10 rád pri výbere kosačky

10 rád pri výbere kosačky

Na prvý pohľad sa okrem ceny v mnohom nelíšia. Majú rôzny VÝKON motora, šírku záberu, objem koša a niektorým nechýba pojazd. Že ste pri výbere prehliadli niektoré z ich KĽÚČOVÝCH VLASTNOSTÍ, zistíte až doma, keď sa z vás začne vytrácať RADOSŤ Z KOSENIA. Na čo by ste mali myslieť, kým sa rozhodnete pre konkrétny MODEL? Poradíme vám.

1. MANIPULÁCIA

Pri 60 koseniach počas sezóny veľmi záleží na tom, čo všetko musíte absolvovať pred každým kosením. Z relaxu sa môže stať strašiak iba preto, že budete musieť ťažkú benzínovú kosačku vynášať po ôsmich schodíkoch alebo pre svoju umeleckú náturu raz do mesiaca preseknete napájací kábel ľahkej elektrickej kosačky. Hmotnosť kosačky a druh jej pohonu by mali byť odpoveďou na možnosti uskladnenia i vaše návyky. Dnes už nie sú na výber iba benzínové a elektrické kosačky. V ponuke sú akumulátorové modely a trávnikové roboty, ktoré môžu byť v niektorých situáciách doplnkovou voľbou.

2. MANÉVROVATEĽNOSŤ

Trávnaté plochy kladú rozdielne nároky na manévrovateľnosť. Na veľkom obdĺžnikovom pozemku rovnom ako futbalové ihrisko stačí iba kráčať za širokou kosačkou s pohonom a viesť ju tak, aby vznikol geometrický vzor s dokonalým vzhľadom. Ak je však trávnatá plocha romanticky začlenená do okrasnej výsadby a záhradných dekorácií, úzka tlačená kosačka je lepšou voľbou. Ľahký skelet oceníte, ak sa trávnik rozkladá na niekoľkých terasovitých stupienkoch. Vždy platí pravidlo, že kosačka by sa mala dostať k okrajom všade, kde je to čo len trochu možné. Pomôže aj taká drobnosť ako rozchod kolies, ktorý je užší ako šírka žacieho noža.

Wolf Garten BluePower37E, Mountfield

3. VÝKON

Čím väčšiu plochu trávnik pokrýva, tým silnejší motor kosačka potrebuje, aby ste pri kosení nestrávili viac času, ako je nutné. Na malú trávnikovú dekoráciu okolo terasy vystačí kosačka s výkonom motora 1 800 W. Do veľkého dvora a na malé záhumnie počítajte s 3 kW, ak je trávnik navyše v miernom svahu alebo zaberá ešte väčšiu plochu, pri výbere by ste sa mali priblížiť k výkonovej hranici 5 kW. S výkonom motora stúpa aj šírka záberu, buďte však obozretní. S kosačkami je to ako s motorovými pílami. Dlhá lišta ani široký záber pri rovnakom výkone motora viac práce nespravia.

4. HLUČNOSŤ

Hustej zástavbe nesvedčí, keď sa cez víkend ozýva po okolí rachot kosačky. Preto pri výbere nepodceňujte údaj o hlučnosti. Rozdiel 3 dB znamená, že hluk je dvojnásobný. Takže aj zdanlivo malé hodnoty môžu znamenať podstatný rozdiel v tom, ako veľmi budete pri kosení obťažovať seba i susedov. Elektrické a akumulátorové kosačky sú vždy tými najtichšími, pri benzínových možno však hľadať oporu v nových dokonalejších motoroch.

5. VÝŠKA KOSENIA

Čím dlhší trávnik pestujete, tým lepšie odoláva suchému počasiu a záťaži. Nie každá kosačka vám však umožní udržiavať ho v  dĺžke 8 či 10 cm. Modely určené na krátke dekoratívne trávniky nepočítajú s viac ako s 55- či 60-milimetrovým zdvihom noža nad terén. Líši sa aj spôsob nastavovania výšky kosenia. Komfortnejšie a zložitejšie modely umožňujú centrálne nastavovanie jednou rukou. Vysoký zdvih by mal byť samozrejmosťou aj na pozemkoch s nerovnosťami či krtmi.

