ixia farebna zmes

Ixia – farebná zmes

So svojimi strapcami jasnej farby je nádherný jav. Môžeme ju sadiť aj do kvetináča.

Kvetinové cibule a hľuzy musia byť až do obdobia výsadby skladované na chladnom, suchom a dobre vetranom mieste. Cibuľoviny sú najkrajšie, ak ich pestujete v skupinách po viacero rovnakých alebo naopak – úplne odlišných kusoch. Pestovaním vo výsadbovej miske zabránite poškodeniu hrabošmi a po období kvitnutia si uľahčíte vyberanie cibúľ z pôdy.

Pred výsadbou cibuľovín prekopte zvolený záhon do hĺbky aspoň 25 cm a pridajte trochu hnojiva, ak je pôda chudobná na živiny. Dbajte na vhodnú dobu a správnu hĺbku výsadby.

Zlaté pravidlo
Výsadba sa vám vždy podarí, ak cibuľku zatlačíte do hĺbky, ktorá zodpovedá dvojnásobku výšky cibuľky. K vysokorastúcim kvetinám, ako sú napr. dálie, sa oplatí už pri výsadbe umiestniť opornú tyč. Okrem toho takto ľahko spoznáte, kde ste cibuľku zatlačili do zeme. Skracovaním stredného výhonku docielite silnejšie a hustejšie kvetenstvo rastliny. Za suchého leta je potrebné dbať na dostatočnú zálievku, pretože len tak rastlina dobre porastie.

Čo možno neviete
I po období kvitnutia je treba rastlinu zalievať, lebo cibule naďalej rastú, až do zažltnutia a odumretia listov. Už v tejto dobe sa rastlina pripravuje na kvitnutie v ďalšom roku a potrebuje tak mnoho dôležitých živín. Preto sa zalieva ako pred, tak i – a to je dôležité – po odkvitnutí.

Nebojte sa vyskúšať rôzne farebné variácie – červené alebo biele tulipány obklopené modrými hyacintmi, alebo fialové korunkovky obkolesené veľkokvetými bielymi tulipánmi.

Viac na www.sieberz.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje