Narcisy vo váze
Zdroj: istock.com

5 tipov, ako sa starať o narcisy vo váze, aby vám vydržali čo najdlhšie. Niektoré vás prekvapia!

Narcisy sú nádherné jarné kvety – či ich pestujeme v kvetináčoch, na záhrade alebo si kúpime rezané do vázy. Narcisy vo váze okamžite vyvolajú jarnú pozitívnu atmosféru, o to smutnejšie je, že do týždňa zvädnú. Poznáte triky, ako udržíte tieto jarné kvety dlhšie svieže a krásne aj po odrezaní?

Kúpte (alebo zberajte) ich ešte ako púčiky

Určite je lákavé dať do vázy narcisy v plnom kvete, ale potom musíte rátať s tým, že čoskoro odkvitnú. Radšej si kúpte alebo odrežte narcisy, ktoré ešte len pučia, respektíve, keď sa okvetné lístky práve vynárajú z ochranného obalu. Vo váze vydržia oveľa dlhšie.

Narcisy vždy oddeľujte od ostatných kvetov

Narcisy určite vyzerajú dobre v kombinácii s inými kvetmi, ale včas sa zastavte. Tieto kvety totiž produkujú toxickú, dráždivú šťavu, ktorá rýchlo vytvára kalnú vodu plnú baktérií. Preto nikdy neumiestňujte narcisy do nádoby s inými druhmi kvetov – ostatné by neprežili.

Zrežte stonky a nedávajte priveľa vody

Predtým, ako narcisy umiestnite do vázy, upravte ich skrátením stonky rovným priečnym rezom (nie do 45° uhla ako iné druhy kvetov). Ďalšia odlišnosť – narcis by mal byť umiestnený v plytkej vode, pretože v hlbokej vode sa mäkké stonky rýchlejšie rozložia.

Narcisy vo váze
Zdroj: istock.com

Vodu vymieňajte každé dva dni

Menšie množstvo vody znamená aj pravidelné dopĺňanie, respektíve výmenu. V ideálnom prípade narcisom vymeňte vodu každé 2 dni. Vždy však dodržiavajte nízku hladinu.

Neumiestňujte ich blízko ovocia

Odrody narcisov s väčšími hlavičkami zvyknú vydržať dlhšie ako menšie a jemnejšie druhy. Nevystavujte ich na priame slnko a neumiestňujte vázu do blízkosti ovocia. Prečo?

Dozrievajúce ovocie uvoľňuje plyn – etylén, ktorý spôsobuje vädnutie rezaných kvetov. Rýchlosť vädnutia by bola podstatne rýchlejšia.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje