keď plod zožltne, znamená to, že vtedy ho môžete dať do chladničky – inokedy nie). Zrelý ananás z chladničky spotrebujte v priebehu troch dní, neskladujte ho dlhšie.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.