Najkrajšie záhrady z celého sveta

Najkrajšie záhrady z celého sveta

Objavili sme pre vás záhradné úpravy z rôznych prostredí, medzi ktorými nechýbajú záhrada pri dome, jazierko, hustý a udržiavaný trávnik ani nádherné záhony plné pestrofarebných kvetov.

ZÁHONY A CHODNÍKY

Kvety a kríky anglickej záhrady sú učebnicovo usporiadané a tvoria stúpajúce kulisy, ktoré upokojujú pozorovateľa. Chodníček predlžuje pohľad do okolia a svojimi zákrutami opticky zväčšuje priestor. Trávny chodník navodzuje dojem čistej prírody, čo umocňujú ružové kríky.

dobrá rada

Trávnik
Veľa ľudí si myslí, že trávnik nepotrebuje starostlivosť. Ak vám na vzhľade trávnika nezáleží, môžete nechať všetko na prírodu, no krásu mu to neprinesie. Treba teda nielen kosiť a zavlažovať, ale aj prihnojovať, ošetrovať proti burinám, prevzdušňovať, prerezávať či upravovať okraje.

stromy

ČEREŠŇOVÉ STROMY V PLNOM KVETE

Udržať čistý trávnik pod takouto nádhernou alejou si vyžaduje každodennú námahu. Širokú aleju tvoria japonské čerešne – sakury. Ružová farba evokuje sviežu jarnú atmosféru. Čerešňa japonská (Cerasus japonica) má veľké množstvo nádherných odrôd s výškou od 2 do 10 m.

záhon

PREKRÁSNY KVETINOVÝ ZÁHON

Tento záhon žiari farbami kvetov od jari až do jesene. Úpravu, v ktorej prevláda červená, fialová a žltá, formuje oblúkovito vedený obrubník. Rastliny vhodné do celoročne kvitnúcich záhonov nájdete na www.mojdom.sk.

modrý dom

MODRÝ DOM OBKLOPENÝ TRÁVNIKOM

V takomto starobylom panskom sídle v rezidenčnej štvrti (Anglicko) môže oddychovať aj prezident. Dopĺňa ho široký dvor zdôraznený rozľahlou trávnou plochou a jediným košatým stromom. Univerzálna trávna zmes umožní pestovanie trávnika na okrasu, ale aj na rekreačný šport.

DVOR PLNÝ FAREBNÝCH NÁPADOV

Dvorček nemusí mať vždy takú podobu, akú sme videli u susedov, v knihách a katalógoch. Stačí zapojiť do hry trochu nápaditosti a z blatistého dvora sa stane plavebný kanál, v ktorom sa plavia lode. Kvety a predmety sú všade a dokopy to tvorí idylický farebný chaos. Z dreveného mostíka možno pozorovať rybky v hlbočinke (Holandsko).

dobrá rada

Dvor
Nie je nič horšie, ako keď záhradu tvorí zmes rôznych štýlov. Ak sa do vidieckej záhrady zakomponuje prvok japonskej, prípadne do mestskej záhrady prírodne ladená kompozícia s rybníčkom, vresoviskom či imitáciou lesa, bude to pôsobiť ako päsť na oko.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteNEŽNÁ JARNÁ PREDZÁHRADKA

Na výzore predzáhradky rodinného domu ­Massachusetts (USA) vidieť snahu majiteľa, ktorý dbá aj o okolie. Trávnik s viacfarebným záhonom ohlasuje príchod jari v usadlosti na predmestí. Ak chcete, aby vám narcisy pekne vykvitli, treba ich vysadiť už na jeseň.

BAZÉN V SÚZNENÍ S PRÍRODOU

Štruktúra dna, terasy a krivky bazéna pôsobia harmonicky. Kto háda, že z nich cítiť ázijský vplyv, nie je ďaleko – je to na čínskom ostrove Hainan v tropickom podnebnom pásme. Ak sa na plochy k bazénu umiestnia aj rastliny, nemusí to vôbec vyzerať zle. Nemôžu však dominovať – skôr kompozíciu nenásilne doplnia. Voda a množstvo farieb sem môžu prilákať veľa zaujímavých živočíchov, napríklad aj motýle.

náš TIP
Je úplne jedno, či budete mať vo svojej záhrade menšie alebo väčšie jazierko. Dokonca nezáleží ani na jeho hĺbke. Najdôležitejšie je, že voda bude v záhrade zastúpená.


JAPONSKÁ ZÁHRADA

Japonci sú majstri v umení pestovania bonsajov – na kúsku záhrady stvárnia akýkoľvek typ prírody v zmenšenej mierke. Bonsajové kríky, červené javory, k tomu rybník so špeciálnymi kaprami a zurčiaci vodopádik navodzujú meditatívnu atmosféru. Minijazierko uprostred lúčky je úsporné a množstvo rastlín pri ňom vynikne oveľa viac ako v klasickom záhone. Voda v záhrade upúta, osvieži a pomôže rastlinám ku krajšiemu vzhľadu.

dobrá rada

Jazierko
Jazierko je atraktívne len vtedy, ak je jeho okolie vhodne vysadené. Nevhodné sú suchomilné druhy trvaliek, prípadne letničiek, ako aj rozložitejšie stromy a kry.


VODOPÁD V SUBTROPICKEJ ZÁHRADE

Nádherný park neďaleko indického Bombaja umožňuje relax ľuďom, ale aj život voľne žijúcim zvieratám. Zoo a botanická záhrada v jednom s krásnym vodopádom, to všetko ozdobené palmami a vodnými pobrežnými rastlinami. Pod vodopádom sú malé rastlinné ostrovčeky – zelenú farbu rastlín vyváži prirodzená farba kameňa.

Text: Stanislav Botur, Daniel Košťál
Foto: thinkstock.com 
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.