Zvonček prostredný
Galéria (8) Zdroj: iStock

Zvončeky sú ozdobou každej záhrady. Viete, ako si ich vypestujete?

Zvončeky sú vďaka svojmu tvaru, bohatému kvetenstvu a farebnosti ozdobou každej záhrady. Campanula medium, ako sa mu hovorí v latinčine, je dvojročnou rastlinou. Hodí sa do skupinovej výsadby, ale vynikne aj samostatne. Pochádza z južnej Európy. Viete, čo potrebuje, aby sa mu u vás darilo?

Galéria

Zvonček prostredný
Zvonček
Zvonček prostredný
Zvonček
Campanula medium “Champion Pink“
Zvonček
Campanula medium “Champion Pink“

Zvonček prostredný obdivujeme kvôli množstvu kvetov, ktoré dokážu na jednej stonke naraz kvitnúť. Priemerne dosahuje výšku 50 až 65 centimetrov (dnes sú nižšie i vyššie odrody), rozrastá sa na šírku 30 až 45 centimetrov. Obľubuje plné slnko, ale darí sa mu aj v čiastočnom tieni. Pôda by mala byť dobre odvodnená, rovnomerne vlhká, neutrálna. Kvetov sa dočkáme druhý rok na začiatku leta. Najčastejšie ho vidíme v bielej, ružovej, fialovej a modrej farbe.

ružové zvončeky
Zdroj: iStock

Ako si vypestovať zvonček zo semiačka?

V záhradkárskych predajniach kúpite aj odrastené priesady, nadšenci pestovania sa však určite viac potešia vlastnoručne vypestovaným kvetom. Nie je to nič zložité. Semená treba zasadiť do zeminy v podnose na pestovanie priesad už koncom zimy. Posypte ich vermikulitom – prírodným inkubačným substrátom a jemne postriekajte vodou z rozprašovača. Ak je to možné, v miestnosti, kde zvončeky pestujete, udržiavajte teplotu 18 až 21 stupňov Celzia.

Za 3-4 týždne sa objavia sadenice. Premiestnite ich do slnečného okna a stále udržiavajte rovnomerne vlhkú pôdu, nie však premokrenú. Akonáhle uplynie nebezpečenstvo mrazov, môžete sadenice vysadiť do záhrady.

Prvý rok kvety nečakajte, zvonček bude mať iba listy. Avšak druhý rok sa dočkáte krásnej odmeny.

biele zvončeky
Zdroj: iStock

Nároky zvončeka na svetlo, hnojenie a vodu

Napriek tomu, že zvonček prežije aj v čiastočnom tieni, predsa len má radšej slnečné miesto. Vtedy zakvitne bohatšie. Už pred vysadením primiešajte do pôdy kompost, ktorý zvýši úrodnosť pôdy, zároveň však zlepšuje aj odvodňovanie. Počas celého vegetačného obdobia potrebuje pravidelnú zálievku. Na konci jari pridajte vyvážené hnojivo.

Choroby a škodcovia zvončekov

Medzi bežných škodcov týchto krásnych kvetov patria vošky, roztoče, slimáky. Z chorôb často zápasia s múčnatkou a hrdzou. Vzhľadom na výšku rastliny, im ponúknite oporu – buď tyč alebo kovovú konštrukciu. Chráňte ich pred prudkým vetrom.

fialové zvončeky
Zdroj: iStock

Obľúbené odrody zvončeka

Ak nemáte ešte s pestovaním tejto dvojročnej rastliny skúsenosti, vyberajte si odolnejšie odrody. Zvončeky sú na trhu v množstve kultivarov a zmesí semien. Obľúbené sú tieto:

  • Campanula medium var calycanthema alba: kultivar vysoký 60 až 90 centimetrov, biele kvety
  • Campanula medium “Bells of Holland“: 45 centimetrov vysoký kultivar, ktorý má ružové, fialové alebo biele kvety
  • Campanula medium “Champion Pink“: 60 centimetrov vysoký kultivar s ružovými kvetmi
ružové zvončeky Champion Pink
Zdroj: iStock
ružové zvončeky Champion Pink
Zdroj: iStock
  • Campanula medium “Dwarf Bella Mix“: nižšia 35-centimetrová odroda, modré, fialové, ružové alebo biele kvety
  • Campanula medium “Double Melton Mix“: 90 centimetrov vysoký kultivar, tmavo ružové, svetloružové alebo fialové kvety, zvláštnosťou sú dvojité kvety.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.