Benzínová kosačka Dolmar PM-46 S
Motor Briggs&Stratton 500/158 cm3, 2 kW pri 2 900 ot/min, záber 46 cm, objem koša 60 l, výška kosenia 3 – 7,5cm, hmotnosť 32,3 kg. Na trávnik do 1400m2. Oceľové šasi, 1-stupňový pohon kolies, štartovanie lankom, mulčovanie, cena 420 €.

6. POJAZD

Niet pochýb, že s veľkými kolieskami s hlbokým dezénom osadenými na ložiskách sa po trávniku jazdí lepšie ako s jednoduchšou výbavou. Zvlášť ak je kosačka vybavená pohonom kolies, ktoré ju bez námahy ťahajú v teréne do kopca. Výbavy modelov sa však líšia. Plná výbava poskytujúca kompletný komfort počíta s pohonom všetkých štyroch kolies a umožňuje plynule meniť rýchlosť pojazdu páčkou. Vďaka tomu je možné kosiť aj vyššiu trávu, ktorá vyžaduje pomalšie napredovanie. Pri tlačení kosačky po chodníku je prínosom, ak je v stredovej časti dezénu vyvýšený pás.

7. ZBERNÝ KÔŠ

Mulčovanie je pri kosení trávnika skôr kompromisným manévrom ako žiadanou funkciou. Vždy je prospešnejšie trávu zbierať do koša a kompostovať ju. Veľký objem koša, jeho nízka hmotnosť a trvácne vyhotovenie sú zárukou toho, že pri kosení budete tráviť viac času pri tlačení kosačky ako pri vysýpaní koša. Pred plastom uprednostnite textilné vaky, všímajte si aj spôsob zakladania a vyťahovania koša z kosačky. Žiaľ, žiadny výrobca vám neprezradí, do akej miery je možné kôš skutočne naplniť.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste



8. SPÔSOB KOSENIA

Nie všetky kosačky používajú na to, aby skrátili prerastené steblá trávy, dva alebo štyri rotujúce nože. Pri vysokých otáčkach je štandardom odseknúť prečnievajúcu časť ostrím noža, vretenovité nože fungujú vďaka protistojnej hrane ako nožnice. Namiesto trhania a sekania strihajú. Je to vhodné hlavne pri trávnikoch strihaných nakrátko, kde je potrebné chrániť porast pred unikaním vlahy z poškodených plôch stebiel a listov. Samostatnou kategóriou sú bubnové kosačky, ktoré si poradia aj s porastom siahajúcim nad vaše kolená.

Akumulátorová kosačka Viking MA 339
Na trávniky do 300 m2. Pracuje takmer nehlučne. Akumulátor Li-Ion 36 V, záber 37 cm, výška kosenia 3 až 7 cm, objem koša 40 l, hmotnosť bez akumulátora 12 kg. Mulčovanie. Akciová cena bez akumulátora a nabíjačky 349 €.

9. POHODLIE A BEZPEČNOSŤ

Výrobcovia sa radi pýšia doplnkovými vlastnosťami, ktoré podstatne zvyšujú komfort práce s kosačkou. Automatický sýtič a dekompresný ventil sú predpokladom, že kosačku naštartujete jediným zatiahnutím šnúry, pri elektrickom štartovaní stačí namiesto ťahania iba stlačiť gombík. Polohovateľná a naklápateľná rukoväť zvyšuje komfort obsluhy, praktickým bezpečnostným doplnkom je spojka žacieho noža. Pri vysýpaní trávy pri bežiacom motore či premiestňovaní kosačky totiž odpojí nôž. Každá páčka, ergonomické tvarovanie či lepšia dostupnosť ovládacích prvkov sú na nezaplatenie.

10. ÚDRŽBA

Nároky kosačiek na údržbu sa líšia. Elektrickú stačí po sezóne vyčistiť, akumulátorovej sa treba z času na čas pozrieť aj na stav batérií. Najväčšiu si pozornosť si pri údržbe vyžadujú benzínové kosačky. Ostrenie nožov, výmenu oleja a  čistenie filtrov možno zvládnuť aj v domácej dielni. Aby motor pracoval vždy v správnych otáčkach a žacie nože boli dokonale vyvážené, kosačka by mala po každej sezóne navštíviť odborný servis, v ktorom nechýba potrebná výbava ani na tieto úkony.

