Prečo lomikameň zasychá?

image 48330 25 v1

Veľmi sa mi páči, ako kvitne lomikameň. Každú jar ho kúpim a pestujem v hrantíku na slnečnom balkóne. Po odkvitnutí ale začne zasychať, keď ho polievam, vyhníva. Ako sa mám o túto skalničku starať? Eva V., Bratislava

Pravdepodobne ide o lomikameň Arendsov. Je to typická vankúšovito rastúca skalnička, ktorú síce môžete pestovať v hrantíku na balkóne či terase, ale lepšie by jej bolo priamo vo voľnej pôde. Ideálna by bola skalka. Ak sa rozhodnete pre jej pestovanie v nádobe, doprajte jej humóznu a priepustnú pôdu. Tá by mala byť mierne vlhká, avšak nie premáčaná. Potom rastlina zahníva. Sucho, hlavne dlhšie trvajúce, rastline škodí. Často potom aj zasychá. Dôležité je pestovať ho v polotieni. Často sa na to zabúda, pritom je to základ úspechu. Úplný tieň vhodný nie je. Pestovanie lomikameňa inak nie je zložité. Potrebné je ostrihať odkvitnuté kvety, občas rozdeliť, a tým zmladiť príliš rozrastené trsy. Prednosťou tejto kompaktne rastúcej trvalky je aj to, že nie je napádaná chorobami ani škodcami.

Text: Ing. Hana Szabóová, Daniel Košťál

Zdroj: Celoročná ochrana záhradných plodín, Ing. Juraj Matlák, 2018.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.