/ Recepty /

Ako svojmu telu dodať prírodný kolagén a mať zdravé kĺby

image 46277 25 v1

V ľudskom organizme existuje tkanivo, o ktorom málokto hovorí a ešte menej sa oň stará, hoci tvorí až neuveriteľných 30 – 50 % všetkých bielkovín nášho tela. Prepája, podporuje, chráni a sfunkčňuje tie najdôležitejšie orgány nášho tela. Už viete, čo je to za neprávom prehliadaný „zázrak“, ktorý sa stará o náš dlhodobý mladistvý vzhľad?

Kolagén – jedna z najdôležitejších bielkovín nášho tela

Kolagén poznáme len ako akýsi kozmetický vyrovnávač vrások, a preto keď nás bolia kĺby, chrbtica, svaly alebo šľachy, častokrát nám ani len nenapadne, že aj v tom môže mať „prsty“ neporiadok s kolagénom. Vekom, ale aj vonkajšími i vnútornými negatívnymi vplyvmi (UV žiarenie, voľné radikály, fajčenie, alkohol, stres, lieky – kortikoidy, toxické usadeniny v tele, zápaly, zlá strava, dehydratácia) dochádza nielen k zníženiu tvorby kolagénu, ale i k zmene jeho vlastností, čo sa negatívne prejaví na zhoršenej funkčnosti našich tkanív a tým i orgánov, ale aj na kvalite našej pokožky.

Najdôležitejšia funkčná molekula nášho pohybu je kolagén

Kolagén je nezastupiteľnou bielkovinou mnohých dôležitých štruktúr nášho organizmu, najmä však jeho pohybovej sústavy. Od jeho správnej a plnohodnotnej funkčnosti teda závisí mladistvý alebo, naopak, predčasne zostarnutý výzor našej tváre, pokožky i formy nášho tela, ale čo je najdôležitejšie –
z veľkej časti práve kolagén zodpovedá za našu základnú pohybovú funkčnosť, teda funkciu kĺbov, kostí, ale i svalovej sústavy. Ešte horšie je, že nefunkčnosť hlavne pohybových štruktúr tela sa prejavuje aj dlhodobými a intenzívnymi bolesťami. Preto sa nám naozaj vyplatí každodennou prevenciou predchádzať ich predčasnej degradácii a poškodeniu, a keď už tieto poškodenia nastanú, mali by sme urobiť v životospráve všetko preto, aby sme následky poškodenia a tým i bolesti v maximálnej možnej miere aspoň zmiernili.

Ako si dodať kolagén a uchrániť organizmus pred zápalmi

Odstrániť zdroje neproduktívnych a tým i nebezpečných voľných radikálov:

• rešpektovať bežné zásady opaľovania,

• zbaviť sa fajčenia a nadmerného konzumu alkoholu,

• znížiť príjem priemyselne spracovaných a konzervovaných potravín,

• neprejedať sa,

• zaradiť do nášho života dostatočnú fyzickú aktivitu.

Odstrániť alebo doladiť nežiaduce mediátory zápalu:

• obmedziť všetky druhy sladiacich cukrov (repné i rôzne prírodné), ale i vysokoglykemické jedlá so sacharidmi, fruktózu, fruktózové i glukózové sirupy,

• znížiť v živočíšnych potravinách množstvo prijímanej kyseliny arachidonovej (vo vysokých hodnotách ju obsahuje napríklad žĺtok, slanina alebo paštéta),

• znížiť príjem kyselinotvorných potravín (niektoré druhy najmä živočíšnych bielkovín, ale i cukru a škrobovín).

Zbaviť organizmus nežiaducich usadenín a toxických odpadov.
V prípade absencie zvýšiť príjem aminokyslín, ktoré sú špecifické práve pre kolagén a elastín (glycín, prolín, hydroxyprolín).

Dodať nášmu telu dostatok čistej vody.

Pravidelne zásobovať telo ochrannými, najmä antioxidačnými látkami:

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteantioxidačné vitamíny, najmä vitamín C, E, A, betakarotén, zeaxantín, luteín, lykopén, ale i skupina vitamínov B, vitamín D, kyselina lipoová a koenzým Q10 ,

stopové prvky (najmä selén, zinok, mangán, meď), ktoré sa podieľajú na tvorbe telesných antioxidantov, ako aj iných ochranných látok a enzýmov,

riasy, ale aj mnohé huby sú nielen imunostimulačné, ale dokážu i blokovať zápaly a mnohé chorobné stavy,

z prírodných látok, ktoré výrazne potláčajú zápal a zmierňujú jeho následky a bolesť, sú dostupné najmä ďumbier, kurkuma, ale i harpagofytum, indické kadidlo i rimbaba obyčajná, kôra bielej vŕby a zápalovú bolesť potláča i kapsaicín nachádzajúci sa v štipľavej paprike.

Denná potreba kyseliny arachidonovej by mala byť iba 0,1 mg, ale náš priemerný príjem dosahuje až 300 mg.

Výživové kolagénové doplnky v chutnom tradičnom spracovaní

Príprava čistého rôsolu

Tri kilogramy bravčových koží zbavených tuku a chlpov (vypraných a nakrájaných na menšie kúsky) 10 min povaríme vo vode, scedíme, znovu preperieme a zalejeme 5 l studenej vody. Pri miernom vare (pri 90 °C) zahrievame za občasného miešania asi 3 h. Potom pridáme 100 g očistenej koreňovej zeleniny (mrkva, zeler, petržlen), posolíme, okoreníme 15 zrnkami čierneho korenia, 3 zrnkami nového korenia, 1 bobkovým listom, trochou tymianu, kúskom citrónovej kôry, 100 g ošúpanej cibule, pridáme 0,25 l octu a pomaly ešte asi 2 h varíme. Rôsol je hotový, ak malá vzorka vývaru za 20 min v chladničke vytvorí tuhý rôsol.

Už takýto rôsol môžeme použiť na zalievanie rôznych pokrmov alebo ho môžeme ešte vyčíriť bielkom. Vtedy vývar necháme schladnúť, zvrchu odstránime usadený tuk a vývar znovu mierne zahrejeme, odoberieme z neho trochu do hrnčeka, pridáme 3 bielky, rozšľaháme ich a vlejeme za miešania do ostatného vývaru, ktorý za stáleho šľahania mierne zahrievame. Po vyzrážaní bielkov zahrievanie ukončíme, vývar necháme ustáť a trochu schladiť. Na sitko rozprestrieme v horúcej vode vypratý obrúsok a vývar scedíme. Po zaliatí vybraných potravín týmto vývarom s nimi už nesmieme až do stuhnutia hýbať, čo v chladničke trvá 1 – 1,5 h.

Do rôsolu zalievame úhľadne nakrájanú zeleninu, mäso, ryby, syry, uvarené huby, nakrájané na tvrdo uvarené vajcia, kyslé uhorky, hrášok… Podávame okyslené octom s nasekanou cibuľkou alebo vňatkou či poprášené paprikou.

Tradičná bravčová huspenina

Princíp prípravy je podobný ako pri rôsole, len vývar nečírime pomocou bielkov. Základnou surovinou je mäso a koža z paprčiek a z pliecka v pomere 2 : 1, ďalej mäso a koža z kolien i hlavy, prípadne ešte aj ďalšia koža získaná po stiahnutí zo slaniny na škvarenie masti.

Na 1 kg základných surovín použijeme ešte 80 g cibule, 8 zrniečok čierneho korenia, 5 zrniečok nového korenia, 1 bobkový list, 0,15 l 8-percentného octu, do 8 g soli, 2 natvrdo uvarené vajcia na ozdobu, ďalej pridáme koreňovú zeleninu – 80 g mrkvy, 40 g petržlenu, 40 g zeleru.

Na 1 kg surovín pridáme 1 l studenej vody. Keď je mäso v slanej vode za mierneho varu uvarené, oberieme ho z kostí, znovu vložíme do vývaru, pridáme zeleninu, korenie, ocot a všetko dovaríme.

Na dno pekáča dáme na plátky nakrájanú cibuľu a vajíčka pokrájané na kolieska. Mäso a zeleninu vyberieme z vývaru, nakrájame na kocky a poukladáme do pekáča na vajíčka. Z vývaru odstránime na hladine usadený tuk a vývarom zalejeme suroviny v pekáči. Huspeninu necháme v chlade alebo v chladničke stuhnúť, kde pri teplote 0 – 2 °C vydrží niekoľko dní.

tip
Hotový rôsol môžeme naliať do silikónovej formy na bábovky.

text Ing. Jaroslav Pížl
foto isifa/Shutterstock
zdroj časopis Tvorivé bývanie 5/2017

Komentáre

  1. Akych toxickych odpadov a usadenim sa mame zbavit? Autor asi sranduje nie? A ake kyselinotvorne potraviny ma na mysli? To akoze tvoria v tele kyseliny?Pre boha mame 21. storocie a tieto nazory su uz davno prekonane.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.