5 tipov, ako sa starať o narcisy vo váze, aby vám vydržali čo najdlhšie. Niektoré vás prekvapia!

Narcisy vo váze
Zdroj: istock.com

Narcisy sú nádherné jarné kvety – či ich pestujeme v kvetináčoch, na záhrade alebo si kúpime rezané do vázy. Narcisy vo váze okamžite vyvolajú jarnú pozitívnu atmosféru, o to smutnejšie je, že do týždňa zvädnú. Poznáte triky, ako udržíte tieto jarné kvety dlhšie svieže a krásne aj po odrezaní?

Kúpte (alebo zberajte) ich ešte ako púčiky

Určite je lákavé dať do vázy narcisy v plnom kvete, ale potom musíte rátať s tým, že čoskoro odkvitnú. Radšej si kúpte alebo odrežte narcisy, ktoré ešte len pučia, respektíve, keď sa okvetné lístky práve vynárajú z ochranného obalu. Vo váze vydržia oveľa dlhšie.

Narcisy vždy oddeľujte od ostatných kvetov

Narcisy určite vyzerajú dobre v kombinácii s inými kvetmi, ale včas sa zastavte. Tieto kvety totiž produkujú toxickú, dráždivú šťavu, ktorá rýchlo vytvára kalnú vodu plnú baktérií. Preto nikdy neumiestňujte narcisy do nádoby s inými druhmi kvetov – ostatné by neprežili.

Zrežte stonky a nedávajte priveľa vody

Predtým, ako narcisy umiestnite do vázy, upravte ich skrátením stonky rovným priečnym rezom (nie do 45° uhla ako iné druhy kvetov). Ďalšia odlišnosť – narcis by mal byť umiestnený v plytkej vode, pretože v hlbokej vode sa mäkké stonky rýchlejšie rozložia.

Narcisy vo váze
Zdroj: istock.com

Vodu vymieňajte každé dva dni

Menšie množstvo vody znamená aj pravidelné dopĺňanie, respektíve výmenu. V ideálnom prípade narcisom vymeňte vodu každé 2 dni. Vždy však dodržiavajte nízku hladinu.

Neumiestňujte ich blízko ovocia

Odrody narcisov s väčšími hlavičkami zvyknú vydržať dlhšie ako menšie a jemnejšie druhy. Nevystavujte ich na priame slnko a neumiestňujte vázu do blízkosti ovocia. Prečo?

Dozrievajúce ovocie uvoľňuje plyn – etylén, ktorý spôsobuje vädnutie rezaných kvetov. Rýchlosť vädnutia by bola podstatne rýchlejšia.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.