Ako pestovať sedmokrásky, aby vám v záhrade krásne kvitli

pole sedmokrások
Zdroj: istock.com

Sedmokrásku obyčajnú vďaka krásnym drobným bielym kvietkom so žltým stredom poznajú snáď všetci. Je to trvalka, ktorá sa z roka na rok rozmnožuje a zväčšuje kvetenstvo. Nádherne pôsobí ako výplň medzi záhonmi a na spestrenie prázdnych miest v záhrade. Čo potrebujete o pestovaní sedmokrások vedieť, aby vás potešili svojou krásou?

Sedmokrásky Bellis perennis sú považované za symbol nevinnosti a nádeje. A to predovšetkým kvôli ich čistej bielej farbe a jednoduchému vzhľadu. Pre sedmokrásky je najdôležitejšie dostatočné slnko. Preto sa hodia na slnečné pláne, miesta, kde je slnko po väčšinu dňa. Ak ich pestujeme viac, každá rastlinka by mala mať dostatok priestoru, aby sa dala ľahko udržiavať a všetky jej časti mali prístup k slnku. Dariť sa jej bude na okraji trávnikov alebo v ozdobných kontajneroch umiestnených na slnku. Ak nemá dostatok slnka, prežije, ale bude menej kvitnúť.

sedmokrásky v záhrade
Zdroj: istock.com

Akú pôdu potrebujú sedmokrásky?

Predovšetkým úrodnú a dobre odvodňovanú. Potrebuje dostatok živín – fosfor, dusík, draslík a menšie množstvo vápnika, síry, železa, horčíka a ďalších. Pred zasadením pridajte hnojivo, tým do pôdy dostanete dusík. Oplatí sa do pôdy pridávať počas rastu aj kompost, rastlina bude dobre kvitnúť počas celého leta až do jesene. Okolo stoniek nahrňte mulč. Udrží vlhkosť, chladí pôdu, čím ju chráni pred vyschnutím a poškodením od priameho slnka a postupne pomôže pridávať do pôdy ďalšie živiny.

Ako sadiť sedmokrásky?

Sedmokrásky ľahko vyrastú aj zo semiačok, nemusíte kupovať priesady. Predpestujte si ich v pôde s rašelinou. Pri sadení priamo do záhrady sa kvety objavia na druhý rok po vysadení. Nezabúdajte, že rastliny čoskoro rozkošatejú a potrebujú medzi sebou priestor 50 až 90 centimetrov. Trpasličie odrody môžete vysadiť bližšie k sebe. Tie sú zvyčajne aj odolnejšie voči chladu ako klasické sedmokrásky. Zelené časti kvetov sa líšia podľa odrody, zvyčajne majú svieže lesklé listy. Vyššie odrody potrebujú ochranu pred silným vetrom a niektoré vyžadujú podporu. Okrem toho, že nám zdobia záhradu, sú vhodné aj na rez – ľahko si nimi vyzdobíme domácnosť.

sedmokrásky v záhone
Sedmokrásky v záhone | Zdroj: istock.com

Ako často polievať sedmokrásky?

Táto trvalka je celkom tolerantná voči suchu. Vlhká pôda jej škodí, ľahko hnije, preto ju zalievajte opatrne. I keď je sedmokráska trvalka, žije pomerne krátko – len iba pár rokov. Ak teda chcete mať stále tieto príjemné kvietky v záhrade, každý rok vysádzajte nové rastliny.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestemiska so sedmokráskami
Zdroj: istock.com

Liečivé účinky sedmokrásky obyčajnej

Sedmokráska je okrem krásy užitočná aj vďaka liečivému efektu. Najviac účinných látok obsahujú kvety na jar. Sušia sa v tieni a v dobre vetraných miestnostiach. Vysušené ich stačí skladovať v uzatvorených tmavých obaloch. Sedmokráska sa najčastejšie využíva pri ochoreniach horných dýchacích ciest, zahlienení, na vykašliavanie, ale aj ako prísada do kúpeľa. Podporuje hojenie rán, podliatin, opuchov a má tiež protizápalový efekt. Bylinkárky z kvetov robili aj silný sirup proti kašľu či tinktúru proti vyrážkam.

 

Sabína Zavarská

Foto: istock

Komentáre

  1. Laco Gaura says:

    hlúposti, sedmokrásky sa vysievajú samy prirodzene – bez prihnojovania (v trávnikoch kosených najmä strunovou kosačkou). Som im za to vďačný – bez veľkej námahy skrášľujú aj desiatky rokov záhradu.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.