Rýchly sprievodca výberom

Krátky anglický trávnik
Vretenová kosačka s elektrickým alebo benzínovovým pohonom. Vyžaduje pravidelné kosenie, vlhký porast nie je problémom.
Trávnik okolo terasy, malá trávnatá plocha
Elektrická rotačná kosačka so zberným košom. Výkon motora v rozsahu od 1 200 do 1 800 W.
Trávnik v celom dvore, členité plochy
Benzínová tlačená kosačka so záberom 40 až 46 cm a výkonom motora do 3 kW.
Veľkoplošný trávnik vo dvore a na záhumní, svahovitý terén
Benzínová kosačka s pojazdom. Záber od 46 do 53 cm, výkon motora až do 5kW.
Veľké trávnaté plochy
Rider alebo záhradný traktor, s ktorými je možné pohodlne manévrovať po trávnatej ploche.–>

NOVINKY 2013

Viking MB 253 T

Na trávnik do    1 800 m2
Motor:  Kohler Courage XT-6.75 OHV SC    2,2 kW/2 800/min
Záber:   51 cm
Výška kosenia:  2,5 — 7,5 cm
Zberný kôš na trávu:    55 l
Hmotnosť:    33 kg
Vlastnosti:  oceľové šasi, 1-stupňový pohon kolies, štart — stop systém štartovania, mulčovanie
Akciová cena:    449 €

Wolf-Garten Ambition 46 AB

Na trávnik do    1 000 m2
Motor:    Briggs&Stratton 450 Series SV    1,9 kW/2 900/min
Záber:      46 cm
Výška kosenia:    2,5 — 9 cm
Zberný kôš na trávu:    60 l
Hmotnosť:    31 kg
Vlastnosti:   oceľové šasi, 1-stupňový pohon kolies, štartovanie lankom. mulčovanie
Akciová cena:    399 €, Mountfield

Husqvarna LC 56 AWD

Na trávnik do    2 000 m2
Motor:   Honda GCV160 OHC    2,8 kW kW/ 2900 /min
Záber:    56 cm
Výška kosenia:    3 — 11 cm
Zberný kôš na trávu:    68 l
Hmotnosť:    37,7 kg
Vlastnosti:   oceľové šasi, 1-stupňový pohon všetkých 4 kolies s reguláciou rýchlosti, štartovanie lankom, mulčovanie
Cena:       755 €

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: Husqvarna, Makita, Mountfield, Stihl
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. ak kosime travu casto, a nenechame ju narast vysoku, vzdy je lepse ju kosit s mulcovacim kitom, ako so zbernym kosom. Zbytky travy, ktore po mulcovani vobec nie su vidiet, su najlepsiem hnojivom pre travnik..

  2. Dalsia vyhoda uzkych kosaciek je ze mozu mat lahsi (tensi) noz a krajsie posekaju. Kosit na 10 cm (napr. luku) sluzi uplne ina trieda kosaciek, nevhodna na dom. travnik. Benz. kosacka by mala mat co najmenej vselijakych kurvitok (napr. spojku na nozi, 4×4 pohon). Preco si autor mysli ze textilny vak je lepsi ako plastovy nevedno (okrem toho ze sa cezen prasi ked je sucho). Ziadna debata o benz. motoroch (ceny, chod, servis).

  3. ako už napísal kolega je dôležitý charakter porastu, ale pre mňa najdôležitejší bol zadný kôš (manipulácia a veľkosť)

  4. Petrikk999 says:

    Zdravím, mám takú celkom velku zahradu pri chalupe a uz som tom zodral 3 kosačky a uz ma fakt nebavi kupovat pod chvílou novú. Chcem už kupit nieco co ozaj vydrzí a nech to aj mulčuje. Dočíral som sa, že SABO je fakt dobrá kvalita a chcem kúpit model kde si môzem nasadit mulčovaciu sadu. Máte s tým niekto skusenosti? Ďakujem

  5. @ Petrikk999 My mame SABO 47-VARIO uz 10 rokov, kupena pouzivana a stale funguje bez problemov. Bolo treba vymenit noz a klinovy remen a trochu opravit pripojenie rucky na sasi. Ale sme tak spokojni, ze Ideme teraz kupit novy model aj ked sa jedna o pomerne drahu kosacku.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.