Správna montáž balkónových dverí

10.03.2019
10.03.2019 (0)
Správna montáž balkónových dverí

Začiatkom marca by nám mali prísť namontovať nové balkónové a vstupné dvere. Na čo by sme si mali dať pri ich montáži pozor? Jakub, Kežmarok

Väčšina montážnych firiem postupuje tak, že do otvoru osadí okno alebo dvere do požadovanej vodorovnej a zvislej polohy, ukotví ich cez okenný rám pomocou turboskrutiek. Ďalej sa rám podloží drevenými (plastovými) klinmi, ktoré prenesú váhu montovaného prvku, a škáry sa vypenia montážnou penou. Toto riešenie však nie je vôbec v súlade s požiadavkami platných normatívnych predpisov.

Vstupné dvere, balkónové a zasklené steny, ktoré sa osadzujú na úrovni podlahy, si vyžadujú osadenie na tepelnoizolačnú podkladovú nosnú konštrukciu, ktorá je stabilná a schopná preniesť zaťaženie spôsobené otvorovou výplňou. Nosná konštrukcia musí umožňovať bezpečné prilepenie vodotesnej hydroizolácie, mať životnosť, ktorá je zhodná so životnosťou otvorovej výplne, a umožňovať jednoduché opracovanie pri zabudovaní. Jedným z vyhovujúcich riešení je napríklad konštrukčný prvok Purenit sendvič s profiláciou osadzovacieho rámu.


Dôležité je aj správne vyhotovenie pripojovacej škáry medzi rámom a ostením, ktorá by mala byť vodotesná a neprievzdušná po celom obvode a musí umožňovať dilatáciu. Vnútorný uzáver má byť parotesný, vonkajší paropriepustný a vodotesný, mrazuvzdorný, životnosťou má zodpovedať rámu otvorovej výplne. Vnútornú výplň má tvoriť polyuretánová pena.

Mali by ste požadovať, aby montážna firma aplikovala okolo rámu a ostenia z vnútornej strany samolepiacu parozábranu a z vonkajšej strany PUR penu, vzduchotesne prekryla a uzatvorila škáru (napríklad zateplením ostenia EPS so zatmelením, samolepiacou difúznou páskou, systémovým riešením od firmy HPI, a pod.). Montážna pena a jej prekrytie omietkou nestačia.

Text Andrea Dingová v spolupráci s Petrom Šovčíkom a podľa podkladov firiem Murexin a Puren
Foto Fermacell, Murexin, Puren

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Reklama