Ťahavá rýchlorastúca rastlina, ktorá poslúži ako plot

Vedeli by ste mi poradiť nejakú peknú nenáročnú ťahavú rastlinu namiesto zeleného plota z tují? Mala by to byť rýchlorastúca drevina, v zime zelená, a mala by slúžiť ako plot. email

Vhodných druhov je viac. Treba však zvážiť, do akej výšky potrebujete rastliny pestovať, aký účel majú spĺňať – zakrytie menej vzhľadného výhľadu, vetrolam, vytvorenie súkromného priestoru chráneného pred pohľadmi susedov či okoloidúcich.

Treba vziať do úvahy náročnosť pestovania. Je potrebná opora – konštrukcia, pletivo, treláž, mriežka, sieť, stena, stĺpy, pergola, a pod. Spočiatku je potrebné rastliny k opore vhodne upevňovať, i keď väčšinou majú úponky, prípadne „prísavné“ terčíky, ktorými sa prichytia k opore. Výhodou je, že väčšina z nich rýchlo pokryje celú plochu podkladu.

Zvážiť treba aj prírodné podmienky stanovišťa, aby vyhovovali nárokom rastliny. Vhodných vždyzelených druhov a ich odrôd je v ponuke záhradníctiev viac. Mnohé odrody majú panašované listy, ktoré pri vhodne zvolenej farebnej kombinácii výborne esteticky dotvoria priestor a nahradia uniformné tuje.

Napr.: brečtan popínavý (Hedera helix) a jeho panašované odrody, zemolez Henryho (Lonicera henryi), bršlen Fortuneov (Euonymus fortunei) a rôzne panašované odrody, hlošina Ebbingeova (Elaeagnus ebbingei), možno použiť i hlohyňu šarlátovú (Pyracantha coccinea).

Odporúčame však zvážiť i výsadbu rôznych druhov vždyzelených listnatých krov, ktoré sú v zime okrasné nielen listami, ale i farebnými plodmi a dokonale splnia všetky funkcie zelene v záhrade. Najvhodnejšie je navštíviť záhradníctvo v blízkosti lokality, kde mienite výsadbu realizovať, a poradiť sa so záhradným architektom.

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív čitateľov

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.