image 44333 25 v1

Ako prezimovať fuksie

Počas leta som si vytvorila krásnu zbierku fuksií. S blížiacou sa jeseňou však u mňa narastajú obavy, či dokážem tieto krásne rastliny prezimovať. Čo by ste mi odporučili pred zimou, ako sa mám o ne postarať? (Júlia B., Majcichov)

Fuksie môžete nechať vonku čo najdlhšie. Určite sa s ich prenášaním na zimovisko neponáhľajte. Ak by aj hrozili skoršie mrazíky, len ich zakryte bielou netkanou textíliou. Nemalo by však byť viac ako –5 °C. Fuksie inak celkom dobre prezimujú, z ich kvetov sa budete tešiť aj nasledujúcu sezónu.

Kríky vždy pred prezimovaním zrežte asi o tretinu. Tak odstránite možné zárodky chorôb a škodcov. Nezabudnite odstrániť aj všetky suché, žlté a poškodené listy, ako aj suché kvety, prípadne kvetné puky, ktoré by už nevykvitli. Substrát zavlažte a rastliny preneste na chladné a svetlé miesto, nie však do vykúrenej miestnosti. Ideálne sú verandy, zimné záhrady či schodiská. Vyhnite sa umiestneniu v tme.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje