Správna montáž balkónových dverí

Správna montáž balkónových dverí

Začiatkom marca by nám mali prísť namontovať nové balkónové a vstupné dvere. Na čo by sme si mali dať pri ich montáži pozor? Jakub, Kežmarok

Väčšina montážnych firiem postupuje tak, že do otvoru osadí okno alebo dvere do požadovanej vodorovnej a zvislej polohy, ukotví ich cez okenný rám pomocou turboskrutiek. Ďalej sa rám podloží drevenými (plastovými) klinmi, ktoré prenesú váhu montovaného prvku, a škáry sa vypenia montážnou penou. Toto riešenie však nie je vôbec v súlade s požiadavkami platných normatívnych predpisov.

Vstupné dvere, balkónové a zasklené steny, ktoré sa osadzujú na úrovni podlahy, si vyžadujú osadenie na tepelnoizolačnú podkladovú nosnú konštrukciu, ktorá je stabilná a schopná preniesť zaťaženie spôsobené otvorovou výplňou. Nosná konštrukcia musí umožňovať bezpečné prilepenie vodotesnej hydroizolácie, mať životnosť, ktorá je zhodná so životnosťou otvorovej výplne, a umožňovať jednoduché opracovanie pri zabudovaní. Jedným z vyhovujúcich riešení je napríklad konštrukčný prvok Purenit sendvič s profiláciou osadzovacieho rámu.

Dôležité je aj správne vyhotovenie pripojovacej škáry medzi rámom a ostením, ktorá by mala byť vodotesná a neprievzdušná po celom obvode a musí umožňovať dilatáciu. Vnútorný uzáver má byť parotesný, vonkajší paropriepustný a vodotesný, mrazuvzdorný, životnosťou má zodpovedať rámu otvorovej výplne. Vnútornú výplň má tvoriť polyuretánová pena.

Mali by ste požadovať, aby montážna firma aplikovala okolo rámu a ostenia z vnútornej strany samolepiacu parozábranu a z vonkajšej strany PUR penu, vzduchotesne prekryla a uzatvorila škáru (napríklad zateplením ostenia EPS so zatmelením, samolepiacou difúznou páskou, systémovým riešením od firmy HPI, a pod.). Montážna pena a jej prekrytie omietkou nestačia.

Text Andrea Dingová v spolupráci s Petrom Šovčíkom a podľa podkladov firiem Murexin a Puren
Foto Fermacell, Murexin, Puren

Komentáre

Pridať komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.