Ako prezimovať fuksie

image 44333 25 v1

Počas leta som si vytvorila krásnu zbierku fuksií. S blížiacou sa jeseňou však u mňa narastajú obavy, či dokážem tieto krásne rastliny prezimovať. Čo by ste mi odporučili pred zimou, ako sa mám o ne postarať? (Júlia B., Majcichov)

Fuksie môžete nechať vonku čo najdlhšie. Určite sa s ich prenášaním na zimovisko neponáhľajte. Ak by aj hrozili skoršie mrazíky, len ich zakryte bielou netkanou textíliou. Nemalo by však byť viac ako –5 °C. Fuksie inak celkom dobre prezimujú, z ich kvetov sa budete tešiť aj nasledujúcu sezónu.

Kríky vždy pred prezimovaním zrežte asi o tretinu. Tak odstránite možné zárodky chorôb a škodcov. Nezabudnite odstrániť aj všetky suché, žlté a poškodené listy, ako aj suché kvety, prípadne kvetné puky, ktoré by už nevykvitli. Substrát zavlažte a rastliny preneste na chladné a svetlé miesto, nie však do vykúrenej miestnosti. Ideálne sú verandy, zimné záhrady či schodiská. Vyhnite sa umiestneniu v tme.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.