image 36177 25 v1
Galéria (20)

Jedinečný chuťový zážitok v podobe smotanového zákusku s pudingom

Kombinácia karamelového pudingu v ceste a smotanovo-šľahačková pokrývka s posýpkou z pražených orechov a strúhanej čokolády je neskutočne lahodná a poskytuje nádherný chuťový zážitok.

Galéria

Smotanový zákusok s pudingom - DSC_0518
Smotanový zákusok s pudingom - DSC_0519
Smotanový zákusok s pudingom - DSC_0523
Smotanový zákusok s pudingom - DSC_0526
Smotanový zákusok s pudingom - DSC_0528
Smotanový zákusok s pudingom - DSC_0531
Smotanový zákusok s pudingom - DSC_0533
Smotanový zákusok s pudingom - DSC_0535

Ingrediencie:

rozpis je na plech 30 x 40 cm

5 vajec
250 g kryštálového cukru
125 g hladkej múky
125 g hrubej múky
50 ml oleja
50 ml vlažnej vody
2 KL prášku do pečiva
1 PL kakaa
štipka soli

puding

800 ml mlieka
2 bal. karamelového pudingu v prášku 40 g (puding môžete použiť akýkoľvek, podľa vlastnej chuti)
6 PL kryštálového cukru

smotanová vrstva

500 ml lahôdkovej kyslej smotany
250 ml šľahačkovej smotany
2-3 PL práškového cukru
12 g práškovej želatíny

okrem toho

hrsť nadrobno posekaných vlašských orechov
cca 15 g horkej čokolády (na strúhanie)

Postup:

Žĺtka dobre našľaháme s cukrom, až kým nezdvojnásobia svoj objem. Pridáme vodu, prešľaháme, pridáme olej, prešľaháme.

Uvaríme puding. V mlieku rozšľaháme 2 práškové pudingy, pridáme cukor a za stáleho miešania uvaríme puding. Stačí, ak iba začne hustnúť, nemusíme ho variť úplne dohusta, pretože sa upečie v ceste. Odstavíme ho na chvíľu bokom (občas premiešame, aby sa neutvorila koza). Dokončíme piškótu.

Do našľahaných žĺtkov pridáme preosiatu múku zmiešanú s práškom do pečiva. Nakoniec jemne, krúživými pohybmi vmiešame tuhú penu z bielkov, ktorú sme vyšľahali v osobitnej miske so štipkou soli. Z cesta odoberieme polovicu a do jednej pridáme 1 PL preosiateho kakaa, jemne premiešame, druhú polovicu cesta necháme svetlu.

Na vymastený a múkou vysýpaný plech nalejeme svetle cesto. Urovnáme. Opatrne (pomalým širokým pásom) polejeme svetlé cesto kakaovým cestom. Ak je potrebné, môžeme ho mäkkou stierkou jemne rozotrieť po povrchu svetlého cesta. Lyžicou (prípadne malou naberačkou) v pásoch nalejeme puding na vrch tmavého cesta. Použite celý puding, aj keď sa vám bude zdať, že je ho veľa.

Vidličkou krúživými pohybmi všetky tri vrstvy špirálovite zmiešame. Čím menšie špirály, tým lepší výsledný efekt.

Pečieme pri teplote 180 stupňov asi 30 minút. Kontrola špajľou (keď sa kraje začnú oddeľovať od plechu, je zákusok upečený. Zákusok po upečení ma zvráskavený vzhľad, ktorý prekryjeme smotanovo-šľahačkovou plnkou. Necháme poriadne vychladnúť.

Keď je zákusok vychladnutý urobíme plnku.

Najprv si však opečieme na suchej panvici nadrobno posekane vlašské orechy. Odstavíme bokom.

Želatínu pokropíme 2 PL studenej vody a necháme napučať. Kyslú smotanu (izbovej teploty, pretože ak by bola studená z chladničky, želatína by v chladnej smotane mohla zhrčkavieť) zmiešame s práškovým cukrom.

Napučanú želatínu zalejeme 50 ml šľahačkovej smotany a mierne zahrievame. Miešame, kým sa želatína neroztopí. Pozor, nesmie sa variť!

Šľahačkovú smotanu (200 ml) vyšľaháme dotuha. Z kyslej smotany odoberieme asi 2 PL a vmiešame do rozpustenej želatíny. Dobre premiešame a nalejeme späť do smotany. Premiešame a pridáme šľahačku. Všetko spolu prešľaháme mixérom, aby sa želatína rozložila v celej mase rovnako.

Natrieme na vychladený zákusok, zarovnáme. Posypeme opraženými orechmi a postrúhanou čokoládou. Skladujeme v chladničke.

adkas-tastyfood.blogspot.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje