Môže sa pestovať orlíček aj v nádobe?

Môže sa pestovať orlíček aj v nádobe?

V našej záhrade sa rozmnožil samovýsevom orlíček. Je na mnohých miestach. Moja priateľka ma požiadala o zopár rastlín, vraj videla pekné kompozície v nádobách na terase, v ktorých dominovali práve orlíčky. Naozaj sa bude dariť týmto trvalkám aj v nádobách? Sama nad tým začínam totiž uvažovať. (Jana V., Bratislava)

Áno, je to tak, orlíček patrí k trvalkám, ktoré sa dajú pestovať aj v nádobe – musí však byť vyššia a hlbšia a treba ju naplniť kvalitným humóznym substrátom obohateným o kompost. Dôležitý je aj otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Rastliny treba presadiť zo záhrady, kým sú maličké, tak sa lepšie ujmú. Čím dlhšie budete otáľať, tým viac sa znižuje šanca na ich ujatie. Pokojne si nimi vysaďte nádoby aj v hustejšom spone, napokon, iste vám ide nielen o kvety, ale aj o listy.

Potom rastlinky výdatne zalejte – orlíčky sú totiž mimoriadne náročné na vlahu, najmä na jar. Keď ich budete pravidelne zavlažovať, krásne sa rozrastú a potešia vás množstvom kvetov. Prihnojovať ich netreba, vystačia si s kompostom. Vyhraďte im polotienisté miesto – tu sa cítia najlepšie. Zoskupte si viaceré nádoby. Takto pestuje orlíčky minimum ľudí. V čase konania záhradkárskych výstav si môžete zakúpiť aj orlíčky nižšieho vzrastu, ktoré sú vhodné do nádob. V ponuke sú viaceré pekné kultivary.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.