image 39524 25 v1

Urob si sám 4/2017 je tu! Záhradné altánky! 108 strán kvalitného čítania!

Veľká súťaž - predplaťte si časopis a vyhrajte cenu! od architekta: Drevený a luxusný murovaný altánok • Staviame štvorcový altánok • Altánok ako z rozprávky • Čo vysadiť k altánku? • Inšpiratívne altánky! Záhrada a dvor: Apríl v záhrade • Lunárny kalendár • Aprílová poradňa • Trávnik na jar • Veľký prehľad trávnych zmesí  

Vyvýšené záhony • Užitočné netopiere • Ako chovať sliepky v záhrade?
Krása v byte: Glazúrovaná miska • Podnosy na maškrty • Medvede pre deti • Papierové taštičky
Praktický kôš na bielizeň • Stolársky projekt: Šikovná skrinka!
Stavba a rekonštrukcia: Pasívny dom – robíme základy • Prehľad hydroizolácií spodnej stavby• Príprava na montáž vodovodnej batérie • Stavebná poradňa: Ako zatepliť strechu?​

K tomu veľa ďalších tipov a nápadov. Želáme vám príjemné čítanie!

Májové vydanie vyjde už 20. apríla! Špeciál – stavba 2017 nájdete na pultoch od 10. mája!

Z OBSAHU: 

Altánok ako z rozprávky

Nemusíte „vysoliť majland“ za altánok, ak má vyzerať príjemne a útulne. Tento priam pozýva priateľov, aby si posedeli pod strechou a niečo si ugrilovali v malom záhradnom kozube. Hrubé prírodné drevo a pálená škridla idú pekne k sebe. Materiál aj s prácou vyjde pod 2 000 eur.

Murovaný altánok pri garáži

Luxusný murovaný altánok s vírivou vaňou a kozubom sa hodí k moderným domom s plochou alebo pultovou strechou. Hlavnou výhodou tejto kompaktnej stavby je, že spája viacero prvkov na jednom mieste. Celková cena materiálu aj s vybavením je zhruba 15 000 €.

8 popínavých šplhúňov k altánku

K altánu patrí zeleň. Vďaka nej sa zmení na nepoznanie a bude v ňom ako v raji. Môžeme si vybrať prevísajúce rastliny, ktoré si vysadíme do závesných nádob, alebo sezónne popínavky k stenám altánov.

Šikovná skrinka do každej miestnosti

Je účelná a krásna. Príjemne prekvapí jej mimoriadne priaznivá cena. Kým za sklami máte pestrý sortiment porcelánu a jedálenských nádob, navrch položíte hriankovač, kávovar či rošt na krájanie pečiva. Ergonómia vás osloví už pri prvom zoznámení, dizajn si jednoducho zamilujete.

Vyberáme trávne osivo

Pri zakladaní trávnika si treba vedieť správne vybrať. Pýtate sa čo? V prvom rade trávnu zmes. Rozhodujúce je nielen zloženie pôdy, ale aj aktivity, ktoré bude musieť trávnik zniesť – záhradné grilovačky, hru detí, pobyt vašich domácich miláčikov.

Ako upevniť vodovodné vývody?

Iba ten, kto už niekedy montoval potrubia, vie, aké je ťažké osadiť vodovodné vývody, teda nástenky, tak, aby boli v jednej rovine, rovnobežné a kolmé na stenu. Akokoľvek sa snažíte, ústie sa otočí nesprávnym smerom a dokonalý výsledok nie a nie dosiahnuť. Požičajte si správny vercajg a prácu urobíte ako profesionál!

Vyvýšené záhony

Vysoká efektívnosť pestovania najmä úžitkových rastlín je vždy vítaným prínosom pre každého záhradkára. Ak k tomu pridáme ešte aj farebný šmrnc, vytvoríme zo záhrady oázu lahodiacu oku plnú chutných vitamínov. Pestujte efektívnejšie aj dekoratívnejšie!

Kŕdeľ sliepok v záhrade

Využite záhradu aj na dochovanie mäsa a vajec bez chémie! Chutnú praženičku z oranžových žĺtkov domácich vajíčok a priam liečivú babkinu slepačiu polievku môžeme mať po celý rok aj my len zato, že sa pustíme do chovu sliepok v záhrade a venujeme im trochu miesta a starostlivosti.

Základy pasívneho domu

Ako sa odlišuje stavba základov a prvej dosky od bežných domov? Čo, základy? Nuž, veď sa vykopú, dovezie sa betón v miešačke, výkopy sa zalejú betónom a je to! Taký je pohľad ľudí prechádzajúcich okolo stavenísk. A odrazu je dom postavený. Pri budovaní základov však treba dávať pozor na veľa dôležitých vecí.

Zdobená miska z keramiky

Ak máte doma bežný jedálenský tanier, pravdepodobne vyšiel z výrobnej linky v tisícovej sérii, zatiaľ čo misky, sošky či džbánky z obchodov s umeleckými predmetmi sú jedinečné originály. Jeden taký si môžete vyrobiť a vymaľovať aj vlastnoručne. Staňte sa víkendovými hrnčiarmi!

Podnosy na dobroty

Ak chystáte na jar záhradnú oslavu, nechajte sa inšpirovať výrobou jednoduchých podnosov na dezerty. Postačia vám k nim staré bambusové misky a drevené kruhy. Spolu s návodom na výrobu podnosu získate aj recept na chutný zákusok

Šikovné darčekové taštičky

Papierová taštička v tvare minikabelky je originálnym balením na rôzne menšie darčeky, ktorá zaujme všetky ženy. Použiť ju možno aj ako dekoráciu alebo na servírovanie rôznych maškŕt. Na jej výrobu stačí jediný kus papiera. Rýchlo a lacno – za 2 €!

Praktický kôš na bielizeň!

Vlastnoručne vyrobený kôš na bielizeň sa od ostatných líši nielen svojou veľkosťou, ale aj farebným spracovaním. Po naplnení špinavou bielizňou ho nemusíte prenášať − vďaka praktickým kolieskam ho pohodlne dopravíte až k práčke. Poriadok musí byť!

Vyberáme hydroizolácie

Pred výstavbou rodinného domu je potrebné posúdiť základové pomery stavebného pozemku, na ktorom sa chystáte stavať. Je totiž rozdiel, či budete realizovať základy alebo spodnú stavbu na parcele s alebo bez vysokej hladiny spodnej vody.

Zatepľujeme šikmú strechu

Ak si neviete na svojej stavbe s niečím rady, napíšte nám a možno práve vašu otázku vyberieme ako tému poradne. Iste tak pomôžeme viacerým čitateľom. Svoje otázky a fotografie zasielajte na poradnauss@jaga.sk

Predplatné časopisu

Ukážka z časopisu:

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje